„V kritické situaci, kdy konstantinopolská strana prakticky odmítla řešit problém dialogem, je moskevský patriarchát nucen pozastavit modlitby za konstantinopolského patriarchu Bartoloměje (...),“ praví se v pátečním prohlášení ruské pravoslavné církve.
V kostelích ruské pravoslavné církve tak přestanou znít modlitby za konstantinopolského patriarchu Bartoloměje a ruští církevní hodnostáři se nezúčastní žádných akcí pořádaných pod vedením konstantinopolského patriarchátu. „Je to vlastně ukončení vztahů. Pokud bychom měli vzít nějaký příklad ze světského života, tak se to dá zhruba přirovnat k přerušení diplomatických styků,“ řekl agentuře RIA Novosti volokalamský metropolita Ilarion.
Moskevští preláti označili situaci okolo Ukrajiny za „nebezpečí pro celé světové pravoslaví“ a vyzvali ke svolání zástupců všech pravoslavných církví, aby posoudili církevní situaci na Ukrajině. Napjatou situaci sleduje bedlivě také Kreml. „Pro Moskvu a pro celý pravoslavný svět by nejlepším scénářem bylo zachování jednoty,“ podotkl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.
„Putina posedl ďábel“
Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let oddělila od ukrajinské církve moskevského patriarchátu, podřízené církevním hodnostářům v Moskvě.
Ukrajinská větev ve snaze o úplné osamostatnění vytrvale usilovala o autonomii, dosud ale bezvýsledně. Právo udělovat církevní autonomii, neboli autokefalii, má konstantinopolský patriarcha Bartoloměj sídlící v Istanbulu. Právě on se minulý týden rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.
Moskevský patriarchát má na Ukrajině značný vliv, o který s ním kyjevský patriarchát usilovně soupeří. Od začátku ukrajinské krize a anexe Krymu zaujímá ostře kritická stanoviska vůči Moskvě a Vladimirovi Putinovi a dokonce naznačil, že ruského prezidenta posedl ďábel.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko letos na jaře přirovnal autonomii pravoslavné církve kyjevského patriarchátu k členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii a obvinil Kreml, že používá církev jako nástroj svého vlivu na Ukrajině.
Konstantinopolský patriarcha nemá v hierarchii pravoslavné církve postavení srovnatelné s římskokatolickým papežem. Je však považován za „prvního mezi patriarchy“, duchovního vůdce 300 milionů pravoslavných křesťanů po celém světě, v jehož pravomoci je udělování církevní autonomie. Ruská církev má v pravoslavném světě mimořádný vliv, protože v Rusku se k pravoslaví hlásí největší počet věřících.