Tři sestry ubodaly otce tyrana, případ bez dechu sleduje celé Rusko

  13:41aktualizováno  13:41
V Rusku se opět rozhořela debata o domácím násilí. Vyvolal ji případ tří sester, které v Moskvě na sklonku července zavraždily svého despotického otce. Média věnují kauze sester Chačaturjanových mimořádný prostor a celá země diskutuje: jsou to chladnokrevné vražednice, nebo oběti systému?

Angelina Chačaturjanová u soudu v Moskvě (20. srpna 2018) | foto: Profimedia.cz

Ostře sledovaný příběh se začal odvíjet 27. července, kdy policie v průchodu domu na severu Moskvy našla tělo 57letého Michaila Chačaturjana s řadou bodných a řezných ran. Následující den policie zadržela jeho tři dcery: devatenáctiletou Kristinu, o rok mladší Angelinu a sedmnáctiletou Mariju.

Fotogalerie

A právě nejmladší ze sester Chačaturjanových podle vyšetřovatelů otci uštědřila celkem 35 ran loveckým nožem. Její sestry ho zatím mlátily po hlavě kladivem a stříkaly mu do obličeje pepřový sprej. Nakonec jedna z nich Mariji vytrhla nůž z ruky a otce bodla do srdce. Marija pak zavolala na policii a čin nahlásila.

Sestry během prvního výslechu podle webu newsru.com uvedly, že s otcem měly špatné vztahy, jejichž příčinou bylo jejich „dlouhodobé morální utrpení“. Celý incident podle nich začal otec, který na Kristinu zaútočil nožem. 

Policie však věří, že si vraždu promyslely a naplánovaly. „Ten den nejdříve otevřely jeho automobil a vzaly si z něj jeho nůž. Věděly, kde si schovává chladné zbraně,“ řekl agentuře Interfax zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování. Dívky se pak podle něj samy pořezaly na rukou, aby svůj zločin vylíčily jako nutnou sebeobranu.

Rusové po vraždě opět debatují o domácím násilí

Michail Chačaturjan měl podle listu The Independent v arménské diaspoře pověst zbožného muže, který vykonal pouť do Jeruzaléma a jeho byt byl plný ikon. Pod touto maskou se však skrýval tyran, který miloval zbraně a své okolí dennodenně terorizoval.

Sousedé vypověděli, že z třípokojového bytu byl neustále slyšet křik a pláč. Chačaturjan rodině vládl ze svého křesla, u kterého měl nainstalovaný zvonek. Když zacinkal, dcery musely přiběhnout a plnit ponižující úkoly. Sousedé si všimli, že mají modřiny a šrámy po celém těle. Údajně je také sexuálně zneužíval a nepouštěl je do školy.

Jejich matku vyhnal před třemi lety z domu, předtím ji často bil baseballovou pálkou. Na ulici vypudil i svého šestnáctiletého syna Sergeje, kterého údajně považoval za „babu“. Objevují se zprávy, že otec měl co do činění s podsvětím a prodával drogy. 

Případ sester Chačaturjanových Rusy fascinuje, média ho rozebírají do posledních detailů. Veřejnost se dohaduje, jestli to jsou chladnokrevné vražednice, nebo oběti systému, který dlouhodobě toleruje domácí násilí. Komentátoři připomínají, že ruští poslanci před rokem a půl zákon o domácím násilí zmírnili (více zde: Facky či pohlavky opět nebudou v Rusku trestným činem).

Bojovnice za ženská práva Aljona Popovová v rozhovoru pro The Independent připomněla, že policie většinu případů domácího násilí neřeší. Pokuta pro potrestané viníky v průměru dosahuje 5 000 rublů (zhruba 1 660 korun). „To je asi jako dvě pokuty za špatné parkování. Pro muže je to naprosto jasná zpráva,“ míní Popovová.

Moskevský soud v pondělí rozhodl, že všechny tři dívky zatím zůstanou ve vazbě. Státní zástupce je obvinil z promyšlené vraždy, za což jim hrozí až dvacetiletý trest. Kvůli zprávám o sexuálním násilí otce vůči dvěma starším dcerám soud požádal o přelíčení s vyloučením veřejnosti.

Autor:
Témata: Rusko, otec, Moskva, ProStory

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Dánský Dannebrog. Nejstarší stále používané státní vlajce je již 800 let

Dánská vlajka

Vlajky provázejí lidstvo od nepaměti. Vyvinuly se počátkem novověku na námořních lodích, přičemž původ jejich...

Notre-Dame na peníze od velkých firem stále čeká, žije z malých dárců v USA

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

I když některé velké francouzské firmy slíbily nemalé finanční dary na opravu požárem zasažené katedrály Notre-Dame v...

OBRAZEM: Cesta na vrchol. Z aktivistky první prezidentkou Slovenska

Volební plakát Zuzany Čaputové. (30. března 2019)

První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nastoupila do úřadu. Advokátka a občanská aktivistka vyhrála 30. března v...

Najdete na iDNES.cz