Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Putin vyhlásil anexi a očernil Západ. Bojujeme za velké historické Rusko, řekl

  12:04aktualizováno  20:02
V Kremlu v pátek začala ceremonie k formální anexi okupovaných území Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že lidé v referendech sdělili svůj názor. Varoval, že Rusko svá nová území bude bránit všemi prostředky. Ukrajinu přitom vyzval k jednáním. Výsledky hlasování o připojení Donbasu a dalších oblastí neuznává ani Západ, ani Ukrajina. Putin také podepsal dekret o podzimním odvodu do armády.

„Rusko má čtyři nové regiony,“ řekl Putin v projevu, který měl v Kremlu před oběma komorami ruského parlamentu. „Svá území budeme bránit všemi dostupnými prostředky,“ pokračoval. Novým regionům slíbil obnovu.

Tamní obyvatelé se podle Putina svobodně a jednoznačně rozhodli, že se chtějí odpojit od Ukrajiny. „Je to vůle milionů lidí,“ zdůraznil a odvolal se na právo na sebeurčení zakotvené v Chartě OSN i na ruské dějiny, výsledky válek a bitev.

Putin pak vyzval Kyjev k jednáním s tím, že Kreml je připravený k obnovení rozhovorů. Anektovaných území se však prý Moskva nevzdá a bude je hájit všemi dostupnými prostředky. Prezident dále odmítl, že by se snažil obnovit Sovětský svaz.

„Po rozpadu SSSR se Západ rozhodl, že se svět bude muset řídit jeho rozkazy. Západ očekával, že Rusko nebude schopné podřídit se těmto rozkazům a rozpadne se. Rusko se však znovu zrodilo a zesílilo. Západ stále hledá nové příležitosti k oslabení a zničení Ruska,“ míní ruský vůdce.

Diktátor také obvinil Západ, že vede proti Rusku hybridní válku a snaží se podřídit si všechny země světa. Rusko však prý nebude žít podle falešných pravidel. Podle Putina Západ „porušil své sliby Rusku a nemá žádné morální právo mluvit o demokracii“. Země Západu prý jednají jako imperialistické země, „kterými vždy byly“.

Putin apeloval na semknutí ruské společnosti. „Bojujeme dnes za to, aby nikoho ani nenapadlo, že Rusko, náš národ, náš jazyk, naši kulturu lze vyškrtnout z dějin. Nyní potřebujeme konsolidaci celé společnosti.“

„Bojujeme za to, aby diktatura a despocie navždy zůstaly minulostí. Jsem přesvědčen, že země a národy chápou, že politika postavená výlučně na potlačování jiných kultur a národů, je v podstatě zločinná a že musíme obrátit tuto hanebnou stránku,“ řekl, čímž nezamýšleně vystihl dějiny Ruska.

Ceremoniál k anexi ukrajinských území v Kremlu (30. září 2022)

Zlomení západní hegemonie je podle ruského prezidenta „nezvratné“. „Znovu zopakuji, že už nebude co dříve. Bojiště, na které nás pozval osud a dějiny, je bojištěm za náš národ, za velké historické Rusko,“ prohlásil.

Putinův projev, který byl plný slov o ruské kultuře a historii, pravidelně přerušoval potlesk. Šéf Kremlu vystoupení uzavřel citátem z filozofa Ivana Iljina, který ještě ještě v padesátých letech viděl v Hitlerovi a Mussolinim zachránce Evropy. „Za námi je pravda, za námi je Rusko!“ zdůraznil na závěr.

Po posledním aplausu na pódium přišly hlavy okupovaných oblastí. Všichni usedli k jednomu stolu, ovšem s výjimkou Putina, který měl svůj vlastní. Postupně pak podepsali souhlas s připojením „své“ oblasti k Rusku. Nakonec si všech pět mužů podalo ruku a těsně před koncem ceremonie spojili dlaně a vykřikovali „Rusko, Rusko“. Sálem zněla ruská hymna a obecenstvo tleskalo ve stoje.

Došlo i na „genderovou ideologii“ a plyn

Dohromady Putin mluvil 37 minut a kromě politických prohlášení například také osočil Západ z „čirého satanismu“ a vzpomněl na ruské hrdiny od 18. století až po druhou světovou válku. Prohlásil, že „rusofobie je otevřený rasismus“. Putin se také chvíli zabýval komunitou LGBT+ a dalšími menšinami. Kritizoval Západ a jeho hodnoty, přičemž jako příklad těchto hodnot jmenoval „woke kulturu a genderovou ideologii“.

Na Západě jsou podle ruského vůdce odmítány tradiční hodnoty, náboženské a rodinné. Prezident se ironicky ptal spoluobčanů, zda si přejí místo otce a matky mít „rodiče č. 1“ a „rodiče č. 2“ a výuku „zvráceností“ ve školách. „Pro nás je to nepřijatelné. My máme svou, jinou budoucnost,“ zdůraznil.

Podzimní odvod

Putin v pátek podepsal dekret o podzimním odvodu do armády. Vojenskou službu má podle něj nastoupit 120 tisíc mužů ve věku mezi 18 a 27 lety.

Podle dekretu musí být od začátku listopadu do konce prosince povoláni branci, kteří nejsou v záloze a na které se vztahuje povinná vojenská služba.

Ti, kterým roční služba skončila, musí být z armády k 1. říjnu propuštěni, uvádí se také ve vyhlášce.

Moskva si prý na „cestě ke svobodě a spravedlnosti pro velké historické Rusko“ vybrala vlastní způsob boje proti „hrozným experimentům, které se snaží zlomit naši duši“.

Putin také vyčetl Spojeným státům bombardování Drážďan, Hirošimy a Nagasaki za druhé světové války, přičemž použití jaderné zbraně vůči Japoncům označil za „precedens“. Američané navíc podle jeho slov „fakticky“ dodnes okupují Německo, Japonsko a Jižní Koreu.

Evropští politici se prý pokorně podřizují požadavkům Spojených států na zavádění dalších sankcí proti Rusku, přestože tyto sankce v zásadě vedou ke zničení evropského průmyslu a odporují zájmům evropských zemí.

Vládce Ruska, které od začátku války vydírá Evropu závislou na ruském plynu, pak bez předložení jediného důkazu obvinil Spojené státy a jejich spojence, že vyhodili do povětří plynovody Nord Stream. Západ přitom z nevysvětleného poškození podmořských potrubí podezírá právě Rusy.

„Sankce Anglosasům nestačily. Přesunuli se k sabotáži. Těžko se tomu věří, ale opravdu zorganizovali výbuchy na mezinárodních plynovodech Nord Stream,“ řekl Putin. „Začali ničit panevropskou infrastrukturu. Každému je jasné, kdo z toho profituje. Samozřejmě že to udělal ten, kdo z toho profituje,“ dodal.

Večer pak Putin vystoupil na Rudém náměstí na popovém koncertu, který se koná na oslavu připojení ukrajinských oblastí. „Stali jsme se silnějšími ... Vítězství bude naše,“ prohlásil. Scénu v barvách ruské státní vlajky zdobilo „Doněck, Luhansk, Záporoží, Cherson – Rusko“.

Šéf Kremlu slíbil, že „uděláme všechno pro to, abychom podpořili naše bratry a sestry v nových oblastech“, a přivítal je „doma“. Spolu s přítomným davem Rusů pak třikrát zvolal „Hurá!“.

Anexi neuznávají ani spojenci v Číně a Srbsku

Anexe se týká mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky a DNR a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR) na východě Ukrajiny a také Chersonské a Záporožské oblast na jihu Ukrajiny, které invazní jednotky zčásti obsadily. Celkem jde o 15 procent ukrajinského území, anexe je tedy největší od druhé světové války.

Putinovým podpisem proces anexe nekončí. Připojení ukrajinských regionů ještě musím schválit ruský Ústavní soud, což by se mělo stát v nejbližších dnech. Podepsané smlouvy pak musí odklepnout Státní duma a přijmout nutné změny v ruské ústavě, které se budou týkat rozšíření Ruské federace.

To všechno musí posvětit Federální výbor a veškeré dokumenty pak zamíří zpět k Putinovi, který je musí ratifikovat. V případě Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014, zabrala ratifikace tři dny, připomněla televize Rossija 24.

Jednat ano, ale ne s Putinem, připustil Zelenskyj. Požádá o vstup do NATO

Kyjev a Západ anexi území nehodlají uznat. Odmítají to i ruští spojenci včetně Srbska či bývalých sovětských republik. Čína vyzvala k respektování národní suverenity. Spojené státy kvůli anexi v pátek uvalily sankce na více než tisíc ruských firem a lidí. Na sankčním seznamu jsou i vysoce postavení představitelé státních institucí. Nová opatření chce proti Moskvě přijmout i EU.

Mluvčí Kremlu prohlásil, že Moskva bude považovat útok na ukrajinské území, které hodlá anektovat, za agresi vůči Rusku samotnému. „Nebude to nic jiného,“ řekl doslova Dmitrij Peskov na otázku ohledně toho, zda útok na okupovaná území, které Kreml hodlá zařadit do Ruska, bude Moskva vnímat jako napadení Ruska.

„Lidové republiky Doněck a Luhansk uznává Rusko v hranicích stanovených v roce 2014. Co se týče území Chersonské a Záporožské oblasti, to si potřebuji ujasnit,“ řekl Peskov na dotaz novinářů.

Peskov novinářům taktéž řekl, že Moskva k Rusku zahrne „de iure“ i ty oblasti, které nejsou pod přímou kontrolou Ruska samotného. Ukrajinské síly na okupovaných územích momentálně provádějí protiofenzivu, vůdce DNR Denis Pušili připustil, že z poloviny obklíčily město Lyman v Donbasu.

Rusko kontroluje téměř celou Luhanskou oblast, na niž si klade nárok separatistická LNR. V případě Doněcké oblasti kontroluje jen asi 60 procent. „Bude osvobozeno,“ prohlásil o zbylém území pod správou Ukrajinců Peskov. Podle něj celá Doněcká oblast, na kterou si klade nárok DNR, bude připojena k Rusku.

Ruské okupační a proruské úřady tvrdí, že o připojení k Ruské federaci požádali v hlasování sami obyvatelé ukrajinských oblastí. Kyjev a Západ hlasování neuznávají a výsledky považují za neplatné.

Ve čtvrtek večer Putin podepsal dekrety, jimiž uznal nezávislost Chersonské a Záporožské oblasti. Rusko již na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, kde vznikly DNR a LNR. Ty Moskva oficiálně uznala až v předvečer invaze na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve Moskvu varoval, že Ukrajina zareaguje „velmi tvrdě“ na pokus Ruska anektovat části jejího území. „Celistvost Ukrajiny bude obnovena,“ řekl.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

Vnitro pustilo do boje o Hrad jen devět z 21 kandidátů, odmítlo třeba Janečka

K prezidentské volbě připustilo ministerstvo vnitra devět z 21 kandidátů. O Hrad zabojují Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Čína mění londýnskou mincovnu v obří ambasádu. Obyvatelé prosí krále o pomoc

Bývalou královskou mincovnu v samém centru Londýna a s ní řadu pozemků v okolí koupila Čína a chystá se zde postavit...

Evropská komise zmrazí Maďarsku 7,5 miliardy eur, chce po něm reformy

Evropská komise ve středu navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních...

Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchla zásilka pro velvyslance, jeden zraněný

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která ve středu krátce po poledni explodovala a lehce...

Lavrov varoval před nukleárním střetem, Šojgu načrtl rozvoj jaderných sil

Jaderné velmoci se musí vyhnout jakékoliv vojenské konfrontaci, a to i konvenčními zbraněmi, prohlásil šéf ruské...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...