„Rodiče právě dojedli a sešli do sklepa, když se za nimi náhle propadl strop. Všechno vzplálo, budova byla v plamenech. Kouř a prach naplnily vzduch,“ líčí Máša raketový útok z 1. února, jenž zničil internátní školu v Sudži, která od loňského srpna – po ukrajinském vpádu do Ruska – sloužila jako civilní úkryt a centrum pro distribuci pomoci.
Kyjev z úderu, při němž přišlo o život šest lidí, obvinil ruské síly. „Ruské letectvo použilo naváděnou leteckou bombu, bylo to zcela záměrné,“ uvedla ukrajinská armáda s tím, že její muži z trosek vytáhli 88 přeživších. Podle Rusů jsou za útok zodpovědní ukrajinští vojáci.
Rusové svrhli bombu na ruské město, máme důkazy, tvrdí Ukrajina |
Ostřelování města ve dnech před útokem zintenzivnilo. „Poslední den v lednu byl podle nich nejstrašnějším, jaký tam kdy zažili. Měli pocit, že oheň přichází ze všech stran,“ popsali portálu Novaja Gazeta příbuzní lidí, kteří se stále nacházejí v Sudži. Se svými blízkými se spojili s pomocí Ukrajinců – telefonní signál ani internet v místě obvykle nejde.
Mášini rodiče, kteří ve školním sklepení žili několik měsíců, úder přežili. Dceři, jež se nachází v jiném regionu, popsali, že 10 minut po útoku je z budovy vyvedli ukrajinští vojáci a odvedli je do nedalekého kostela.
Na výměnu okupovaného území s Ukrajinou nepřistoupíme, vzkázal Kreml![]() |
Odsud je později začali evakuovat do Ruska přes ukrajinskou Sumskou oblast a Bělorusko. Cestu podstoupilo už nejméně 105 lidí, většinou někdejších obyvatel školy a okolních domů. Novaja Gazeta uvádí, že mnozí se ale bojí vydat do neznáma a raději zůstávají na místě.
„Rodiče pravděpodobně nikdy neodejdou přes Ukrajinu. Je jim sedmdesát, sledují televizi a důvěřují naší vládě. Ukrajincům by nevěřili,“ uvedla uprchlice Jelena, která nyní žije mimo okupované území.
Evakuovaní musí po příjezdu do Ruska podstoupit výslech Ruské bezpečnostní služby (FSB) a podepsat dohodu o mlčenlivosti.
Dobýt do května. Jakkoli
Podle ruských dobrovolníků se v okrese Sudža nyní nachází 2 938 lidí. O nejméně pěti stech z nich nemají jejich příbuzní žádné zprávy. Založili proto několik chatovacích skupin, v nichž sdílejí veškeré informace, které se jim podaří získat od ukrajinských nebo ruských úřadů.
„Kromě Sudži je mnoho lidí ještě v okolních vesnicích a osadách. Ukrajinci se snaží dodávat vodu a chléb, co se dá,“ řekla Maria, jejíž rodiče se skrývali ve škole a patří mezi evakuované.
Naši vojáci rabují v Kurské oblasti, přiznal ruský ministr. Místní mu tleskali![]() |
Lidé, kteří mají na okupovaných místech své blízké, se strachují, že Moskva bude chtít území získat zpět do 9. května, kdy bude slavit 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.
„Když vidíte záběry z osvobozených oblastí, všechno je vypálené do základů. Proto se bojíme o své blízké. Pokud dojde k útoku na Sudžu a okolí, nemusí z nich zůstat nic,“ uvedla Jelena s tím, že osvobození by mohlo přijít na úkor životů stovek civilistů, včetně jejích rodičů.
„Jakmile začne bitva o Sudžu, vypuknou pouliční boje a v tu chvíli už nikoho nebude zajímat cena za její dobytí,“ řekl Novaje Gazetě další zdroj.
Ruská zmocněnkyně pro lidská práva Taťjana Moskalkovová v úterý prohlásila, že Moskva se snaží s Kyjevem vyjednat pro civilisty uvázlé v Kurské oblasti otevření humanitárního koridoru.
Ukrajinci při ofenzivě u Kursku pronikli za ruské linie. Situace je obtížná, uznal Putin![]() |
Americký Institut pro studium války (ISW) minulý pátek uvedl, že ukrajinská armáda postoupila v Kurské oblasti až pět kilometrů za ruské linie jihovýchodně od Sudže a dobyla obce Kolmakov a Fanasejevka. Ukrajinská armáda zahájila novou sérii útoků silou mechanizovaného praporu.
Ukrajinské jednotky od loňského srpna v Kurské oblasti podle agentury AFP obsadily téměř 1300 kilometrů čtverečních ruského území.
Rusům se je dosud ani za pomoci severokorejských vojáků nepodařilo zcela z regionu vytlačit, ale rozloha Ukrajinci ovládaného ruského území se od té doby značně zmenšila. Na konci ledna měla ukrajinská armáda pod kontrolou kolem 440 kilometrů čtverečních ruského území.
Ukrajina se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Ukrajinci nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Moskva ovšem okupuje na 20 procent ukrajinského území a v poslední době invazní síly na východě Ukrajiny setrvale postupují. Cílem jejich ofenzívy se jeví dobytí celého Donbasu.