Dulcevovi pracovali jako takzvaní „ilegálové“ – zpravodajští důstojníci, kteří přijali krycí totožnost a dlouhodobě pod ní žijí v zahraničí. Pár se ve Slovinsku léta vydával za argentinské emigranty. Jejich sousedé je znali jako specialistu na IT Ludwiga Gische a výtvarnici Marii Mayerovou. Rodina doma mluvila španělsky a se sousedy anglicky.
„O tom, že jsme Rusové, jsme dětem řekli až v letadle do Moskvy,“ popsala stanici Rossija 1 Dulcevová. „Dcera byla trochu emotivní, začala plakat. Syn reagoval klidněji, ale velmi pozitivně,“ dodal její muž.
Slovinské úřady manžele zadržely koncem roku 2022, od té doby byli ve vazbě. Jejich děti se mezitím nacházely v pěstounské péči.
„Muy bien – velmi dobře,“ povzbuzovala Dulcevová dvanáctiletou Sofii a devítiletého Daniela ve španělštině, zatímco na kameru odříkávali první fráze v ruštině. „Bylo pro mě těžké se rozmluvit. Jako agent v ruštině ani nepřemýšlíte, pořád se kontrolujete. Když jsme přijeli, zjistili jsme, že neumíme mluvit,“ řekla Dulcevová.
Rusové zveřejnili videa ze zatčení Gershkoviche. Naznačují, že šlo o léčku |
Státní televize o manželském páru v propagandistické reportáži hovoří jako o „špičkových odbornících“ a velkých vlastencích.
„Takoví lidé obětují celý svůj život službě vlasti a přinášejí oběti, které normální člověk nemůže pochopit. Manželé vychovali své děti jako španělsky mluvící katolíky. Teď se poprvé dozví, co je to boršč,“ zaznělo v komentáři. Novinkou pro obě děti bylo také to, že mají příbuzné. „Mám dvě babičky. Rusko je krásné,“ řekla Sofie. „Miluji svou velkou rodinu,“ řekl její bratr.
Rozhovor vznikl v zahradách jedné z budov SVR v Moskvě. Televize děti mimo jiné natáčela u sochy Maxe Otto von Stierlitze, fiktivního sovětského špiona. „Když jsme Sofii řekli, kdo jsme, že se vracíme domů, zeptala se, jestli může být také špionkou,“ uvedla Dulcevová.
„Budeme dál sloužit zemi“
Zpravodajským cílem manželů na Slovinsku byla podle vyšetřovatelů Agentura EU pro spolupráci energetických regulačních úřadů se sídlem v Lublani. Zemi rovněž využívali jako základnu pro cesty do Itálie, Chorvatska a dalších zemí, kde tamním ruským agentům předávali instrukce z Kremlu. Slovinský soud pár minulou středu uznal vinnými ze špionáže a nařídil jejich vyhoštění.
Výměna vězňů je Putinův triumf. Tajná jednání odhalila jeho obsesi |
Špiony po návratu do Ruska přivítal ruský prezident Vladimir Putin, jenž se před televizními kamerami choval neobvykle vřele – plačící Dulcevovou objal a políbil na tvář. Manželé Rossija 1 řekli, že „ani na okamžik nepochybovali“, že na ně jejich vlast nezapomene. „Budeme dál sloužit Rusku,“ uvedli.
Čtvrteční výměna vězňů mezi Ruskem a Západem byla nejrozsáhlejší od dob studené války. Týkala se 26 lidí a zapojilo se do ní sedm zemí.
Z ruského vězení se dostal například dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý mariňák Paul Whelan. Do Ruska se naopak kromě Dulcevových vrátil třeba někdejší agent tajné služby FSB Vadim Krasikov, odsouzený v Německu na doživotí za vraždu Čečence s gruzínským občanstvím, jenž byl odpůrcem ruského režimu.