Někteří evropští činitelé ale dávají vzhledem k neodhadnutelnému vývoji situace okolo postojů amerického prezidenta Donalda Trumpa najevo obavy, doplnil deník.
Ruská delegace vedená ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem se v úterý v Rijádu po několika letech sešla se zástupci americké administrativy v čele s šéfem diplomacie Markem Rubiem. Obě strany podle svých vyjádření zjišťovaly podmínky, za nichž by bylo možné ukončit válku na Ukrajině, kterou rozpoutal před třemi lety vpád ruských vojsk.
Jedním z ruských požadavků podle FT s odvoláním na Diaconesca bylo, aby aliance stáhla své jednotky z východního regionu, do něhož patří Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, pobaltské státy, Rumunsko či Bulharsko.
Diaconescu ale následně v rozhovoru s Digi24 vysvětlil, že svá slova nevztahoval k Rijádu, ale k vyjednáváním v roce 2022. „Rusko požadovalo návrat Rumunska do jeho sféry vlivu,“ řekl.
Síly NATO na Ukrajině jsou pro nás nepřijatelné, vzkazuje „znepokojený“ Kreml![]() |
„Chápu to tak, že se situace může změnit z hodiny na hodinu, ze dne na den,“ řekl podle FT Diaconescu stanici Antena 3 v narážce na ostře kritická vyjádření, která po rijádské schůzce adresoval Trump ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému.
Nazval jej diktátorem bez voleb a vyzval jej k rychlému jednání, pokud nechce přijít o svou zem. Moskva Trumpova slova vítá a ruský prezident Vladimir Putin dal najevo, že je s úvodními jednáními velmi spokojen. Evropské země ani Ukrajina k rozhovorům pozvány nebyly.
Snaha o oslabení aliance
Rusko dlouhodobě požaduje, aby se Ukrajina nestala členem NATO, snaží se ale také oslabit vojenskou přítomnost aliance ve svých někdejších satelitních zemích. V regionu panují obavy, že se Putin v případě oslabení pokusí zaútočit na země v okolí Ukrajiny.
Činitelé z těchto zemí se podle FT snaží nového amerického prezidenta přesvědčit, aby nesouhlasil s oslabováním pozice NATO na východě Evropy, nejsou si však jisti úspěchem. „Velmi široce jsme Washington informovali na různých úrovních, ale nejsem si jist, co se dostane k Trumpovi. Takže tu stále je riziko a obava, že Rusové do něčeho Washington vmanipulují v rámci jednání o Ukrajině,“ citoval list nejmenovaného činitele.
Diaconescu dodal, že snahu Evropy získat Trumpa na svou stranu podpoří příští týden návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera v Bílém domě. „Můžete si být jisti, že budeme bojovat do posledního okamžiku, aby se to nestalo,“ řekl o stažení vojsk NATO z východního křídla Diaconescu.