Ruská média informovala o tom, že okresní soud Sačkovovi prodloužil vazbu o tři měsíce do 28. února 2022.
Pětatřicetiletý podnikatel obvinění z vlastizrady znovu odmítl v prohlášení, které zveřejnil ruský Forbes. Svůj případ přirovnal ke kauze židovského důstojníka Alfreda Dreyfuse, který byl koncem 19. století ve Francii křivě obviněn a odsouzen za špionáž pro Německo.
„Nejsem zrádce, špion ani přeběhlík. Jsem ruský inženýr. Svou prací jsem opakovaně prokázal svou loajalitu a přínos pro vlast,“ uvedl Sačkov v prohlášení, které ruskému Forbesu poskytl jeho právník Sergej Afanasjev.
„Žádám svého prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina, aby mi umožnil strávit dobu vyšetřování v domácím vězení s maximálními omezeními,“ řekl podnikatel v prohlášení. Na otázku, zda Putin takovou žádost obdržel, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odpověděl: „Nic o tom nevím.“
Soud na Krymu poslal na dvanáct let do vězení seniorku. Za vlastizradu |
Ljudmila Sačkovová, matka zadržovaného zakladatele počítačové firmy, již dříve napsala otevřený dopis Putinovi s prosbou o osvobození syna, kterého označila za „oddaného vlastence“. Mluvčí Kremlu tehdy prohlásil, že dopis se nedostal k prezidentově administrativě a je záležitostí soudu.
Celý případ je nyní utajen, jejich detaily se v podobných případech v Rusku zveřejňují pouze zřídka. Za vlastizradu hrozí v Rusku až 20 let vězení.
Společnost Group-IB se zabývá například odhalováním kybernetických zločinů a online podvodů. Mezi její mezinárodní zákazníky patří banky, energetické společnosti, telekomunikační firmy nebo Interpol.