Článek 222. ruského trestního zákoníku zakazuje nelegální získání, převod, prodej, skladování, přepravu a nošení zbraní, jejich základních částí, střeliva, výbušnin ani výbušných zařízení. Právě na základě tohoto zákona soudy již odsoudily alespoň 18 příslušníků ruských ozbrojených sil, kteří se vrátili z fronty s neoprávněně získanými zbraněmi. Zjistila to analýza soudních dokumentů, kterou provdli novináři z ruského nezávislého zpravodajského portálu Verstka.
Jeden voják byl poslán na 2,5 roku za mříže. Při inspekci na krymském kontrolním stanovišti, kterým přecházel, se v jeho batohu našlo pět granátů, čtyři ruční a jeden kouřový a pět nábojnic. Voják tvrdil, že výbušniny jsou pro osobní bezpečnost.
V jiném případě se příslušník ruských ozbrojených sil pokoušel vymluvit tvrzením, že chtěl ruční granát použít na rybaření. Někteří zadržení vojáci se vyhnuli trestům tím, že se omluvili, uspořádali veřejné přednášky o nesprávnosti nelegálního držení zbraní a přispěním 5 až 10 tisíc rublů (1 550 až 3 100 korun) na pomoc dětem.
Ruští vojáci na frontě skrývají zbraně a výbušniny na nejrůznějších místech, ve svých vestách, batozích, spacácích... Když jedou domů na dovolenou, berou si zbraně s sebou. Riskují přitom, že je na kontrolních stanovištích, železničních stanicích či na silnici zadrží hlídky při kontrole jejich věcí.
Často si muži ukořistěné zbraně vystavují doma. V jednom případě voják v Brjansku dal granát z fronty na poličku, tentýž den ale mezi ním a jeho ženou propukla hádka, která přerostla v potyčku. Jakmile přivolaní policisté uviděli granát, okamžitě volali pyrotechniky.
Putin chystá novou ofenzivu, očekává roky války a konflikt se Západem![]() |
Ve městě Reutov v Moskevské oblasti zase dva přátelé z války věnovali majitelce bytu, který si pronajímali, nabité zásobníky z útočné pušky Kalašnikov a z ostřelovací pušky Dragunov. Majitelka si munici vzala, pár dní na to ale zavolala policii.
Střelba na civilisty
Někteří ruští vojáci po návratu z války z ukořistěných zbraní dokonce stříleli. V srpnu 2020 v Smolenské oblasti čtyři ozbrojení muži, z toho jeden smluvní voják, zaútočili na ukrajinské uprchlíky. V tentýž měsíc armádní důstojník zastřelil v Rostově na Donu taxikáře jen proto, že nesouhlasil s válkou.
Ruská generální prokuratura zveřejnila statistiku, podle které se v roce 2022 v Rusku zdvojnásobil počet trestných činů souvisejících s použitím zbraní a výbušnin. Velké množství násilností spáchali právě vojáci.
Jsou nebezpeční, bojí se v Rusku vojáků. Vrací se agresivní a plní traumat |
Vracející se ruští vojáci podle odborníků mohou představovat značnou bezpečnostní hrozbu. „Ti, kteří se vrátili z nepřátelských akcí, se mohou stát zdrojem násilí vůči ostatním. Člověk, který prošel nepřátelskými akcemi a někdy zabil, postrádá psychologické bariéry,“ řekl Rádiu Svobodná Evropa (RFE) advokát Sergej Babinec z lidskoprávní organizace Výbor proti mučení.
Ruská armáda tvrdí, že má pro navrátilce z ukrajinského bojiště připravenou psychologickou pomoc. Podle veteránů je ale systém nefunkční. To potvrzují i někteří odborníci. Podle Sergeje Krivenka z Občanského centra pro lidská práva systém rehabilitace pro veterány v Rusku neexistuje. „Obávám se nárůstu domácího násilí. Prudce narostlo i po afghánské a čečenské válce,“ uzavřel odborník.