Ženevská jednání o Sýrii prozatím skončila, žádný pokrok nepřinesla

  15:30aktualizováno  19:28
Zmocněnec OSN pro Sýrii přerušil mírová jednání v Ženevě. Jeho rozhovory se zástupci Asadovy vlády a opozice zatím v občanské válce nepřinesla žádný průlom, pokračovat budou na konci února. Oba znepřátelené tábory spolu přímo jednat odmítly. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že ani během jednání nehodlá zastavit nálety.

Mírové rozhovory o Sýrii narušil víkendový útok sebevražedných atentátníků u šíitské mešity Sajjída Zajnáb (31. ledna 2016) | foto: AP

„Stále je možné, že to bude neúspěch, zejména proto, že Sýrie má za sebou pět let strašné války. Ale selžou-li jednání tentokrát, padne tím veškerá naděje. Míra důvěry mezi oběma stranami je blízká nule,“ přiznal ve středu Staffan de Mistura. O několik hodin později oznámil, že se jednání rozhodl přerušit.

Jednání v Paláci národů, kde se zmocněnec se zástupci obou národů setkával odděleně, mají pokračovat 25. února. „Toto není konec, není to selhání rozhovorů,“ zdůraznil zmocněnec OSN pro Sýrii. Západní a blízkovýchodní země podle svých slov požádá, aby se co nejdříve sešly a prodiskutovaly sporná témata.

Jednání v Ženevě naše nálety nezastaví, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím ve středu prohlásil, že „ruské nálety nebudou zastaveny, dokud nebude skutečně poražen Islámský stát a fronta An-Nusra“, tedy větev teroristické sítě al-Káida. Lavrovův americký protějšek John Kerry v úterý prohlásil, že útoky na opoziční síly by měly být zastaveny v době, kdy jsou ženevské rozhovory na počátku.

Syrská armáda hlásí nové úspěchy a začala obkličovat opozici, která drží část severosyrského Aleppa. Asadovi vojáci ve středu dobyli dvě nedaleká šíitská města Zahra a Nubl, která byla dosud pod kontrolou povstalců. Za své úspěchy vděčí právě i podpoře Ruska, jehož letectvo povstalce ochromuje.

Fotogalerie

Mezinárodní výbor Červeného kříže mezitím ve středu oznámil, že do obleženého syrského města Muadamíja dorazil konvoj 12 aut s humanitární pomocí. Ve městě, které leží asi deset kilometrů jižně od Damašku, se situace zhoršila v prosinci, kdy armáda odřízla poslední zásobovací trasu.

Lavrov ve středu také prohlásil, že bude obtížné dohodnout se na příměří, dokud nebude zajištěna syrská hranice s Tureckem, přes kterou se pašuje zboží a procházejí posily radikálů. Ukončení obléhání a otevření humanitárních koridorů je jeden z požadavků syrské opozice na rozhovorech, jež se konají v Ženevě. Teď opoziční delegace ale nejnovější humanitární dodávky označuje za pouhá gesta, a žádá také ukončení náletů a útoků na civilisty.

Půl milionu Syřanů žije v obležení, mírové rozhovory vázly

Ženevské rozhovory vázly během uplynulého týdne na obou stranách. Opozice zrušila setkání plánované na úterý. Vládní delegace tvrdí, že rozhovory jsou stále v přípravné fázi, jelikož protistrana nedodala seznam svých delegátů.

Do Ženevy kvůli rozhovorům dorazil koordinátor opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb. Mluvčí HNC řekl, že opozice řeší, zda se rozhovorů účastní, když v Sýrii trvají boje. Podle diplomatů by Hidžáb, který byl v roce 2012 předsedou syrské vlády, ale uprchl ze Sýrie do Jordánska, mohl delegaci v Ženevě pomoci dospět k rozhodnutí o účasti v rozhovorech.

Podle zpráv z bojiště ruská letadla od pondělí provedla v Sýrii 320 náletů, při nichž v úterý padlo 18 civilistů. „V Sýrii se odehrál další masakr a nikdo nic nedělá a neříká, světové společenství je naprosto slepé,“ prohlásil mluvčí HNC Sálim Muslát.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) odhaduje, že v situaci obležení se nachází 486 000 Syřanů, přičemž polovina z nich v oblasti obléhané armádou, zbytek radikálními skupinami.

Nejvíce obléhaných míst se nachází v blízkosti Damašku. Jde o lokality kontrolované povstalci, podle nichž chce vláda touto strategií povstalecké oddíly přinutit složit zbraně. Jen v některých místech se podařilo vyjednat dočasná příměří, při nichž bylo obléhání uvolněno. Muadamíja je s přestávkou krátkého příměří obléhaná od roku 2013.

Povstalecké oddíly obléhají zejména lokality obývané šíity v provincii Aleppo a Idlib. Skupiny islámských radikálů drží od loňského ledna východosyrské město Dajr az-Zaur, v němž žije 200 000 lidí.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

USA vyjádřily podporu Hongkongu. Nevměšujte se do našich věcí, zní z Číny

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, kterými podpořila demonstrující v Hongkongu. Ti ve velkoměstě...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Brexitová dohoda je na dohled. Není jasné, zda se stihne do summitu EU

Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily...

Najdete na iDNES.cz