Akta X v ruském stylu. Špioni sbírají náš biomateriál, varuje Putin

  13:14aktualizováno  13:14
Ruskem obchází hrůza z cizích agentů sbírajících biologický materiál. Na toto nebezpečí upozornil prezident Vladimir Putin a tisk si nyní klade otázku, co tím myslel. Chystá Západ biologickou zbraň zaměřenou speciálně na Rusy? Zdravotnické laboratoře se nyní obávají, že by se mohly stát cílem politické kampaně.

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje vystoupení akrobatické skupiny při slavnostním zahájení letecké show nedaleko Moskvy. (18. července 2017) | foto: AP

„A víte, že po celé naší zemí sbírají biologický materiál?“ nadhodil Putin podle newsru.com v pondělí na zasedání prezidentské rady pro lidská práva a pokračoval: „Mezi různými etniky a lidmi, žijícími v rozličných geografických bodech Ruské federace. Nabízí se otázka - proč to dělají?“ tázal se prezident a upozornil, že jde o profesionální a cílevědomou činnost.

Putinův tiskový mluvčí později dodal, že prezident tuto informaci dostal od tajných služeb, které prý už několik takových případů zaznamenaly.

„Skutečně tu jsou emisaři, kteří se tím zabývají - jsou to představitelé nevládních organizací a dalších institucí,“ uvedl Peskov. Tajné služby údajně mají informace, že Američané sbírají biologický materiál Rusů už od 90. let.

Fotogalerie

Ruská média nyní řeší, co za Putinovým záhadným varováním vězí. Jistá vodítka jim poskytl senátor Franc Klincevič, který naznačil, že Západ by mohl pracovat na biologické zbrani, která by účinkovala pouze na Rusy.

„Neříkám, že jde nevyhnutelně o přípravy na biologickou válku proti Rusku. Ale na podobném scénáři se bezpochyby pracuje,“ prohlásil. 

Místopředseda obranného a bezpečnostního výboru Rady federace se domnívá, že různá etnika reagují na biologické zbraně různě a to je podle něj důvodem, proč „Západ pečlivě sbírá materiál po celé zemi.“ „Odpovědné zahraniční služby musí vědět, že my o jejich zájmech máme dobrý přehled,“ dodal bývalý tělocvikář a veterán z Afghánistánu.

Místopředseda parlamentní komise pro vzdělávání a zdraví Gennadij Oniščenko přispěchal s návrhem zákona o „biologické bezpečnosti“. „Dnes je u nás řada laboratoří, které dělají testy pro zahraniční laboratoře. Ve velkých městech po celé zemi provádějí testy a dělají to dobře. Ale mají tak příležitost studovat materiál a předávat data do zahraničí,“ varoval někdejší hlavní ruský hygienik.

Oniščenko jmenoval například společnost Invitro, která provádí testy krve, moči či vyhotovuje spermiogramy. Firma, která má v Moskvě desítky laboratoří, ihned vydala prohlášení, že biomateriál zpracovává výhradně v Rusku a nikam ho nevyváží. Zdůraznila, že byla založena ruskými lékaři, drží se zákona o osobních údajích a nezabývá se výzkumem lidského genomu.

Tam někde venku je pravda

Pohled na sociální sítě ukazuje, že někteří Rusové se celou kauzou dobře baví. „Putinovi zase něco nakukali. Před naším domem už několik týdnů leží hromada biologického materiálu a stále ji nikdo nesebral,“ napsal jeden uživatel Twitteru. Další Putinův citát doprovodil fotkou bezdomovce vybírajícího popelnice.

30.října 2017 v 16:01, příspěvek archivován: 02.listopadu 2017 v 12:46

Путин: Некие силы собирают биологический материал россиян. https://t.co/H6xGBlM7ie

S nadhledem ke kauze přistoupil i web Rosbalt: „Tam někde venku je pravda,“ uvedl zprávu o Putinově varování před biošpionáží a připomněl tím Akta X, oblíbený seriál všech konspiračních teoretiků. 

Novinář Igor Jakovenko se domnívá, že kauza má kořeny v Putinově paranoii živené jeho kamarády v FSB. „V dávném sovětském dětství jsem byl svědkem toho, jak jeden nevychovaný kluk hodil krabičku droždí do vesnického záchoda. Efekt slov Vladimira Putina o sběru biologického materiálu, která vrhl do ruského veřejného prostoru, je daleko působivější,“  napsal Jakovenko.

02.listopadu 2017 v 07:52, příspěvek archivován: 02.listopadu 2017 v 12:52

Некие люди собирают биологический материал российских граждан, заявил @PutinRF на заседании Совета по развитию гражд. общества и пр.человека https://t.co/mKfbJqZOQ3

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Najdete na iDNES.cz