Boje v Donbasu už vyhnaly z domovů více než milion lidí

  12:55aktualizováno  13:18
Boje na východě Ukrajiny podle OSN přiměly už více než milion lidí k tomu, aby opustili své domovy. Údaj zahrnuje i 814 000 Ukrajinců, kteří odešli do Ruska.

Děti si hrají v uprchlickém táboře, který asi 10 kilometrů od hranic s Ukrajinou zřídilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace (18. srpna 2014). | foto: AP

Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se počet vnitřních uprchlíků (tedy lidí, kteří opustili své domovy, ale zůstali na Ukrajině) za poslední tři týdny téměř zdvojnásobil a dosáhl 260 000. Další lidé z ostřelovaných oblastí nadále prchají.

Krize na Ukrajině

„Pokud sečteme vnitřní a vnější uprchlíky, tak můžeme říci, že kvůli konfliktu je nyní na útěku milion lidí,“ oznámil novinářům Vincent Cochetel, ředitel UNHCR pro Evropu. „Na Ukrajině je to 260 000, to je střízlivý odhad, 814 000 v Rusku, pak si připočítejte zbytek...v Bělorusku, Moldavsku, Evropské unii,“ řekl Cochetel.

Ruské úřady v sobotu uvedly, že od dubna, kdy boje na východu Ukrajiny propukly, pobývá v Rusku asi 820 000 občanů sousedního státu, z nichž 130 000 požádalo o azyl či o postavení uprchlíka.

Značná část Ukrajinců v Rusku se na úřady podle tisku neobrací kvůli příliš složité byrokracii.

Konflikt na Ukrajině si podle OSN už vyžádal na 2 600 mrtvých, respektive blíží se 3 000 se započtením obětí ze sestřeleného malajsijského boeingu. Kyjev zatím přiznával bezmála 800 padlých vojáků.

Ofenziva u Azovského moře

Kyjev hlásí, že proruští separatisté za pomoci nadále pokračují v ofenzivě posledních dní. Mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko oznámil, že na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin padlo 15 ukrajinských vojáků, dalších 49 utrpělo zranění.

Národní garda, která je součástí vládních sil, nicméně podle listu Ukrajinska pravda sdělila, že dokázala v noci zastavit útok nepřátel na město Komsomolske. To leží mezi Doněckem a přístavem Mariupol na pobřeží Azovského moře.

Podobně podle agentury Unian gardisté odrazili útoky "teroristů a Rusů" na obce Rozdolne, Vasylivka a Starolaspa. V Razdolnem se prý separatisté pokusili o lest, když přijeli v kamionech s bílými prapory a nápisy "Děti". Ale i tak prý útočníci byli odraženi s velkými ztrátami na životech i technice.

Ačkoliv Moskva stále rezolutně popírá, že by na Ukrajině bojovali ruští vojáci, s výjimkou dobrovolníků, v ruských médiích podle serveru newsru.com přibývá článků o desítkách padlých, jakož i o soustřeďování vojsk a tanků v Rostovské oblasti pro nasazení na Ukrajině.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz