Letoun An-26 ruského letectva.

Letoun An-26 ruského letectva. | foto: RAF/MOD CC-BY-NDCreative Commons

V Sýrii spadl ruský vojenský antonov, zahynulo všech 39 lidí na palubě

  • 132
Na ruské letecké základně v Sýrii spadlo ruské vojenské letadlo An-26. Podle ruských médií zahynulo všech 39 lidí na palubě. Ministerstvo obrany sestavilo speciální vyšetřovací tým. Svědci z místa tvrdí, že stroj nebyl sestřelen.

Podle ministerstva obrany bylo v letadle 33 pasažérů a šest členů posádky, všichni na palubě zemřeli. Původní informace hovořily o 32 obětech. Všichni mrtví jsou podle ministerstva obrany příslušníci ruské armády.

Havárie se odehrála na základně Hmímím v provincii Latakíja asi v 13:00 našeho času, když se letoun chystal na přistání. Stroj se zřítil přibližně pět set metrů před přistávací dráhou. 

Ruská agentura uvádí, že stroj podle prvních informací nebyl sestřelen, zřítil se zřejmě kvůli technickým problémům. Podle svědků na trupu nebyly vidět známky nepřátelské palby. Počasí v době havárie bylo podle zdrojů RIA Novosti normální, stroj údajně před posledním letem prošel kontrolou. Ministerstvo obrany už sestavilo speciální vyšetřovací komisi. 

Web newsru.com uvedl, že havarovaný stroj odstartoval z letecké základny Kuvejres nacházející se asi 30 kilometrů východně od Aleppa. Před neúspěšným přistáním na základně Hmímím údajně provedl ještě dvě mezipřistání. 

Pozůstalým už kondoloval Vladimir Putin. „Ruský prezident projevil hlubokou soustrast příbuzným a blízkým obětí letecké katastrofy a rovněž zaměstnancům ministerstva obrany, kteří přišli o kolegy,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Letoun Antonov An-26 je dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun, který byl vyráběn v letech 1969 až 1986. Používá se zejména na krátkých a středně dlouhých trasách, unese 5 500 kg nákladu nebo 39 vojáků v plné výstroji a lze ho upravit i pro přepravu pacientů upoutaných na lůžko. Šest An-26 sloužilo i v řadách československého letectva. RIA Novosti napočítala za posledních šest let celkem sedm havárií tohoto stroje.

Základna Hmímím je hlavním opěrným bodem ruské armády v Sýrii, právě odsud startují ruské stroje k náletům na povstalce bojující proti prezidentovi Bašárovi Asadovi. Moskva se na jeho straně vojensky angažuje od září 2015 a dokázala vývoj války obrátit v Asadův prospěch.

Rusko v Sýrii přišlo o více než dvě desítky strojů

Rusko podle Wikipedie v Sýrii dosud přišlo o dvanáct stíhaček, bitevníků či vrtulníků. Dalších sedm strojů bylo podle listu Kommersant zničeno či poškozeno při ostřelování základny Hmímím na sklonku minulého roku (více zde: Syrští povstalci zničili sedm ruských letadel,Moskva to popírá).

Válka v Sýrii se černým písmem zapsala i do historie armádního hudebního tělesa Alexandrovci. Čtyřiašedesát jeho členů zahynulo na sklonku roku 2016 na palubě Tu-15, které se cestou za ruskými vojáky v Sýrii zřítilo krátce po startu ze Soči. Za tragédií byla pravděpodobně chyba pilota, který ztratil orientaci (o výsledku vyšetřování jsme psali zde: Uzavřeno. Příčinou havárie letadla s Alexandrovci byla chyba pilota). 

Pro Vladimira Putina havárie AN-26 krátce před prezidentskými volbami znamená další nepříjemnou zprávu ze Sýrie. Na počátku února při americkém náletu zahynul dosud nejasný počet ruských žoldáků, kteří se pokusili dobýt ropná pole na východním břehu Eufratu (více zde: Šli na porážku. Vdovy ruských žoldáků padlých v Sýrii chtějí odpovědi). 

Základna Hmímím, Sýrie

Základna Hmímím, Sýrie

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video