„Rusko se snaží o etnickou čistku v severní Latákíji, přinutit veškeré turkmenské a sunnitské obyvatelstvo, které nemá dobré vztahy s režimem, aby odešlo. Rusové je chtějí vyhnat, chtějí etnicky vyčistit tuto oblast, aby režimní a ruské základny v Latákíji a Tartúsu byly chráněny,“ řekl ve středu v Istanbulu novinářům Davutoglu.
Turecko v současnosti zažívá nejhorší krizi ve vztazích s Ruskem od dob studené války. Důvodem je nedávné sestřelení ruského vojenského letadla tureckou stíhačkou. V kontextu toho Davutoglu prohlásil, že Turecko je připraveno s Moskvou spolupracovat na tom, aby už k podobnému incidentu nikdy nedošlo.
Premiér však vyzdvihl také zvyšující se kvalitu spolupráce Turecka s USA. Zejména v boji proti extremistickému Islámskému státu a v oblasti koordinace zásahů proti pozemním cílům v oblastech ovládaných extremisty je dle něj vzájemná koordinace na dobré úrovni.
Davutoglu se vrátil i k otázce vyslání tureckých vojáků do severního Iráku, což vyvolalo protesty vlády v Bagdádu. Podle šéfa turecké vlády jde o akt solidarity, a ne agrese. Upozornil, že v oblasti působí turečtí vojenští instruktoři, jejichž bezpečnost je ve větším ohrožení ze strany IS.
V neposlední řadě turecký premiér ve středu hovořil o nejnovějším vývoji vztahů Turecka s Evropskou unií, která se zavázala pomoci Ankaře s pokrýváním nákladů na pobyt hlavně syrských uprchlíků na tureckém území.
V tomto ohledu projevil „optimismus“, že začala nová éra v těchto stycích. Nejpozději do tři čtvrtě roku také očekává liberalizaci vízové povinnosti pro Turky jedoucí do EU a uzavření dohody o opětovného přijímání uprchlíků z unie, kteří Turecko využili jako tranzitní zemi pro své stěhování do Evropy.