„Vzrůstají obavy, že Rusko může v Evropě brzy nasadit sebevražedné atentátníky a využít ruské migranty k podnícení nestability a posílení přitažlivosti krajně pravicových politických hnutí, z nichž mnohá mají podporu Kremlu,“ uvedl Robert Lansing Institute. Akce by se týkaly především Německa, Francie, Spojeného království, Rakouska a Polska.
Institut připomíná dva incidenty na Ukrajině. V pondělí v západoukrajinském městě Kamenec-Podolský, které se nachází daleko od frontové linie, drogově závislý muž vyzvedl výbušninu z ukryté skrýše a najal kurýra, aby ji doručil do ukrajinského vojenského náborového střediska. Zásilka vybuchla, zabila kurýra a dalších osm lidí v náborovém středisku zranila.
Podle ukrajinské policie narkoman měl zásilku dodat sám, ale bál se, že ho Rusové po uskuteční akce zlikvidují. Proto si najal kurýra. Bombu připravil najatý sedmnáctiletý student.
Sabotáže, žhářství, vraždy. Rusko má na boj se Západem tajnou jednotku SSD![]() |
Tři dny předtím v Mykolajivu vybuchlo improvizované výbušné zařízení. Zemřeli dva lidé, včetně ženy, jež ho ovládala, a osm jich bylo zraněno. Ukrajinská policie uvedla, že incident má charakteristiky sabotážních akcí ruských tajných služeb, které rekrutují Ukrajince, aby spáchali sabotáž. Podle portálu Kyiv Post sabotéři často sami umírají, protože Rusové výbušná zařízení odpalují vzdáleně.
Ruská propaganda tvrdila, že žena spáchala čin jako odvetu za nedobrovolné naverbování svého syna do armády. Žena podle ukrajinské policie měla dva syny ve věku 23 a 13 let, starší ale není vojákem.
Podle Robert Lansing Institute ukrajinské výzvědné služby podezírají z incidentů ruskou domácí tajnou službu FSB. Podle institutu jde o překvapení, protože takové operace obvykle spadají do kompetence ruské vojenské rozvědky (GRU). Zapojení FSB naznačuje taktický posun, služba se zřejmě hodlá při uskutečňování útoků stále více opírat o takzvané „krajany“.
Po Evropě se pohybuje 2000 ruských diplomatů-sabotérů, odhadl Lipavský |
FSB může nutit k sebevražedným útokům ruské či ukrajinské státní příslušníky, z nichž mnozí mají příbuzné na územích okupovaných Ruskem. Think-tank podotýká, že již dříve použila taktiku vydírání, aby přiměla ke spolupráci čečenské migranty v Evropě.
Institut se domnívá, že dohled nad akcemi má oddělení speciálních úkolů, které podle listu The Wall Street Journal Rusko vytvořilo, aby útočilo na „kolektivní Západ“ prostřednictvím sabotáží, bombových útoků i vražd. Jedním z velitelů je muž, který se podílel na výbuchu ve Vrběticích.