Moskva chystá stotisícové manévry, tvrdí experti. Přehání, zní z Ruska

  20:39aktualizováno  20:39
Rusko chystá na září jedno z největších vojenských cvičení od dob studené války. Účastnit se ho má podle západních expertů až sto tisíc lidí. Probíhat bude mimo Ruska také v Bělorusku a exklávě Kaliningradu. Podle Ruska počet vojáků nepřesáhne třináct tisíc. Bělorusko zve pozorovatele NATO, ti však mluví o nedostatku kompetencí.

(ilustrační snímek) | foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

Vojenské cvičení Západ 17 má proběhnout mezi 14. a 20. zářím na územích patřících Rusku a Bělorusku. NATO se manévry, které někteří považují jako snahu o demonstraci síly, chystá bedlivě sledovat, píše britský deník The Guardian.

Moskva manévry vykresluje jako běžné cvičení, které se realizuje každé čtyři roky a je plánováno dlouho dopředu. Odmítá, že by šlo o reakce na sankce, které na Rusko před nedávnem uvalil americký Kongres kvůli údajnému ovlivňování prezidentských voleb (více zde).

Chci vojenskou misi OSN v Donbasu i podporu USA, prohlásil Porošenko

První armádní sbory měly podle plánu do Běloruska dorazit kolem půlky srpna. Rusko přesný počet jednotek, které by se měly zářijového cvičení účastnit, neuvedlo. Ruský ambasador při NATO Alexander Gruško však uvedl, že neočekává víc než třináct tisíc vojáků, tedy limit, při kterém by Rusko - na základě mezinárodní dohody - bylo povinno dovolit armádním pozorovatelům OBSE manévry sledovat.

Rovněž ruská agentura TASS uvádí, že se cvičení zúčastní 12 700 vojáků (z toho 10 200 rozmístěných v Bělorusku) a 680 kusů vojenské techniky.

Teoreticky by však Moskva mohla cvičení rozdělit do několika částí, aby počet vojáků nepřesáhl limitní číslo. Podle západních analytiků se posledního cvičení Západ v roce 2013 účastnilo 70 000 vojenského a podpůrného personálu, ač Rusko i tehdy informovalo NATO, že nepřesáhne 13 000.

Fotogalerie

„Naneštěstí nemůžete věřit tomu, co Rusové řeknou. Sto tisíc je nejspíš přehnané, ale 18 000 je rozhodně realistické,“ myslí si Igor Sutjagin, specialista na ruskou armádu, který působí v Londýně.

Podle zprávy CEPA (Centrum evropské politické analýzy se sídlem ve Varšavě a Washingtonu) už Rusko připravilo čtyři tisíce železničních vozů k transportu jednotek do Běloruska, podle odhadu analytiků takový počet stačí pro převoz 30 000 lidí. Dodávají, že spolu s jednotkami, které už v Bělorusku a Kaliningradu jsou, a těmi, které dorazily vzdušnou cestou, by mohlo jít o největší cvičení od roku 1991. Dosud největší ruské manévry v tomto roce Trident Javelin 17 zahrnovaly tři tisíce vojáků.

Bělorusko zve pozorovatele, NATO má připomínky

Podle agentury TASS pozvalo Bělorusko na cvičení pozorovatele sedmi států a několika organizací. Pozvání se má týkat Ukrajiny, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Švédska a Norska. Stejně tak byli pozváni pozorovatelé NATO.

Aliance skutečně hodlá vyslat dva své experty, ale není spokojená s jejich „pravomocemi“. Podle jejího vyjádření se totiž pozorování nebude řídit podle pravidel Vídeňského dokumentu, který pozorovatelům umožňuje například účastnit se briefingů o scénáři cvičení, přelétat nad oblastmi manévrů a mluvit s jednotlivými vojáky.

Moskva nedá NATO informace o chystaném cvičení Západ 2017

„Rusko a Bělorusko volí selektivní přístup, který je nedostatečný. Takové vyhýbání se povinné transparentnosti vyvolává otázky,“ citoval TASS jednoho ze zástupců NATO.

Velitelství NATO v Bruselu nicméně uvedlo, že nechystá žádnou reakci například tím, že by na hranicích s Ruskem rozmístilo více jednotek. „NATO bude bedlivě monitorovat cvičení Západ 17, ale neplánujeme během něj žádnou větší aktivitu. Naše cvičení jsou plánována dlouho dopředu a nemají spojitost s těmi ruskými,“ uvedlo NATO v prohlášení.

Spojené státy by však mohly během cvičení rozmístit ve východní Evropě více jednotek a oddálit plánovanou rotaci těch stávajících.

Během studené války bylo cvičení Západ největším v Sovětském svazu, účastnilo se ho odhadem 100 až 150 tisíc lidí. Po kolapsu komunistického bloku bylo cvičení obnoveno v roce 1999 a od té doby se koná každé čtyři roky.

Podívejte se na vojenskou přehlídku ruské armády na Rudém náměstí:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

Italští neofašisté nakonec uctili památku Palacha na periferii města Vigasio

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se v sobotu večer uskutečnil i navzdory počátečním...

V Japonsku zemřel údajně nejstarší muž na světě, narodil se v roce 1905

Archivní snímek nejstaršího Japonce Nonaky z dubna roku 2018. Nonaka si právě...

Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila agentura Kjódó...

Najdete na iDNES.cz