Ruská právnička natočila policejní násilí, druhý den ji našli mrtvou

  16:28aktualizováno  16:28
V Rusku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí, kolem kterého se rojí čím dál více otazníků. Na Sibiři zemřela právnička, která den předtím natočila skupinu policistů při krutém bití svého klienta. Její telefon se ztratil a policie vyloučila, že by měla její smrt jakoukoli souvislost s kriminálním jednáním.

Právničku Galinu Muzykaovou specializující se na ochranu lidských práv objevili mrtvou 2. března v jejím bytě v Sibiřské Usolji. Okolnosti vedoucí k její smrti jsou však podle jejích kolegů velmi podezřelé. Den předtím totiž na svůj mobilní telefon údajně natočila, jak skupina devíti policistů krutě bije jejího klienta.

Fotogalerie

Celý příběh odstartoval několik dní předtím, když jel Michail Zagvozdin společně se svou rodinou po místní silnici. Na křižovatku vjel příliš rychle a málem naboural do automobilu stojícího před ním. Z toho však vystoupil naštvaný řidič, který se pokusil Zagvozdina udeřit otevřeným okénkem a sebrat mu klíčky od auta.

To se Zagvozdinovi nelíbilo a rozhodl se pokračovat v jízdě. „Zavřel okno a pomalu se rozjel. Druhý muž se ale držel dveří a několik metrů běžel vedle auta,“ popsala Zagvozdinova manželka. Po příjezdu domů si rodina myslela, že tím celá nepříjemná událost skončila. Druhý den si však pro Zagvozdina přišla skupina sedmi policistů, která rozrazila dveře bytu.

„Okamžitě se vrhli na manžela. Přimáčkli ho ke zdi a nutili ho, aby podepsal papír, který je opravňuje k domovní prohlídce. Manžel to odmítl, takže ho začali mlátit,“ popsala pro Rádio Svobodná Evropa Julia Zagvozdinová. „Michail krvácel a oni ho bili do ledvin. Moji prosbu, že se na to dívají naše malé děti, policisté ignorovali. Můj čtyřletý syn si myslí, že mu zabili otce,“ dodala Zagvozdinová.

Rusko věznilo Navalného z politických důvodů, zaplatí pokutu, řekl Štrasburk

Policisté Zagvozdina odvedli, aniž by řekli kam. S sebou vzali také mobilní telefony obou manželů a prohledali byt, ze kterého odnesli další věci. Zagvozdinová si okamžitě půjčila telefon od souseda a zavolala do organizace pro ochranu lidských práv, kde ji jako obhájce doporučili právě Galinu Muzykaovou.

Ta se ještě téhož dne vypravila za svým klientem do vazby, aby zjistila, co se bude dít dál. Podle jejího kolegy Pavla Gluščenka dorazila na místo ve chvíli, kdy policisté  jejího klienta opětovně surově bili.

Policie tvrdí, že smrt právničky není případ pro kriminálku

„Michaila obklopilo devět mužů, kteří do něj mlátili. V tu chvíli se ve dveřích objevila Galina, která na policisty zakřičela. Míša viděl, že v ruce drží telefon a natáčí,“ popsal Gluščenko. Psal se pátek 1. března a bylo to naposledy, kdy Zagvozdin viděl svoji obhájkyni živou. Druhý den se měla setkat se svými kolegy, ale na schůzku nedorazila. Večer ji našli v bytě mrtvou.

Na místě její smrti nebylo ani stopy po jakémkoliv telefonu nebo kameře, podle policistů se kolem ní povalovaly rozbalené krabičky od léků a dveře od bytu byly zamčené zevnitř. „Příčina smrti není kriminálního charakteru, takže to není případ pro nás. Pokud něco objevíme, zahájíme vyšetřování,“ uvedla šéfka vyšetřovatelů Karina Golobachovová. Podle ní smrt způsobil infarkt.

Rusko je vězeňskou velmocí Evropy. Gulag stále prosperuje, říká expert

Podle Rádia Svobodná Evropa nyní vyšlo najevo, že muž, který se s Zagvozdinem pohádal kvůli dopravnímu incidentu, patří k místnímu policejnímu sboru. Ruské úřady Zagvozdina obvinily z napadení veřejného činitele a čeká ho soud. Vyšetřovatelé popřeli, že by policie se Zagvozdinem špatně zacházela a dodali, že se bránil zatčení.

Zagvozdin se obrátil na irkutského ombudsmana, který nařídil vyšetřovatelům provedení lékařské prohlídky zadrženého a také pitvu Muzykaové. Tu mají provést regionální, nikoli lokální úřady. Místní aktivisté bojující za lidská práva zveřejnili fotografie dokumentující jeho zranění. Rodina Muzykaové se odmítla k případu vyjádřit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz