Rusko a poolympijské déjà vu. Před osmi lety si vzalo „svůj“ Krym, teď Donbas

  10:18
Ruský prezident Vladimir Putin dal svým pondělním projevem, v němž se vyjádřil pro uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny, vzpomenout na anexi Krymu v roce 2014. Mnohé argumenty, které Kreml předložil pro získání do té doby ukrajinského území, zazněly i nyní. Vyslání mírových jednotek připomnělo také přítomnost ruských sborů v samozvané republice Podněstří.

Neoznačení ruští vojáci přebírají kontrolu nad pohraničními oblastmi mezi Ukrajinou a Krymem (9. března 2014) | foto: Reuters

Moderní Ukrajina vděčí za svou existenci Rusku, respektive Sovětskému svazu. Východní část země byla starobylým ruským územím. Na Ukrajině lze pozorovat vzestup nacionalismu, který představuje vážné nebezpečí pro rusky mluvící obyvatele. A hrozí riziko, že Kyjev se rozhodne přidat k NATO, čímž dojde k přímému ohrožení Ruska.

Ten, kdo poslouchal pondělní projev ruského prezidenta Vladimira Putina, musel mít pocit déjà vu. Argumenty, které šéf Kremlu předkládal, totiž už jednou z Moskvy zazněly. A to v roce 2014 při anexi Krymu.

Putin, který se krátce předtím stal terčem neobvykle silného rozhořčení  ruské veřejnosti poté, co se stal potřetí ruským prezidentem po změně ústavy, s velkým znepokojením sledoval masivní protesty proti tehdejšímu proruskému režimu Viktora Janukovyče, který odmítl podepsat dlouho plánovanou asociační dohodu s EU. Putin vnímal Euromajdan, sérii masových projevů občanské neposlušnosti v letech 2013 a 2014, jako nebezpečné pokračování takzvané „oranžové revoluce“, která v roce 2004 vedla k tomu, že Ukrajina dala jasně najevo, že nechce už dále patřit do ruské sféry vlivu.

Janukovyč uprchl ze země do Ruska 21. února 2014, ve stejné datum, kdy o osm let později Putin uznal nezávislost separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky a poslal na jejich území „mírovou misi“ s tím, že chce pomoci ochránit místní obyvatelstvo před „trestnou výpravou“ ukrajinské vlády. Putin se tehdy po rozhovoru se sesazeným ukrajinským prezidentem otočil na své kolegy a řekl: „Musíme začít pracovat na návratu Krymu Rusku.“

Podle bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta není náhoda, že se Putin rozhodl k velkému politickému kroku 21. února:

„Zelení mužíčci“ bez označení

Bylo šest dní po útěku Janukovyče. Těžce ozbrojení muži v zelených uniformách bez označení obklíčili regionální parlament v Simferopolu, hlavním městě Krymského poloostrova a posléze na střechy budov umísťovali ruské vlajky. V následujících týdnech se titíž ozbrojenci objevili v dalších oblastech poloostrova, kde převzali kontrolu nad strategickými místy a ukrajinskými vojenskými základnami.

Šokovaný a překvapený Západ se začal ptát: kdo jsou tito „malí zelení mužíčci“? Rusko, hlavní podezřelý, zpočátku mlžilo. Kreml je popisoval jako „jednotky domobrany“, které reagují na obavy z údajných plánů ukrajinských neonacionalistů na „genocidu“ ruskojazyčných obyvatel Krymu. 

Putin poslal ruské „mírotvorce“ na Donbas, vojenské kolony míří na frontu

Pojem „genocida“ zaznívá z Ruska i nyní, osm let později, v souvislosti se separatistickými republikami na východě Ukrajiny. A taktéž, podle svědků, i nyní ruští vojáci z „mírových jednotek“ na Donbasu nemají na svých uniformách odznaky.

Existuje ještě jedna podobnost. Invaze na Krym proběhla čtyři dny po ukončení zimní olympiády v ruském Soči. I nynější situace se koná po konci zimní olympiády, tentokráte té v čínském Pekingu. 

V roce 2014 ale ruští představitelé opakovaně odmítali zprávy, že zvláštní ozbrojenci jsou ruští vojáci, jako nesmysl, i když novináři přinášeli z terénu dokumenty, v nichž samotní „mužíčci“ tvrdili opak. Později Rusko připustilo, že neoznačení vojáci jsou Rusové, ale stále tvrdilo, že se jedná o samostatně operující jednotky nenavázané na ruskou armádu. 

