Putin opět vyzdvihl ekonomické výsledky, varoval před jadernou válkou

  9:55aktualizováno  15:11
Ruský prezident Vladimir Putin na své čtvrteční tiskové konferenci tradičně zdůraznil úspěšné výsledky ruské ekonomiky. Také varoval před rostoucím nebezpečím jaderné války, jakož i zániku civilizace a lidstva. O případné výměně nedávno zajatých ukrajinských námořníků znovu prohlásil, že to bude možné řešit až po ukončení jejich stíhání.

Putin také řekl, že v zásadě souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, že Islámský stát v Sýrii byl poražen. Stažením amerických vojáků ze země ale podle něj vzniká riziko toho, že se islamisté v Sýrii přeskupí. V této souvislosti obhajoval působení ruských žoldnéřů v Sýrii.

Putin i baví

Přestože se na těchto konferencích probírají vážná témata, ruský prezident si stále dokáže najít čas, aby pronesl alespoň jeden vtip. Jako loni, kdy byl požádán o vyjádření ke zvýšení ruských vojenských výdajů:

"Syn říká otci, bývalému vojákovi, že vyměnil svůj nůž za hodinky. 'Ó, to jsou dobré hodinky,' odpovídá otec. 'Až zítra přijdou bandité zabít celou tvou rodinu a znásilnit tvou starší sestru, můžeš vyjít a říct jim: V Moskvě je přesně tolik a tolik hodin...'"

Putin prohlásil, že soukromé vojenské společnosti mohou působit kdekoliv na světě, pokud neporušují ruské zákony - a to je případně věc prokuratury. Ruští žoldnéři už byli podle médií kromě Sýrie nasazeni také v Donbasu na východě Ukrajiny a naposledy ve Středoafrické republice a Libyi.

V reakci na dotaz připomínající rostoucí nostalgii mezi Rusy po zaniklém Sovětském svazu Putin prohlásil, že návrat socialismu už v Rusku není možný. Podle zjištění sociologů dvě třetiny Rusů litují zániku Sovětského svazu.

Putin vyzdvihl růst hrubého domácího produktu, zvýšení reálných příjmů anebo to, že průměrná předpokládaná délka života v Rusku se letos „trochu“ prodloužila. Pak ale připustil: „Musíme vstoupit do jiné ekonomické ligy“.

Prezident v debatě s novináři hovořil o významu národních projektů, které mají urychlit rozvoj země za cenu nákladů v řádu dvou desítek bilionů rublů v příštích letech. Rusko podle hlavy státu potřebuje průlom, aby si zajistilo budoucnost.

Neusilujeme o vojenskou převahu

Putin nenaznačil ochotu vyslyšet výzvy ze světa k osvobození ukrajinských námořníků zajatých minulý měsíc u Kerčského průlivu. Rusko nicméně podle něj nehodlá bránit v plavbě Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem, a to ani ukrajinským vojenským plavidlům. 

Fotogalerie

Putin připomněl, že ukrajinský podnikatel a opoziční politik Dmitrij Medvedčuk, považovaný za spřízněného s Kremlem, nedávno přijel do Moskvy a domáhal se osvobození Ukrajinců. „Ale jak jsem řekl, tyto otázky bude možné řešit po ukončení trestního případu,“ řekl Putin. 

Prezident zároveň varoval před válkou. „Neusilujeme o převahu, ale o uchování strategické rovnováhy. Zajišťujeme svou bezpečnost a víme, jak to dělat,“ prohlásil současně o vývoji nových ruských zbraní, které podle něj mají být schopny proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou.

Nebezpečí jaderného konfliktu se podle Putina zvyšuje tím, že se rozpadl mezinárodní systém, který dosud bránil závodům ve zbrojení. Ale na americkou protiraketovou obranu „jsme museli odpovědět“, a to vývojem nových zbraní.

