Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Rusko chce ukázat, kdo je tady pánem, říká analytik k napětí kolem Ukrajiny

Rétorika kolem krize na Ukrajině je každým dnem vyhrocenější. Západ viní Rusko z hromadění vojsk, Vladimir Putin kreslí nepřekročitelné „červené linie“. Analytik Michal Lebduška v rozhovoru pro iDNES.cz komentuje ruské obavy z rozšiřování NATO na východ i roli, jakou v současném napětí hraje ukrajinská domácí politika.

Bojovník Luhanské lidové republiky v zákopech u obce Kirovsk (1. prosince 2021) | foto: ALEXANDER ERMOCHENKOReuters

Média v posledních dnech plní zprávy o přesunování ruských jednotek k ukrajinské hranici, ukrajinské tajné služby předpovídají na leden či únor invazi. Jak tyto zprávy číst?
Otevřená invaze na Ukrajinu, to mi přijde trochu přehnané. Je otázka, co by z toho Rusko mělo. Mělo by to pro něj velmi negativní následky, navíc Ukrajina už není tou zemí, kterou byla v roce 2014, a dokázala by se další ruské agresi výrazně lépe bránit. 

Samozřejmě, je klidně možné další vyostření situace podél linie fronty v Donbasu, což je ostatně věc, která se děje celkem pravidelně. Já jsem tam v září byl, jezdili jsme podél frontové linie a ta situace určitě klidná není.

Co Rusko přesunováním jednotek a cvičením u ukrajinských hranic sleduje?
Je to ukázka síly, že si to může dovolit. Rusko se snaží ukázat, kdo je v oblasti pánem. Odrazuje Ukrajinu od dalšího sbližování se Západem a varuje NATO a EU před další spoluprací s Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s novináři (26. listopadu 2021)

Západní politici se shodují, že vstup Ukrajiny do NATO není v této chvíli reálný. Jakou pomoc ze strany aliance by si Kyjev nad rámec současné vojenské podpory představoval?
Ano, rozšíření NATO o Ukrajinu v této chvíli není na stole, to si lze jen velmi těžko představit – i když Ukrajinci by si to dnes i docela přáli. Nejen politici, ale i společnost, v této otázce se veřejné mínění po roce 2014 výrazně změnilo.

Michal Lebduška

Michal Lebduška

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Specializuje se na politický, bezpečnostní a společenský vývoj na Ukrajině, v Polsku a Bělorusku.

Jaké jsou tedy možnosti? Dodávky vojenského materiálu, společná vojenská cvičení, pomoc s výcvikem vojáků, výměna informací. Také diplomatická podpora, tedy ukázat Rusku, že určité vojenské kroky jsou už pro NATO nepřijatelné. To jsou ostatně věci, které už delší dobu probíhají, ale v tento moment je to maximum možného.

Mluvčí ruské diplomacie ve středu oznámila, že Kyjev k donbaské frontě přesunul asi 125 000 vojáků. Bez ohledu na věrohodnost této informace: panuje v Kyjevě chuť pro silové řešení konfliktu?
Silové řešení v tento moment není na stole, byť existuje spousta lidí, kteří by si to přáli. Koneckonců by to byl způsob, jak ten konflikt vyřešit. Víme, že v roce 2014, kdy probíhala jeho intenzivní fáze, byla ukrajinská armáda téměř schopna ztracená území znovu ovládnout a separatisty zachránil pouze zásah z Ruska. Proto také klíčová otázka stále spočívá v tom, co by udělalo Rusko, které tam opět může poslat své vojáky.

Jakou roli v současném napětí hraje vnitropolitická situace na Ukrajině? Zprávy o eskalaci napětí přicházejí v době, kdy se popularita prezidenta Zelenského propadla na minimum a jeho stranu opouštějí klíčoví spojenci.
Takový proces je na Ukrajině poměrně standardní. Propad prezidentovy popularity je skutečně poměrně výrazný, ale na druhou stranu je Zelenskyj na ukrajinské poměry neobvykle populární. Obliba jeho předchůdců už během prvního roku vlády padala na naprosté minimum, týkalo se to i Petra Porošenka.

