„Chtěl bych Vladimiru Putinovi políbit ruce. Celá léta jsme na Ukrajině jen existovali. Nebyla v tom žádná hrdost. Ale dnes, když vidíte jeho projev, roztřesou se vám ruce a po tvářích tečou slzy,“ říká osmadvacetiletý bloger Maksim Stadnik, zatímco sedí na lavičce v jihoukrajinském Melitopolu, jenž Moskva obsadila v prvních dnech své invaze.
Stadnik, kterého na Telegramu sleduje téměř 30 tisíc lidí a na TikToku trojnásobek, sdílí zejména politické a proválečné příspěvky. Jeho rodné město podle něho pod ruskou správou jen vzkvétá.
Carevna ruské propagandy od invaze vydělává stamiliony. A dál jezdí po Evropě![]() |
„Všechno se opravuje, je to nádhera,“ říká bloger podle portálu DOXA na jednom ze svých videí, zatímco ukazuje zrekonstruované zdravotní středisko s novým chodníkem, což nazývá příkladem „bohatého ruského života“. Zprávy humanitárních organizací o tom, že obyvatelé města čelí pod ruskou okupací drsným represím, odmítá jako „falešné“.
Stadnik patří k rozrůstající se skupině blogerů, kteří ve službách Kremlu šíří myšlenku, že život v Ruskem zabraných regionech se zlepšuje.
„Místní lidé jsou s rekonstrukcí Doněcku spokojení,“ tvrdí Kirill Sazonov, jenž Putina vidí jako „prostého chlapa“, který chce obyvatelům pomoci. Na svém kanálu kromě proruských příspěvků nabízí také nemovitosti v Doněcku, do nichž se podle něho „vyplatí investovat“.
„Válku začala ukrajinská strana. Moskva zdejší lidi zachránila. Strýčku Vovo (zdrobnělina jména Vladimir, pozn. red.), děkujeme ti, že jsi nezůstal stranou,“ opěvoval šéfa Kremlu bloger Jevgenij Vasiljev z okupované Doněcké oblasti, který má statisíce sledujících a vybírá peníze na ruskou armádu.
Plné obchody a spokojenost s Putinem. Jak ruská soft propaganda cílí na Čechy![]() |
Zvýšená aktivita blogerů je součástí iniciativy ruských úřadů. Ty prostřednictvím své organizace „Rusko je země příležitostí“ zastřešují v okupovaných regionech hned několik projektů zaměřených na rozvoj blogerské činnosti, v rámci nichž nabízí bezplatný kurz tvorby obsahu. Přijati jsou do něho ti, kteří po ideologické stránce souzní s Moskvou.
Akce na podporu blogování existují také na lokální úrovni. Loni v obsazeném Luhansku otevřelo „Donbaské mediální centrum“, které pomáhá se startem blogerské dráhy lidem od 16 do 25 let. Zdejší kurz podle centra absolvovalo už 200 lidí.
„Obyvatelé Mariupolu jsou veselí, poslouchají hudbu na pláži. Nejde o zcela zničené město, vše se rekonstruuje. Přijeďte sem na dovolenou. Děvčata, proč jezdit do Turecka a na Maledivy? Doma je to lepší,“ říká na svém kanálu blogerka Alina Banikova, která patří k instruktorům kurzu.
O tom, že přístavní Mariupol je zdevastovaný proto, že ho měsíce nonstop ostřelovala ruská armáda, nepadne ani zmínka.
Zkáza Mariupolu |