Teatrální tah

Jedno z nejdůležitějších oznámení na těchto tiskových konferencích zaznělo v roce 2013, kdy Putin už po oficiálním ukončení otázek a odpovědí skupině novinářů řekl, že omilostní uvězněného oligarchu Michaila Chodorkovského.

"Strávil více než deset let v cele, to je vážný trest," řekl, když se zmínil o osudu někdejšího nejbohatšího Rusa.

Tvůrčí novináři

Mnoho novinářů si sebou bere originální plakáty, vyzdobené kresbami, anebo slogany, aby přilákali prezidentovu pozornost.

"Zeptejte se blondýnky!", "Chci letět na Měsíc!" nebo "Bude to ještě horší?" se dalo číst na posledních třinácti konferencích.

Podivné výrazy

Ruský prezident překypuje důmyslnými obraznými výrazy, které často představují oříšek pro tlumočníky, kteří zajišťují simultánní překlad.

"Vláda by neměla vypadat jako vousáč, který si líně vytahuje zelí z vousů, zatímco sleduje, jak se stát mění v kalnou louži, v níž oligarchové loví zlatou rybku," vysvětlil Vladimir Putin na tiskové konferenci v roce 2017.

Putin připustil, že v tomto směru má Rusko nyní jistou převahu, ale celkově mu jde o udržení rovnováhy. Těžko si však představit, jak se bude situace dále vyvíjet, pokud Spojené státy odstoupí od dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Situace je podle něj „na hraně“ a stoupá i hrozba lidského omylu a selhání. Nebezpečí nelze podle něj podceňovat, ale nezbývá než věřit, že „lidstvo má zdravý rozum a pud sebezáchovy, aby nedošlo ke krajnostem“.

Putin řekl, že HDP za deset měsíců letošního roku stoupl o 1,7 procenta (s prognózou 1,8 procenta za celý rok). Zvýšení reálných příjmů obyvatelstva bylo o 0,5 procenta a průměrná předpokládaná délka života je nyní 72,9 roku. Naopak inflace v posledních měsících měsících vzrostla a zřejmě překoná roční míru ve výši čtyř procent.

V pořadí jde o čtrnáctou „velkou“ tiskovou konferenci nynějšího ruského prezidenta. První z nich, v roce 2001, trvala půldruhé hodiny. Nejdelší se odehrála v roce 2008, kdy ruský vůdce setrval s žurnalisty čtyři hodiny a čtyřicet minut.

Letos podle vládního listu Rossijskaja gazeta už jeden rekord padl: akreditovalo se 1702 novinářů, zatímco loni jich bylo 1640 a v roce 2001 asi pět stovek.

Očekávalo se, že i letos Putin zahájí konferenci výčtem ekonomických výsledků země, než přijde řada na otázky, sahajících od globálních témat až po zcela lokální problémy. Pořadatelé požádali žurnalisty, aby si s ohledem na práci kameramanů a fotografů nebrali příliš velké plakáty, kterými se snaží upoutat prezidentovu pozornost kvůli položení otázky.

Putin je u kormidla moci od počátku tisíciletí. V době, kdy se kvůli ústavním omezením přesunul z čela státu do čela vlády, nepořádal setkání s novináři, na rozdíl od podobně vyčerpávajících besed s občany v přímém televizním přenosu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Orbánova vláda odmítá jednat s odbory, Maďaři znovu vyšli do ulic

Lidé v Budapešti znovu vyšli do ulic na protest proti novele zákoníku práce...

Na desítkách míst po celém Maďarsku včetně Budapešti se v sobotu konaly větší či menší demonstrace a silniční blokády...

Zvedne Zeman rukavici? Turkmenský prezident hraje na klavír i na kytaru

Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov na archivním snímku

Také jako schopný hudebník chce být vnímán turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jenž na oficiálních videích...

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic, Francie mobilizuje tisíce četníků

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z hnutí takzvaných žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

Najdete na iDNES.cz