„Absolutně nepřijatelné“

Moskva považuje za přímé ohrožení Ruska úterní prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že hodlá Ukrajině vrátit Krym. Prohlásil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva podle něj rovněž považuje za velmi pravděpodobné vojenské akce "kyjevského režimu" vůči separatistickým oblastem v Donbasu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (22. června 2021)

Ruský ministr zahraničí Lavrov zdůraznil znepokojení Ruska nad rozšiřováním Severoatlantické aliance směrem na východ. "Udělat z našich sousedních zemí předmostí konfrontace s Ruskem a rozmístit síly NATO v přímé blízkosti oblastí strategického významu pro naši bezpečnost je kategoricky nepřijatelné," prohlásil před setkáním s ministrem zahraniční USA Anthony Blinkenem.

zdroj: ČTK

Současné politické turbulence jsou dány charakterem ukrajinské politiky, která je velmi chaotická. Politické strany a parlament jsou nestabilní a i když v něm Zelenského strana Sluha lidu má většinu, nic moc to neznamená, protože se neustále tvoří různé frakce a je tam extrémní množství přeběhlíků. U Zelenského strany je to umocněno tím, že je to zcela nová strana bez jakékoliv ideologie a kromě postavy prezidenta ji nic nespojuje.

Zelenskyj se nedávno pustil do střetu s nejbohatším oligarchou Rinatem Achmetovem. Obvinil ho, že je zapleten do pokusu o převrat, ke kterému by údajně mělo dojít v prosinci. Jaký je mezi nimi vztah?
Určitě není přátelský. Zelenskyj šel v roce 2019 do předvolební kampaně s rétorikou boje proti oligarchům a do toho zapadá i nedávné schválení zákona proti oligarchům, který je ostatně velmi problematický.

Zelenského vyjádření o státním převratu bylo velmi zvláštní. Čekal bych, že pokud někdo přijde s tak závažnou informací, tak udělá velkou tiskovou konferenci a ukáže důkazy, jako tomu bylo třeba v Česku v kauze Vrbětice. Tady to padlo uprostřed rozhovoru s novináři, bez jakýchkoliv důkazů, neproběhla žádná zatčení. Bylo to plácnutí do větru. 

Kolem Ukrajiny opět rachotí tanky. Invaze přijde v lednu, zní z Kyjeva

Důležité ovšem také je, že Zelenskyj přímo neřekl, že Achmetov připravuje státní převrat. Řekl, že má informace, že nějací lidé chystají převrat a chtějí do toho zapojit Achmetova. Podle mě je ovšem nesmysl, aby se Achmetov do takového podniku zapojoval. Nic by z toho nic neměl a pro jeho byznys by to bylo obrovské riziko.

Čím je zákon o deoligarchizaci tak problematický?
Je velmi nekonkrétní, ale to je obecný problém ukrajinské legislativy. Rada národní bezpečnosti a obrany podle něj může kohokoliv zařadit na seznam oligarchů, takový člověk pak bude čelit sankcím a bude mít uzavřený přístup k velkým privatizacím. Je evidentní, že tento zákon může být účelově zneužíván pro boj s konkrétními protivníky. Je z toho vidět i boj Zelenského s Porošenkem, protože mezi nimi panuje výrazná animozita.

30. listopadu 2021

Jaké důsledky může Zelenského tažení proti oligarchům mít?
Myslím si, že ve finále to skutečně drastické důsledky mít nebude. Ukrajinští oligarchové v tom umějí chodit. Dokážou svůj byznys diverzifikovat, v parlamentu mají své vlastní poslance, takže to pro ně zásadní problém nebude. Svědčí o tom i fakt, že pro zákon o deoligarchizaci zvedli ruce i někteří poslanci z okruhu Ihora Kolomojského, jednoho z nejznámějších a nejkontroverznějších oligarchů.

