Případ bude Mezinárodní soudní dvůr v Haagu projednávat mezi 7. a 8. březnem. Instituce podle agentury Reuters rozhodne, zda zavést „provizorní opatření“ vůči Moskvě. Podle stanoviska OSN se má Rusko připravit na okamžité kroky v případě, že by soud rozhodl ve prospěch Ukrajiny.
„Požadujeme povolat Rusko k odpovědnosti za to, že překrucuje pojem genocidy pro ospravedlnění agrese. Žádáme soud, aby okamžitě přikázal Rusku přerušit vojenské operace a stanovil jednání na příští týden,“ uvedl v neděli prezident Zelenskyj, kdy oznamoval žalobu. V projevu upozornil, že Rusové útočí i na sanitky, a vyzval také Bělorusko, aby si uvědomilo, že není Rusko.
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli ihned odpovídal, že Kyjev genocidu na Donbase skutečně páchá a to bez důkazů.
Haagský soud bude projednávat, zda je případ natolik urgentní, že vyžaduje okamžité kroky ze strany soudu ještě předtím, než se bude projednávat v plném rozsahu. Pro rozhodnutí o celém případu ještě nebylo stanoveno přesné datum.
Vůči ruské agresi se vymezují další světoví lídři. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová v úterý řekla Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), že Rusko se stává globálním vyvrhelem a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z porušování lidských práv v masovém měřítku.
Trussová zároveň vyzvala země světa, aby Rusko, které minulý týden vpadlo na Ukrajinu, dále izolovaly. Americký ministr zahraničí Antony Blinken na stejném setkání navrhl vyloučení Ruska z UNHRC a řekl, že ruské porušování humanitárního práva se na Ukrajině stupňuje minutu od minuty. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak obvinil z porušování lidských práv Ukrajinu.
Britská šéfka diplomacie ženevskému fóru řekla, že Británie a její spojenci „pracují na tom, aby Putinův režim stále tvrději svírali“. „Vyzývám národy, aby odsoudily děsivé kroky Ruska a izolovaly ho na mezinárodní scéně,“ prohlásila Trussová.
„Pokud se (ruskému) prezidentu (Vladimiru) Putinovi podaří dosáhnout jeho cíle svrhnout demokraticky zvolenou vládu Ukrajiny, humanitární krize a (porušování) lidských práv se bude jen zhoršovat,“ řekl ve svém vystoupení Blinken. „Musíme vyslat rozhodnou a jednotnou zprávu, že Putin musí s tímto bezpodmínečně přestat,“ dodal šéf americké diplomacie.
„Můžeme se oprávněně ptát, zda členský stát OSN, který se snaží dobýt další členský stát OSN, přičemž se dopouští hrozivého porušování lidských práv a způsobuje obrovské humanitární utrpění, by měl mít možnost zůstat členem této rady,“ pokračoval s odkazem na členství Ruska v UNHCR Blinken.
Británie a USA jsou podobně jako Rusko hlasujícím členem 47členné Rady OSN pro lidská práva. Rozhodnutí tohoto orgánu sice nejsou závazná, ale mohou vysílat vzkazy s politickou váhou a opravňovat k zahájení vyšetřování případů porušování lidských práv. Podle některých členů Rady by se měly prošetřit možné válečné zločiny na Ukrajině. Blinken v úterý tento návrh podpořil a řekl, že by se jednalo o „důležitý krok k zaručení dokumentace a zodpovědnosti“.