Loni bylo náměstí uzavřeno veřejnosti od 4. do 9. května. Předloni toto omezení vůbec nebylo, uzavřen byl pouze přístup k mauzoleu s tělem vůdce bolševické revoluce Vladimírem Iljičem Leninem a k pohřebišti u zdi Kremlu. V roce 2020 se přehlídka kvůli pandemii nekonala. A v roce 2019 bylo náměstí uzavřeno od 6. do 9. května.
O příčinách, které letos vedly ke změně termínů, se nemluví, ale komentátoři je spojují s obavami ruských úřadů v souvislosti s čím dál častějšími návštěvami ukrajinských dronů na ruském nebi. V několika pohraničních oblastech a na anektovaném Krymu zrušili prvomájové průvody a květnové vojenské přehlídky právě s odvoláním na bezpečnostní důvody.
Nejen na přehlídky? Rusko opatrně nasadilo „zázračné“ tanky Armata |
Ukrajinský podnikatel Volodymyr Jacenko na začátku tohoto měsíce vyhlásil soutěž pro výrobce dronů. Slíbil 20 milionů hřiven (asi 11,59 milionu korun) týmu, který dokáže se svým dronem přistát 9. května na Rudém náměstí.
V ukrajinských médiích se také objevilo video, které prý natočil ukrajinský dron létající právě nad tímto náměstím v samém srdci ruského hlavního města. Pravost záběrů nešlo ověřit, uvedla stanice BBC.
Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce o den později než Evropa, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu již po půlnoci, tedy již 9. května.
Kyrgyzové přijali Rusy s otevřenou náručí, ti jim teď berou bydlení |
Zatímco loni se oslav nezúčastnila ani jedna zahraniční hlava státu, letos se organizátoři s jednou domluvili – jde o kyrgyzského prezidenta Sadyra Žaparova. Ten nicméně do Moskvy vyrazí nejen za účelem zhlédnutí přehlídky, ale také kvůli jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
9. května 2022 |