Válku jsme vyhráli my. Rusové, Američané i Britové se hlásí k prvenství

  19:30aktualizováno  19:30
Bývalé spojence z protihitlerovské koalice spojuje i narcismus. Rusové, Američané i Britové si totiž shodně přivlastňují hlavní zásluhu na vítězství ve druhé světové válce. Ostatní země je tak však nevnímají. Umenšují zejména roli Moskvy.

Ruský prezident Vladimir Putin na moskevském Rudém náměstí při příležitosti oslav vítězství nad nacistickým Německem (9. května 2019) | foto: Reuters

Podle nedávného průzkumu respondenti z řad Rusů, Američanů i Britů uvedli, že jejich vlast přispěla k vítězství z více než poloviny. Rusové si přičítají 75 procentní zásluhu, Američané 54 procentní a Britové 51 procentní. 

Fotogalerie

Obyvatelé sedmi dalších států z koalice spojenců připisují Rusku v průměru jen 20procentní zásluhu, USA 27procentní a Británii 19procentní. Přínos Moskvy, Washingtonu i Londýna hodnotí podobně i Němci, Japonci a Italové, jejichž předci bojovali v hitlerovské koalici. 

Výzkumníci hovoří o „národním narcismu“ Rusů, Američanů i Britů, tedy sklonu vidět sebe v lepším světle než ostatní. 

Národní narcismus se projevil i v předchozí studii, která se Rusů, Britů a dalších ptala na příspěvek jejich vlastí do světových dějin. I tehdy se velké sebepřeceňování objevilo u Rusů i Britů.  

Zjištění o vnímání druhé světové války vycházejí z odpovědí 1338 lidí starších 18 let z 11 zemí (osmi z koalice spojenců a tří z hitlerovské koalice). Více než sto občanů každého státu vyzpovídali experti z Washingtonské univerzity v St. Louis. Své intuitivní výsledky zveřejnili v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences

Západní popkultura přehlíží východní frontu

Odhadované vojenské oběti Sovětského svazu dosáhly přibližně 9,75 milionu, Spojených států 417 000 a Británie 384 000. „Pokud ztráty ve válce bereme jako vyjádření příspěvku zemí, (potom) Sovětský svaz nesl velkou část břemene,“ uvedl hlavní autor studie, psycholog Henry Roediger.

Vnuci Churchilla, Roosevelta a Stalina si zopakovali Jaltu

„Samozřejmě nemůže existovat úplně přesný, objektivní odhad procentuálního podílu té které země na bojích druhé světové války. Ale přibližným měřítkem, které může diskusi nasměrovat, je počet vojenských obětí,“ dodal. 

„Zdá se však, že lidé v dalších deseti zemích minimalizují sovětské příspěvky v porovnání s těmi americkými,“ citoval jej britský list Daily Mail.

Jedním z důvodů může být to, že globálně rozšířené americké filmy i literatura se věnují hlavně západní frontě a Pacifiku, kde s hitlerovskou koalicí válčily především USA. Mnohem méně pojednávají o východní frontě, kde rozhodující úlohu sehrál Sovětský svaz.  

„Většina Američanů by byla patrně překvapena, že (jen) v bitvě u Stalingradu zahynulo zhruba 1,1 milionu sovětských vojáků. Tedy téměř dva a půl krát víc než amerických za celou válku,“ upozornil Daily Mail.

Druhá světová válka? Pro studenty už je to pravěk

Vysoké sebevědomí Rusů může být podle výzkumníků jednoduše důsledkem toho, že ve výuce dějepisu se u nich obecně vyzvedávají slavné okamžiky národní historie. 

Autoři vidí význam studie v připomenutí, že lidé posuzují vliv svého národa silně etnocentricky. A že stejné události se v různých kolektivních pamětech uchovávají v jiné podobě. Odlišný pohled na dějiny přitom ovlivňuje i konfliktní vnímání současnosti a může napomoci předpovědět budoucí jednání.  

Oslavy konce druhé světové války v Moskvě (9.5.2019): 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Syrská armáda rychle postupuje v provincii Idlib, dobyla město radikálů

Turecký vojenský konvoj (vpravo) a vozy syrské armády na silnici k syrskému...

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz