Ruská vojenská intervence v syrské občanské válce roku 2015 výrazně pomohla Asadovi udržet se u moci. Jeho nynější pád tak představuje vážnou komplikaci jak pro Rusko, jehož síly vyčerpává nevyprovokovaná válka proti Ukrajině, tak pro Írán, který bojuje hlavně prostřednictvím svých spojenců v regionu proti Izraeli, poznamenává Reuters.
„Samozřejmě víte, že jsme v kontaktu s těmi, kteří mají v současné době situaci v Sýrii pod kontrolou,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Na dotaz, nakolik Asadův pád oslabil vliv Ruska na Blízkém východě, odpověděl, že Moskva udržuje kontakty se všemi zeměmi v regionu a bude tak činit i nadále.
Prioritou Moskvy, dodal Peskov, nicméně zůstává válka na Ukrajině. „Speciální vojenská operace je pro naši zemi absolutní prioritou: musíme zajistit zájmy naší bezpečnosti, zájmy ruského lidu, a to také učiníme,“ řekl Peskov s odkazem na ruskou vojenskou agresi, kterou Moskva označuje za zvláštní operaci.
Asad byl do azylu přepraven velmi bezpečně, uvedl ruský představitel |
Kreml se nyní soustředí hlavně na zabezpečení ruských vojenských základen a diplomatických misí v Sýrii. V přístavu Tartús se nachází jediná základna ruské námořní flotily ve Středozemním moři, v nedaleké provincii Latákíja má Moskva leteckou základnu, která jí dosud zajišťovala vojenskou přítomnost v oblasti Blízkého východu.
Peskov na tiskové konferenci řekl, že Rusko v syrské občanské válce pomohlo Asadovi vypořádat se s „teroristy“ a věnovalo značné úsilí stabilizaci situace, která podle něj ohrožovala celý region. „Rusko splnilo svou úlohu a Asadovo vedení pak pracovalo na rozvoji země. Další vývoj bohužel vedl k situaci, která je nyní. A nyní je třeba vycházet z reality, která existuje na místě,“ uvedl mluvčí Kremlu.
Rusko rozdýchává syrskou kocovinu. Snaží se zachránit aspoň základny |
Na dotaz ohledně rozsáhlých izraelských vzdušných úderů proti vybavení syrské armády z předchozích dvou dnů Peskov řekl, že počínání Izraele zjevně nepřispěje ke stabilizaci situace. Ruské ministerstvo zahraničí pak označilo postup Izraele v demilitarizované zóně na syrských Golanských výšinách za porušení smlouvy z roku 1974 o odpoutání izraelských a syrských vojsk a izraelské vzdušné údery na území Sýrie za důvod k vážnému znepokojení.
Izraelská armáda v úterý večer oznámila, že její letectvo po rozsáhlé 48hodinové kampani v Sýrii a stovkách vzdušných úderů zničilo 70 až 80 procent strategických vojenských kapacit bývalé Asadovy armády ve snaze, aby tyto zbraně po svržení režimu nepadly do rukou případných nepřátel židovského státu.