Až v roce 2015, v televizním dokumentu Krym: Cesta domů, Putin zcela otevřeně přiznal, že na Krym poslal vojáky. „Abyste zablokovali a odzbrojili 20 000 dobře vyzbrojených (ukrajinských vojáků), potřebujete specifický personál. A nejen co do počtu, ale také dovedností. Potřebovali jsme specialisty, kteří vědí, jak na to,“ uvedl Putin. „Proto jsem vydal, a proč to skrývat, rozkaz ministerstvu obrany rozmístit tam speciální jednotky GRU (vojenské zpravodajské služby), stejně jako námořní pěchotu a vojenská komanda pod rouškou posílení bezpečnosti našich vojenských zařízení na Krymu,“ dodal.

Šéf Kremlu tvrdil, že postupoval legálně podle rusko-ukrajinské smlouvy, která připouštěla námořní přítomnost Ruska. Kyjev ale argument neuznává a považuje vyslání ruských vojsk za porušení své suverenity.

„Krym byl vždycky ruský“

Podobně se Rusko s Ukrajinou, a také Západem, neshodlo ohledně kontroverzního březnového referenda, v němž se většina obyvatel Krymu vyslovila pro připojení k Rusku. Západní státy odmítly výsledky referenda jako nelegitimní vzhledem k tomu, že se konalo za výhružné přítomnosti ruské armády, uznat. Putin však trvá na svém. Referendum podle něj ukázalo, že samotní obyvatelé Krymu chtějí patřit k Rusku – a tak i budou.

Připojení Krymu k Ruské federaci mělo mezi jejími obyvateli velkou podporu. Podpořil jej mimo jiné i známý Putinův kritik Alexej Navalnyj. Úsloví „Krym byl vždycky ruský“ rezonovalo i mimo ruské území. Vyslovil ho i americký exprezident Donald Trump či německá protiimigrační strana Alternativa pro Německo.

Rusko uznává nynější separatistické hranice na Ukrajině, dál věří v diplomacii

Podle Ruska Ukrajina dostala Krym od sovětského vůdce Nikity Chruščeva. Narážky, že země si neoprávně nárokuje území, které jí bláhově svěřily komunističtí vůdci, v pondělním proslovu zopakoval Putin znovu, tentokrát ale naznačil, že celá Ukrajina je výsledkem vůči Rusku „brutálního“ oddělovacího procesu ruských „historických teritorií“ vůdcem sovětské revoluce Vladimirem Iljičem Leninem.

Případ Podněstří

Znamená to, že si Rusko bude chtít vzít celou Ukrajinu, jako učinilo v případě Krymu? Západ se obává, že přítomnost „mírotvůrců“ je přípravou na invazi. Příklad stálé ruské přítomnosti mírových sil v samozvané republice Podněstří ale naznačuje jiný a vzhledem k vyjádřením ruských představitelů o dodržování nynějších separatistických hranic na východě Ukrajiny pravděpodobnější scénář.

V roce 1992 kontingenty ruských kozáků a ruské (dříve sovětské) 14. armády, v jejímž čele stál několik let generál Alexandr Lebeď, podpořili proruské separatisty, kteří se odtrhli od Moldavska v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Lebeď své kroky odůvodnil obdržením informace o možné genocidě rusky mluvících občanů. I když byla uzavřena mírová dohoda a Moldavsko má menší vojenskou sílu, Rusové i přes námitky Kišiněvu ponechávají v Podněstří vojenský kontingent o síle asi 1 500 mužů.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Kňažko: Demagog Fico ničí vztahy s ČR. Na Slovensku tvoří proruskou autokracii

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Fakulta přijme po střelbě nová opatření, rámy nebudou, chystá se krizový nácvik

19. března 2024  8:47

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například...

Co přinese mimořádná schůze? Nebude to jen o vulgaritách, říkají poslanci

19. března 2024  8:38

Poslanci se na mimořádné schůzi „k bezpečnostním hrozbám“ Česka sejdou v úterý odpoledne. Podle...

Babiš napsal, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, včetně Krymu

19. března 2024  6:05,  aktualizováno  8:30

Předseda opozičního hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš vytáhl silnou kartu, aby otupil kritiku...

Za ovlivnění rozsudků chtěl podle žaloby soudce Sovák 50 milionů. Prý si to nepamatuje

19. března 2024  8:30

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák v úterý stane před pražským Městským soudem obžalovaný ze...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...