Co od nás chtějí? Ukrajinci se obávají invaze, ale věří, že se Rusům ubrání

  • 146
Obyvatelé městečka Marjinka, které leží u Doněcku na hranici mezi ukrajinským a separatisty ovládaným územím, mají čím dál větší strach z ruské invaze. Zatímco Rusové za hranicemi shromažďují těžkou techniku, místní se obávají, že pokud k útoku skutečně dojde, hodí je Západ i přes veškerá slova o podpoře přes palubu. „Evropa a Amerika nepotřebují naše potíže,“ myslí si někteří.

Vera Basovová stojí u svého domu v Marjince a v rukou třímá místní deník. Titulní strana uvádí, že Rusko dorazilo k východní hranici se zástupem tanků. „Co od nás chtějí? Proč sem tahají zbraně?“ ptá se Basovová.

Devadesátiletá žena se obává, že se bude muset kvůli ostřelování znovu uchýlit do sklepa. Proruští separatisté s Ukrajinou na východním Donbasu válčí už více než sedm let. Konflikt si dosud vyžádal třináct tisíc životů.

Shromáždění ruských sil u ukrajinské východní hranice, největší od anexe Krymu z roku 2014, vyvolalo mezi místními strach z možného útoku. Ačkoli prezident USA Joe Biden vyzval Kreml k deeskalaci, Moskva v sobotu obvinila ukrajinského diplomata ze špionáže a přilila olej do ohně.

Městečko Marjinka se nachází na vládou kontrolovaném území, jen třiadvacet kilometrů jihozápadně od Doněcku, bašty separatistů, a osmdesát kilometrů od hranic s Ruskem. Téměř na každém domu se podepsala válka, děti si tu hrají za zvuku zpěvu ptáků a kulometů.

Ukrajinský voják stojí na stráži poblíž městečka Marjinka v Doněcké oblasti. (12. dubna 2021)

Mnoho místních před válkou denně dojíždělo za prací do Doněcku. V letech 2014 a 2015 o kontrolu nad Marjinkou zuřila nelítostná bitva, během níž město čelilo ostřelování. „Utíkali jsme před ohnivými koulemi na obloze, částečně jsem přišla o sluch,“ líčí Basovová.

Když se situace na frontě stabilizovala a zuřivá válka se proměnila v doutnající konflikt, stala se Marjinka jedním z hraničních přechodů spojujících ukrajinskou stranu Doněcku s tou separatistickou. Loni na jaře ale kontrolní stanoviště uzavřela pandemie a oddělila od sebe řadu rodin.

Lidem ještě víc přitížila pandemie

Basovová neviděla svou dceru, která žije v Doněcku, více než rok. Také její padesátiletá sousedka Světlana Derkačová je nešťastná. „Svého novorozeného vnuka z Doněcku jsem ještě nespatřila,“ líčí. „Na válku už jsme si pomalu zvykli, ale koronavirus nám zasadil další ránu,“ podotýká.

Derkačová se snaží nepanikařit z toho, co bude, pokud se Rusko skutečně rozhodne k invazi. „Pokud se to stane, prostě se musíme vzchopit,“ říká.

Ačkoli ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ujistilo o podpoře celistvosti země NATO, USA nebo Francie, většina místních nevěří, že Západ Ukrajině v případě invaze pomůže. „Evropa a USA nás a naše potíže nepotřebují,“ říká Derkačová, podle níž na Marjinku zapomněla i Ukrajina.

Napadne Rusko Ukrajinu? Putin testuje Bidena, Kyjev zbrojí, říká analytik

Když začala válka, došlo k odstávce zemního plynu, jenž sem dosud neproudí. Konflikt uzavřel většinu obchodů i podniků, zemědělská pole jsou posetá minami a tudíž neobdělávatelná, pitnou vodu musí místní kupovat, protože ta v kohoutcích a studnách je kontaminovaná.

Obyvatelé se tak musí spoléhat zejména na ovoce a zeleninu ze svých zahrad. Armáda jim ale doporučila jejich obdělávání jen před polednem, poté riskují zastřelení. „Život se tu v druhé polovině dne zastaví,“ říká dvaašedesátiletá Alina Kosseová z místního uměleckého centra.

Jestli Rusko zaútočí, odoláme, věří Ukrajinci

Před válkou žilo v Marjince deset tisíc obyvatel, zbyla tu zhruba polovina. Na začátku konfliktu nosili civilisté špatně vybavené armádě ponožky nebo spodní prádlo, nyní vojáci disponují moderní technikou. „Pokud se Rusko odváží zaútočit, odrazíme ho, věřte mi,“ myslí si Kosseová.

Po zvýšení rozpočtu na obranu a sedmi letech zkušeností už ukrajinská armáda dávno není neuspořádaná dobrovolnická síla jako na začátku. Jen 400 metrů od pozic separatistů střeží Marjinku osmačtyřicetiletý sniper Kaba, jenž nepochybuje o tom, že Ukrajina dokáže Rusku odolat.

„Pokud naši spojenci uzavřou ruskému letectvu oblohu a zabrání ruským lodím v útoku z moře, budeme schopni proti Rusku bojovat na zemi,“ líčí.

Kyjev tuží družbu s Turky, v Donbasu poprvé nasadil jejich smrtící drony

Jeho jednotka dostala školení od britských instruktorů, připouští ale, že od února čelí ostřelovací palbě z Doněcku, o níž se domnívá, že pochází od vycvičených a vybavených ruských vojáků. „Mají ošklivé bojové lasery, které vám spálí sítnici, pokud vám zasáhnou oči,“ říká pro The Guardian

Basovová, která přežila druhou světovou válku, říká, že si nikdy nemyslela, že bude muset na sklonku života vydržet další a dokonce ještě delší. Když slyší střelbu, otevře si bibli a modlí se. „Co od nás chtějí? Potřebují peníze? Dám jim celý můj důchod, jen aby nám dali pokoj,“ uzavírá.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video