Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvRuská státní média a několik účtů na sociálních sítích spojených s bezpečnostními složkami zveřejnila přes noc záběry stanice v plamenech s tvrzením, že na ni zaútočili ukrajinští vojáci.
Někteří ruští blogeři podle ní tvrdili, že místo bylo zničeno. Dopoledne ruský vyšetřovací výbor obvinil ukrajinskou armádu z úmyslné exploze v zařízení. Stanice utrpěla značné škody, uvedl úřad.
Ukrajinská armáda zodpovědnost odmítla. „Ruská federace zintenzivňuje diskreditační kampaň proti Ukrajině. Nepřítel obvinil naše obranné síly z ostřelování měřicí plynové stanice Sudža. Tato obvinění jsou nepodložená,“ uvedl na Facebooku ukrajinský generální štáb.
„Ve skutečnosti stanici opakovaně ostřelovali Rusové. Loni v létě byla bombardována řízenými leteckými pumami a před třemi dny na ni Rusové opět útočili bombami KAB. Dnes nepřítel zařízení ostřeloval dělostřelectvem,“ dodalo velení ukrajinské armády.
Ukrajinský štáb dále uvedl, že Rusové dříve využili hlavní plynovod ke skrytému přesunu svých jednotek. Agentura AP před několika dny s odvoláním na ukrajinské vojenské a ruské válečné blogery napsala, že ruské speciální síly použily potrubí plynovodu, aby z týlu udeřily na ukrajinské jednotky v Kurské oblasti.
Ukrajinci nejsou obklíčeni, tvrdí rozvědky. Plňte sliby, vyzval Zelenskyj Putina |
Ukrajina se brání ruské vojenské agresi už přes tři roky, loni v létě ukrajinští vojáci naopak pronikli do ruské Kurské oblasti, kde podle médií obsadili přes 1300 kilometrů čtverečních území. Rusové se je i s pomocí severokorejských vojáků pokoušejí vytlačit.
V posledních dnech ruská protiofenzíva zrychlila a Rusko podle dostupných informací dobylo zpět větší část Ukrajinci obsazeného území včetně okresního města Sudža.
Bratislava žádá vyšetření útoku
Plynové zařízení Sudža se nachází blízko rusko-ukrajinských hranic. Podle agentury Reuters přes něj do konce loňského roku proudil ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy. Kyjev od nového roku odmítl prodloužit kontrakt o tranzitu plynu s Gazpromem, což zdůvodnil národní bezpečností, neboť Moskva prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení.
Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková v pátek vyzvala k vyšetření útoku, Bratislava podle ní nadále trvá na obnovení přepravy plynu přes Ukrajinu.
„Útok na plynovod v Sudži má dopad na bezpečnost dodávek plynu nejen na Slovensko, ale do celé Evropy. I v případě dlouhodobějšího poškození tohoto plynovodu existují alternativní trasy na dovoz plynu z Ruska, pokud Ukrajina přestane blokovat transport přes své území. Naše požadavky na obnovení tranzitu plynu přes Ukrajinu se proto nemění,“ uvedla.
Spojené státy nedávno navrhly třicetidenní celkové příměří v bojích mezi Ruskem a Ukrajinou, na což Kyjev přistoupil. Ruský prezident Vladimir Putin ale na požadavek svého amerického protějšku Donalda Trumpa na co nejrychlejší klid zbraní nekývl. Tento týden se šéf Bílého domu od šéfa Kremlu dočkal pouze příslibu přerušení útoků na energetické cíle.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento typ částečného klidu zbraní podpořil. Zároveň ale obě země dále informují o vzdušných útocích druhé strany. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek tvrdil, že Putinův rozkaz, aby ruská armáda dočasně zastavila útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, zůstává v platnosti.