Armáda, síla vůle a Putin. Čím dál víc Rusů věří, že jsou opět velmoc

  20:06aktualizováno  20:06
Polovina Rusů si dnes myslí, že jejich země opět dosáhla velmocenského statusu. Vyplývá to ze sociologického průzkumu, o kterém informoval list Kommersant. Rusko si podle respondentů respekt na mezinárodní scéně vysloužilo především díky armádě, silnému duchu národa a „dobrému a silnému prezidentovi“.

Rusové oslavují zprovoznění Krymského mostu, který spojil ruskou pevninu s anektovaným poloostrovem (16. května 2018) | foto: Reuters

Tomu, že Rusko je dnes velmocí, věří podle sociologického centra VICOM 49 procent Rusů. Dalších 35 procent si myslí, že jejich vlast tohoto postavení dosáhne v příštích patnácti až dvaceti letech. Loni bylo o velmocenském statusu Ruska přesvědčeno dokonce 57 procent respondentů.

Fotogalerie

I přes mírný letošní pokles jsou to podle listu Kommersant rekordní čísla. V letech 2003 až 2016 byla o velmocenském postavení Ruské federace přesvědčena maximálně čtvrtina dotazovaných. Většina z nich se domnívala, že si Rusko na roli velmoci  bude muset ještě několik let počkat.

Rusové soudí, že zárukou jejich síly v očích zahraničí je především bojeschopná a dobře vyzbrojená armáda, „dobrý a silný prezident“, síla vůle a národní duch. Odborníci přitom zdůrazňují, že výsledky šetření odpovídají atmosféře „všichni jsou proti nám“, která v Rusku vládne od vypuknutí ukrajinské krize před čtyřmi lety.

„Změna v pohledu na ruskou velikost se odehrála docela nedávno,“ řekl ruskému listu představitel VICOM Stěpan Lvov. „Svou roli v tom sehrálo posílení role Ruska ve vojenských a politických vztazích,“ míní Lvov a poukazuje především na vojenské angažmá Moskvy po boku syrského prezidenta Bašára Asada.

Už něco znamenáme

Podle Lvova názorový posun ovlivnil ještě jeden faktor: překonání ekonomické krize. „Ten nejhorší možný scénář se nerealizoval. Pokud by ekonomika zkrachovala, o žádných snech, podle nichž vzrůstá velikost naší země, by nemohla být řeč,“ podotkl Lvov. 

Rusové jsou sice hrdí na vojenskou sílu své země, průzkum však ukázal ještě jednu zajímavou věc: 37 procent respondentů nedokázalo uvést žádný pozoruhodný úspěch, kterého by Rusko dosáhlo v posledních deseti až patnácti letech. 

Politolog Boris Makarenko má za to, že Rusové se v podobných průzkumech nechají vést především emocemi, a nikoliv hlubším porozuměním pro skutečnou pozici Ruska ve světě. Pocit příslušnosti k velké a silné mocnosti podle něj Rusům pomáhá kompenzovat nepříjemnosti každodenní reality.

„Začátkem roku 2016 tu byla nižší úroveň krizových nálad a v roce 2014, kdy byl připojen Krym, zavládl pocit vítězství. Dnes jsme ještě pořád sjednocení kolem vlajky. Převládající pocit ‚všichni proti nám‘, však naznačuje, že už něco znamenáme,“ myslí si Makarenko.

Telefonické dotazování agentura prováděla na konci dubna a zúčastnilo se ho dva tisíce lidí starších 18 let. 

Rusové si pochodem Nesmrtelného pluku připomněli konec války:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

To se nepovedlo. Horliví maďarští hasiči při ukázce převrátili své auto

ilustrační snímek

Nehodou skončil simulovaný zásah hasičů v maďarském městě Vác. Jejich vůz se cestou k hořícímu objektu před zraky...

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz