Agentura žádné podrobnosti k údajně vadným zbraním neposkytla, v titulku své zprávy nicméně napsala, že „Česko předalo ukrajinským ozbrojeným silám automatické pušky se zasekávajícími se náboji“.
Odvolává se přitom na ruské vojáky a jednoho z nich cituje. „Setkali jsme se s českými zbraněmi, vyzkoušeli je, a zjistili jsme, že útočné pušky jsou špatné. Zpravidla se u všech, které mají k dispozici, zasekávají náboje,“ cituje TASS vojáka s označením Kasper.
Česká houfnice Dita slouží u Torecku. Je skvělá, pochvaluje si brigáda Azov![]() |
Ten tvrdí, že ruští vojáci automatické pušky testovali na střelnici. „Myslím, že v zásadě, ukrajinské ozbrojené síly nemají žádnou výhodu ve zbraních, výhoda je na naší straně,“ uvedl ruský voják, který dále ve zprávě TASS popisuje mimo jiné výcvik invazních sil.
Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už takřka tři roky. Česko se společně s dalšími západními zeměmi postavilo na stranu napadeného Kyjeva a země ho podporují mimo jiné dodávkami zbraní.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v prosinci uvedla, že od začátku ruské invaze poskytlo Česko napadené zemi nepotřebný vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun. Dodávky Ukrajině se postupně kompenzují z Evropského mírového nástroje (EPF).
Tisíc dní války. Česko poslalo Ukrajině vojenský materiál za 7,3 miliardy![]() |
Loni v červenci ukrajinský premiér Denys Šmyhal v Praze oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou společností Sellier & Bellot. Český premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci řekl, že zástupci českých a ukrajinských zbrojovek podepsali po jednání vlád smlouvy o přesunu výroby na Ukrajinu, jde o malorážkovou munici firmy Sellier & Bellot nebo pušky Bren 2 České zbrojovky.
„Česká zbrojovka v návaznosti na dohodu o společném záměru s Ukroboronprom z února podepsala smlouvu o transferu technologie pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině,“ uvedla tehdy v tiskové zprávě společnost Colt CZ, pod kterou spadá výrobce malorážové munice i Česká zbrojovka.
S puškami CZ BREN 2 již ukrajinské ozbrojené složky mají zkušenosti. Kromě nich a Armády ČR s nimi pracuje také protiteroristická jednotka francouzského četnictva, portugalská armáda, polská pohraniční stráž nebo rumunské četnictvo. V licenci jsou vyráběny také v Maďarsku pro potřeby tamních ozbrojených sil.
„Ukrajinci spustili výrobu českých pušek CZ-806 BREN 2. Vybrali si konkurenta polské útočné pušky Grot,“ psal v závěru loňského roku server Wirtualna Polska s odvoláním na komuniké ukrajinské zbrojovky Ukroboronprom o spuštění licenční montáže českých pušek BREN 2. Podle komuniké má na Ukrajině následovat úplná výroba, aby zajistila lepší vybavení ukrajinských ozbrojených sil moderními ručními zbraněmi. Polský server připomněl, že Češi od té doby vyvinuli novější verzi BREN 3.
Mezitím se na sociálních sítích objevily záběry ruského vojáka se severokorejským lehkým kulometem vzor 73, zkonstruovaným podle dostupných informací i na základě československého lehkého kulometu z doby před druhou světovou válkou.
„Váží to snad 15 až 16 kilogramů. Velmi divné. S něčím takovým bych bojovat nechtěl,“ říká voják. Ale ukrajinští blogeři tvrdí, s odvoláním na záběry ze sociálních sítí, že tyto kulomety používají v bojích s ukrajinskými silami v Kurské oblasti na západě Ruska i ruští vojáci. Podle komentátorů prý ruská vojska pociťují nedostatek kulometů ruské výroby.
Rusko zahájilo rozsáhlou invazi do sousední země 24. února 2022. Ukrajinci nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Moskva ovšem podle agentury Reuters okupuje na 20 procent ukrajinského území a v poslední době invazní síly na východě Ukrajiny setrvale postupují.
Cílem jejich ofenzívy se jeví dobytí celého výchoukrajinského regionu Donbas. Ukrajinské jednotky loni v srpnu naopak pronikly do ruské Kurské oblasti, odkud se je Rusům ani za pomoci severokorejských vojáků dosud nepodařilo zcela vytlačit.