Zelenskyj ve středečním vystoupení v parlamentu vyslovil přání jednat o krizi v Donbasu přímo s Vladimirem Putinem. Jaké konkrétní výsledky si od takové schůzky – ke které se Moskva zatím vůbec nemá – slibuje?
To bych také rád věděl. On už v předvolební kampani říkal, že si rád sedne s Putinem a všechno si vyříkají. Samozřejmě se ukázalo, že to není tak snadné. I kdyby se nyní sešli, nedokážu si představit, že z toho vyjde nějaké řešení té krize. Asi by se mohli domluvit na deeskalaci situace, uzavřít příměří, které tam ostatně nikdy de facto nefungovalo.

25. listopadu 2021

Ono vlastně není o čem jednat, protože obě strany ten konflikt vnímají úplně jinak a za pomocí jiných pojmů. My víme, že Rusko je aktivní stranou konfliktu v Donbasu a bez Ruska by vůbec nezačal, nicméně Rusko to dlouhodobě odmítá a prezentuje se spíše jako zprostředkovatel mírových jednání. Už jen kvůli tomu je jakékoliv diplomatické řešení odsouzeno k neúspěchu.

Jakou roli v napětí kolem Ukrajiny hraje běloruský režim? Lukašenko se kromě vytváření migrační krize na polských hranicích v poslední době otevřeně staví na stranu Ruska – například ve středu uznal anexi Krymu....
Lukašenkův posun přímo vychází z toho, co se v Bělorusku stalo v loňském roce. Po zfalšovaných volbách a masivních protestech na něj Rusko získalo daleko větší páky a Lukašenkovi se hodně zúžilo manévrovací pole. 

Dříve se snažil vyvažovat ruský vliv snahami o navázání spolupráce s EU, ale to kvůli migrační krizi, únosu letadla Ryanair do Minsku a evropským sankcím už není možné. Ve vztahu k Ukrajině tak Lukašenko přejímá ruskou rétoriku a do toho zapadá i jeho středeční vyjádření ke Krymu.

Občas se spekuluje o úplné integraci Běloruska do Ruské federace. Měla by Moskva o to zájem, nebo si chce Bělorusko ponechat jako jakýsi satelit nebo klientský stát?
Zájem o vyšší integracii určitě panuje. Ruskému režimu dlouho leželo v žaludku, že Lukašenko byl hodně svůj. Spoustu věcí rád podepisoval na papíře, ale reálně pak na ně nikdy nedošlo. 

Například už od konce 90. let existuje Svazový stát Ruska a Běloruska. Smlouva, která byla podepsána ještě za Borise Jelcina, předpokládala například zavedení společné měny. Ale nikdy na to nedošlo, Lukašenko podobné snahy rád sabotoval. 

Teď ale má daleko užší manévrovací prostor, daleko hůř odporuje a tlak z Ruska na užší integraci určitě bude: minimálně ekonomickou, ale asi – což je ze strategického pohledu Ruska nejdůležitější – i vojenskou.

27. října 2021

Autor:

Koronavirus

Další události:

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Symbol síly a vzkaz Číně s KLDR. U Guamu zakotvila americká jaderná ponorka

V Tichomoří od víkendu kotví jaderná ponorka amerického námořnictva USS Nevada. Stroj, který nese dvacet balistických...

Hlůšková dál nemůže z Pákistánu. Celníci se odvolali k Nejvyššímu soudu

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy...

Jsem důchodce. Nazarbajev poprvé od nepokojů promluvil ke Kazachstáncům

Bývalý kazachstánský prezident Nursultan Nazarbajev v úterý poprvé od krvavých nepokojů ze začátku ledna promluvil k...

Česko ve vedení europarlamentu zastoupí Charanzová. Kolaja z voleb odstoupil

Česko obhájilo jeden místopředsednický post v Evropském parlamentu. Získala jej Dita Charanzová (ANO), hlasovalo pro ní...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...