Putin podle zdrojů blízkých Kremlu minulý měsíc vyslal přes nejmenované prostředníky signály vysoce postaveným americkým činitelům. Podle těchto zdrojů by mohl být časem ochoten upustit od ruského požadavku na to, aby Ukrajina měla neutrální status, i od odmítavého postoje Ruska vůči členství Ukrajinců v NATO.
Bylo by to však za cenu uznání ruské nadvlády nad územími Ukrajiny, jež Rusové mají pod kontrolou. Kyjev však už dříve podobné požadavky opakovaně a důrazně odmítl.
Budeme jednat o míru, ale Zelenského u moci nenecháme, řekl Lavrov v OSN |
„O popsané změně ruského postoje nemáme informace,“ sdělila nicméně agentuře Bloomberg mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Adrienne Watsonová. „Je na Ukrajině, aby rozhodla, zda, kdy a jak s Ruskem jednat,“ dodala.
Také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek v reakci na článek Bloombergu podle ruských médií řekl, že informace o ochotě Ruska upustit od požadavku na neutrální status Ukrajiny není pravdivá.
Veřejně Putin zatím ochotu zastavit boje na Ukrajině neprojevil, podotkl Bloomberg. Místo toho Putin a další ruští představitelé hovoří o svém záměru pokračovat v invazi na Ukrajinu a dosáhnout dříve vytyčených ruských cílů. Kreml zároveň opakovaně uvádí, že ruská strana je dialogu otevřená, ale že rozhovory nejsou možné, protože jim Kyjev brání.
„Prezident Putin mnohokrát sdělil, že Rusko bylo, je a bude otevřeno jednáním s Ukrajinou,“ řekl Peskov. Kyjev však tvrdí, že Kreml skutečný zájem o dialog nemá. Ukrajina kromě toho případná jednání s Ruskem podmiňuje stažením ruských vojsk z celého ukrajinského území.