Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že jeho síly při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na základnu ruské armády v ukrajinské Makijivce v noci na Nový rok. Moskva po něm přiznala smrt 89 ruských vojáků, Kyjev tvrdí, že ruských obětí byly stovky.
Novoroční útok v Makijivce rozhněval proválečné ruské komentátory i některé ruské poslance, kteří kritizovali, že vojáci byli zřejmě ubytováni poblíž uskladněné munice. Ta při útoku explodovala. Moskva svedla úmrtí ruských vojáků na to, že hromadně používali mobilní telefony, čímž na sebe upozornili.
„Smýváme mozky z bot.“ Rusko hledá viníka novoročního masakru mobiků |
Institut pro studium války (ISW) označuje ruské nedělní tvrzení o „odvetném“ úderu za Makijivku za nepravdivé, přičemž se odvolává na finského reportéra, který se vydal na místo úderu v Kramatorsku a zaznamenal, že útok zasáhl prázdnou školu.
K podobnému závěru došla v neděli agentura Reuters, jejíž reportéři na místě nenašli žádné zjevné známky toho, že by si tento ruský útok vyžádal oběti na životech. Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj označil tvrzení Moskvy o zabití stovek ukrajinských vojáků v Kramatorsku za lživé, Moskva se podle něj snažila ukázat, že na nedávný ukrajinský úder reagovala rázně.
Lžete často, hněvají se na Kreml blogeři
„Několik ruských vojenských blogerů reagovalo na tvrzení ruského ministerstva obrany negativně. Poukázali na to, že ruské ministerstvo obrany často předkládá nepravdivá tvrzení, a kritizovali ruské vojenské velení za to, že si vymyslelo příběh, aby se ‚pomstilo‘ za útok v Makijivce, místo aby pohnalo k zodpovědnosti velení odpovědné za ztráty,“ píše ISW.
Ruské ministerstvo obrany podle institutu svým uplatňováním strategie „stížnosti a odplaty“ i během předchozího vývoje bojů vytvořilo negativní zpětnou vazbu od prominentních členů proválečného ruského informačního prostoru. Jako konkrétní případ zmiňuje dřívější údajně ukrajinské údery na Krymský most a ruskou infrastrukturu.
Zabili jsme 600 vojáků, tvrdí Moskva. Nikdo nezemřel, reaguje Kyjev |
Moskva po poškození Krymského mostu v říjnu zintenzivnila své vzdušné údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a rovněž tehdy hovořila o „odvetě“, konstatuje ISW.
Ruský resort obrany tento komunikační rámec částečně použil k uklidnění stupňujících se požadavků proválečné komunity volající po pomstě za ukrajinské akce.
Vyvolal tím ale řadu reakcí ruských vojenských blogerů, kteří nastínili další případy, za které by se Rusko mělo také „pomstít“, uvedl institut, podle něhož tak ruské ministerstvo obrany vytvořilo „smyčku negativní zpětné vazby“.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že Kreml plně důvěřuje informacím ruského ministerstva obrany. „V Kremlu panuje absolutní důvěra. Chci vám připomenout slova prezidenta o tom, že hlavním, zcela legitimním zdrojem informací o tom, co se děje během zvláštní vojenské operace, je ministerstvo obrany,“ řekl Peskov podle agentury Interfax.
Rusko se bojí poslat Su-57 nad Ukrajinu
Britská vojenská rozvědka v pondělí informovala, že ruské letectvo k útokům proti cílům na Ukrajině s největší pravděpodobností nejméně od loňského června používá nejnovější bojové letouny Su-57. Přímo nad území napadené země ale tyto stroje zřejmě nelétají.
Suchoj Su-57 je víceúčelový stíhací letoun páté generace, který nepřátelské radiolokátory mohou jen obtížně zachytit. Podle britských zpravodajců jsou jejich mise v současném konfliktu omezované na přelety nad ruským územím a k odpalování raket vzduch-země nebo vzduch-vzduch proti cílům na Ukrajině.
Macron dal Kyjevu „tank netank“, Berlín dorovnává s obrněnci a patrioty |
„Rusko se pravděpodobně snaží zabránit tomu, aby byla poškozena jeho pověst a aby byly vyzrazeny citlivé technologie, což by se stalo v případě ztráty některého ze Su-57 nad Ukrajinou,“ uvádí se ve zprávě vojenské rozvědky. Jde podle ní o typický přístup Ruska, které se ve válce na Ukrajině snaží minimalizovat rizika při nasazení letectva.
Prototyp „neviditelné“ ruské stíhačky se poprvé vznesl do vzduchu 29. ledna 2010, více než deset let po americkém stroji F-22 Raptor, kterému se ruský letoun podobá. V bojových podmínkách ho ruská armáda vyzkoušela poprvé v roce 2018 v Sýrii.
Poslední dostupné satelitní snímky letounů Su-57 pocházejí z 25. prosince a jsou z Achtubinsku v Astrachanské oblasti. Vzhledem k tomu, že se tam nachází jediná základna pro tyto stíhačky, lze usuzovat, že se letouny zachycené na snímku podílely na operacích proti Ukrajině, uvádí rozvědka.