„Budeme rádi spolupracovat na rozvoji ruských ložisek vzácných nerostů s jakýmikoli zahraničními partnery, včetně nových území,“ prohlásil v pondělí Putin. Americký prezident Donald Trump myšlenku obratem uvítal. „Rádi bychom koupili vzácné nerosty od Ruska, jsou skvělé,“ řekl.
Zatímco Trump za sbližování s Moskvou čelí otevřené kritice západních představitelů včetně amerických, v Rusku je veřejné rozhořčení vůči prezidentovi ojedinělé. Putinova slova o USA coby partnerovi ale byla pro mnohé stoupence Kremlu z řad proválečných blogerů příliš.
Rusko nedobylo Cherson a Záporoží silou, teď je chce získat u stolu, míní ISW |
„Kdy se zběsilá snaha zatracených Amíků ukrást ruské přírodní bohatství změnila v perspektivu vzájemně výhodné spolupráce s našimi americkými ,partnery’? Zatímco domácí i zahraniční média jsou posedlá žvaněním politiků, dovolte mi připomenout, že frontová linie se nikam neposouvá a muži mobilizovaní v roce 2022 jsou stále ve svých jednotkách,“ napsal na Telegramu kanál Dva majoři s více než milionem sledujících.
„Americký politický buldozer se samozřejmě třese jako had, který mačká svou kořist. A proč se tomu nedivím?“ přisadil si kanál Alexander Parker Returns. Podobného názoru je také bloger Kargach. „Takže denacifikace znamená prodávat vzácné nerosty USA?“ zeptal se rozhněvaně.
Sešli se v Istanbulu. Rusové jednali s Američany, řešili „nahromaděné problémy“![]() |
„USA trvalo jedenáct let, než pochopily, že rozdávat sušenky v Moskvě je výhodnější než na Majdanu. Máme snad očekávat, že budeme obviněni z ,diskreditace’ americko-ruských vztahů?“ napsal bloger Romanov Lite s odkazem na ruský zákon, podle něhož hrozí až patnáct let za mřížemi každému, kdo se odváží kritizovat válku na Ukrajině a ruskou armádu.
„To je přímá kopie Zelenského ne? Už jsem mnohokrát psal o bastardním výsledku této války, ale tohle? Ani Taras Bulba (postava ukrajinského nacionalisty v knize spisovatele Nikolaje Gogola) by nevymyslel něco tak zku*veného,“ reagoval kanál nazvaný Intuice vám napoví.
Pragmatismus, brání Putina někteří
Někteří blogeři se Kremlu zastali. „Neexistuje zde žádná ,trumpofilie’ - jen pragmatismus a opatrný optimismus. Poslední tři roky s námi Ukrajina bojuje výhradně díky podpoře USA. Je zřejmé, že tuto válku vyhráváme. Ale je také zřejmé, že dokud budou USA podporovat Ukrajinu, může se tato válka protáhnout na dalších pět let,“ napsal Roman Antonovskij.
„Trump je bezpochyby zákeřný parchant. Ale nemá takovou existenciální nenávist k Rusku jako levicově-liberální parta v Demokratické straně a jejich pejsci z Evropské unie,“ dodal Antovskij.
Trump mate ruské elity. Jeho sbližování s Kremlem nabouralo mýty propagandy![]() |
Za pragmatismus Putinova slova označil také kanál Živof Z. „Chápu, že pro vlastence těžké polknout věci jako: ,Nejsme proti ukrajinské státnosti’ a ‚Zveme naše americké partnery‘. Ale představte si, že proti vám spolupracují dva nebezpeční nepřátelé. Pak se najednou jeden z nich začne vzdalovat a podá vám ruku. Toho je zapotřebí využít,“ konstatoval.
Putin ve čtvrtek prohlásil, že první kontakty s Trumpovou vládou vzbuzují naděje. Uvedl také, že obnova rusko-amerických vztahů se nelíbí některým západním zemím, které se tento dialog snaží podkopat a „chtějí nestabilitu ve světě“.
Minulý týden Moskva a Washington zahájily v Rijádu rozhovory o ukončení války na Ukrajině. Čelili za to kritice, že na jednání nepozvali Ukrajinu. Toto první rusko-americké oficiální setkání od začátku bojů v únoru 2022 Washington označil za první krok na dlouhé a složité cestě. Šéf americké diplomacie Marco Rubio zdůraznil, že s mírovým řešením musejí souhlasit všichni účastníci konfliktu. Jmenoval při tom Ukrajinu, Rusko i Evropu.