Jedním z „pohřbených“ je pilot vojenského vrtulníku Oleg Farnijev. Ministerstvo obrany sdělilo jeho rodině, že byl zabit na samém začátku války Ruska s Ukrajinou. Předalo jí ostatky k pohřbení, samotnému vojákovi „posmrtně“ udělilo státní ocenění za službu v armádě.
Rodina se nicméně musela spokojit jen s ujištěním úřadů, že skutečně jde o jejich blízkého. Rakev nemohla otevřít a výsledky šetření DNA jí nikdo nedodal, uvádí investigativní portál iStories.
V únoru 2024 ale Farnijevova žena objevila jméno svého manžela na seznamu zajatých Rusů zveřejněném iniciativou „Chci žít“ financovanou ukrajinskou vládou. Ta ruským vojákům umožňuje bezpečně se vzdát. Když Farnijevová konfrontovala úřady, vystačily si s konstatováním, že její muž „splnil svou vojenskou povinnost se ctí“ a „byl pohřben s vojenskými poctami“.
Nedokážete nás ochránit ani evakuovat, zuří Rusové po ukrajinském vpádu |
Manželce člena žoldnéřské Wagnerovy skupiny Olze též úřady doporučily, ať rakev neotvírá, byť jí to přímo nezakázaly. Sdělily jí, že její muž zemřel hned druhý den poté, co v květnu 2023 nastoupil na frontu.
Olze však přišlo podezřelé, že nikdy nedostala výsledky DNA vyšetření. Začala po svém muži pátrat. Podařilo se jí najít více než deset lidí, kteří potvrdili, že minimálně do července jejího manžela viděli živého. Sama Olga si jej pak všimla v září 2023 na videu s válečnými zajatci.
Následně se dozvěděla, že wagnerovci jejího muže neevidují jako zabitého, ale jako nezvěstného. „Řekli mi, že vojáci, kteří zmizeli, byli nahlášeni jako mrtví, ne jako pohřešovaní, aby společnost mohla splnit své finanční závazky vůči rodinám a celou záležitost uzavřít.“
Města plná mrtvol. Rusko nechce platit za padlé vojáky, těla nechává na bojišti |
Olga proto chce tělo v rakvi exhumovat a provést test DNA. K tomu ale potřebuje souhlas rodičů údajně zesnulého wagnerovce, a ti jsou proti. Podle Olgy to může být jak z morálních důvodů, tak proto, že nechtějí vracet peníze vyplacené státem rodinám, jejichž příslušníci zemřeli na Ukrajině. Tyto platby jsou výrazným finančním stimulem v řadě chudších regionů Ruska.
Podle iStories ruské úřady nemohou rodinám otevření rakve zakázat. Pokud tak však učiní po pohřbu, mohou čelit případným trestům za údajné znesvěcení mrtvých nebo poškození vojenských hrobů.
Fronta je v pohodě, mají říkat ruští vojáci. Jejich ženy nazvaly Putina krysou |
Olga tvrdí, že je v kontaktu s dalšími lidmi, kteří jsou v podobné situaci. IStories identifikoval nejméně 64 případů pohřbených vojáků vedených na ukrajinských seznamech ruských válečných zajatců. A ví o dalších šesti, kdy příbuzní našli své blízké na seznamech nebo na fotografiích či videích.
Ukrajinská vojenská rozvědka v červnu oznámila, že prostřednictvím platformy „Chci žít“ se od začátku invaze vzdalo více než 300 ruských vojáků. Ukrajinci se snaží příslušníky nepřátelských sil motivovat k dezerci z ruské armády i finančními pobídkami.