Moskva chystá stotisícové manévry, tvrdí experti. Přehání, zní z Ruska

  20:39aktualizováno  20:39
Rusko chystá na září jedno z největších vojenských cvičení od dob studené války. Účastnit se ho má podle západních expertů až sto tisíc lidí. Probíhat bude mimo Ruska také v Bělorusku a exklávě Kaliningradu. Podle Ruska počet vojáků nepřesáhne třináct tisíc. Bělorusko zve pozorovatele NATO, ti však mluví o nedostatku kompetencí.

(ilustrační snímek) | foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

Vojenské cvičení Západ 17 má proběhnout mezi 14. a 20. zářím na územích patřících Rusku a Bělorusku. NATO se manévry, které někteří považují jako snahu o demonstraci síly, chystá bedlivě sledovat, píše britský deník The Guardian.

Moskva manévry vykresluje jako běžné cvičení, které se realizuje každé čtyři roky a je plánováno dlouho dopředu. Odmítá, že by šlo o reakce na sankce, které na Rusko před nedávnem uvalil americký Kongres kvůli údajnému ovlivňování prezidentských voleb (více zde).

Chci vojenskou misi OSN v Donbasu i podporu USA, prohlásil Porošenko

První armádní sbory měly podle plánu do Běloruska dorazit kolem půlky srpna. Rusko přesný počet jednotek, které by se měly zářijového cvičení účastnit, neuvedlo. Ruský ambasador při NATO Alexander Gruško však uvedl, že neočekává víc než třináct tisíc vojáků, tedy limit, při kterém by Rusko - na základě mezinárodní dohody - bylo povinno dovolit armádním pozorovatelům OBSE manévry sledovat.

Rovněž ruská agentura TASS uvádí, že se cvičení zúčastní 12 700 vojáků (z toho 10 200 rozmístěných v Bělorusku) a 680 kusů vojenské techniky.

Teoreticky by však Moskva mohla cvičení rozdělit do několika částí, aby počet vojáků nepřesáhl limitní číslo. Podle západních analytiků se posledního cvičení Západ v roce 2013 účastnilo 70 000 vojenského a podpůrného personálu, ač Rusko i tehdy informovalo NATO, že nepřesáhne 13 000.

Fotogalerie

„Naneštěstí nemůžete věřit tomu, co Rusové řeknou. Sto tisíc je nejspíš přehnané, ale 18 000 je rozhodně realistické,“ myslí si Igor Sutjagin, specialista na ruskou armádu, který působí v Londýně.

Podle zprávy CEPA (Centrum evropské politické analýzy se sídlem ve Varšavě a Washingtonu) už Rusko připravilo čtyři tisíce železničních vozů k transportu jednotek do Běloruska, podle odhadu analytiků takový počet stačí pro převoz 30 000 lidí. Dodávají, že spolu s jednotkami, které už v Bělorusku a Kaliningradu jsou, a těmi, které dorazily vzdušnou cestou, by mohlo jít o největší cvičení od roku 1991. Dosud největší ruské manévry v tomto roce Trident Javelin 17 zahrnovaly tři tisíce vojáků.

Bělorusko zve pozorovatele, NATO má připomínky

Podle agentury TASS pozvalo Bělorusko na cvičení pozorovatele sedmi států a několika organizací. Pozvání se má týkat Ukrajiny, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Švédska a Norska. Stejně tak byli pozváni pozorovatelé NATO.

Aliance skutečně hodlá vyslat dva své experty, ale není spokojená s jejich „pravomocemi“. Podle jejího vyjádření se totiž pozorování nebude řídit podle pravidel Vídeňského dokumentu, který pozorovatelům umožňuje například účastnit se briefingů o scénáři cvičení, přelétat nad oblastmi manévrů a mluvit s jednotlivými vojáky.

Moskva nedá NATO informace o chystaném cvičení Západ 2017

„Rusko a Bělorusko volí selektivní přístup, který je nedostatečný. Takové vyhýbání se povinné transparentnosti vyvolává otázky,“ citoval TASS jednoho ze zástupců NATO.

Velitelství NATO v Bruselu nicméně uvedlo, že nechystá žádnou reakci například tím, že by na hranicích s Ruskem rozmístilo více jednotek. „NATO bude bedlivě monitorovat cvičení Západ 17, ale neplánujeme během něj žádnou větší aktivitu. Naše cvičení jsou plánována dlouho dopředu a nemají spojitost s těmi ruskými,“ uvedlo NATO v prohlášení.

Spojené státy by však mohly během cvičení rozmístit ve východní Evropě více jednotek a oddálit plánovanou rotaci těch stávajících.

Během studené války bylo cvičení Západ největším v Sovětském svazu, účastnilo se ho odhadem 100 až 150 tisíc lidí. Po kolapsu komunistického bloku bylo cvičení obnoveno v roce 1999 a od té doby se koná každé čtyři roky.

Podívejte se na vojenskou přehlídku ruské armády na Rudém náměstí:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu a stal se šestou hlavou státu Ukrajiny....

Ochrnutého po jedenácti letech odpojili od přístrojů, rozhodl o tom soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzští lékaři ve středu 20. května odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě v roce 2008. Případ...

Švédsko vydá zatykač na Assange, usiluje o jeho vydání z Británie

Švédská policie začne znovu vyšetřovat Assange kvůli znásilnění. (13. května...

Švédská prokuratura v pondělí oznámila, že požádala o formální zadržení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange,...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz