Mrtvolu strčte rovnou do mrazáku. Ruská márnice funguje jako samoobsluha

  5:51aktualizováno  5:51
Obyvatelé městečka na ruském Dálném východě se dlouhodobě potýkají se svéráznými pohřebními službami, kvůli kterým jsou nuceni stále častěji využívat služeb samoobslužné márnice. Pokud o svého blízkého přijdou v průběhu noci, musejí jeho tělo sami naložit do auta a pak po jeho dovozu na místo postupovat podle návodu na dveřích chladničky.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když se jim podaří překonat nástrahy rozbitých cest, v márnici je přivítá ručně psaný nápis: „Přineste mrtvolu a zapněte ledničku. Stiskněte horní tlačítko nalevo od chladničky a počkejte až zazní pípnutí“.

Fotogalerie

Vypořádat se s tělem mrtvého po konci otevírací doby pohřebních ústavů je v Židovské autonomní oblasti (ŽAO) obvykle samoobslužná práce.

Na problém minulý týden upozornila ruská televize Bira, která svou reportáží vzbudila v regionu sousedícím s Čínou nečekané pozdvižení. Místní prokurátor na začátku března zahájil vyšetřování a slíbil zlepšení pohřebnictví.

Podle ruského zákona totiž musí mrtvé tělo přepravit do márnice speciální automobil vybavený nosítky, vakem na mrtvoly a dezinfekčními prostředky. Místní obyvatelé si však stěžují, že stát neposkytuje potřebné služby pro přepravu mrtvých, které odmítají převážet policisté i pracovníci záchranné služby. Samoobslužné márnice jsou tedy v regionu velmi rozšířené.

Autoři reportáže se zaměřili na městečko Leninskoje, které leží nedaleko hlavního regionálního města Birobidžan. Nepříjemná povinnost převézt mrtvého příbuzného do márnice potkala také Vladimira, který tam bydlí se svou rodinou. „V autě obvykle vozím ženu a děti. Nyní v něm musím převézt tělo své tety,“ popisuje smutně muž, který nechtěl prozradit příjmení. 

Nepříjemnou zkušenost zažila také Aljona, která zůstala sama uprostřed noci s tělem své matky. Policie a záchranáři pouze vyplnili dokumenty a ženě dali vizitku místní pohřební služby. Tam se však v noci nedalo dovolat. Aljona proto zamířila do márnice, kde jí vrátný Vitalij pouze vydal klíče k chladícímu boxu.

Podle Vitalije se lidé chtějí obvykle těla jen zbavit, a proto se neobtěžuje s kontrolou jejich totožnosti. „Máme nosítka a ledničku. Přes den tu jsou zaměstnanci, v noci se musí lidé postarat o tělo sami,“ popisuje vrátný.

V městečku funguje pouze jediná pohřební služba, která si za převoz těla do márnice účtuje 1200 rublů (400 korun) a za každý kilometr navíc dalších 40 rublů (14 korun). Pro mnoho místních lidí je to hodně peněz. Služba navíc zavírá v osm hodin večer. „Nebudeme v noci sedět u telefonu a čekat,“ popisuje jeho vedoucí Marina Jurkovlianetová.

V ruském pohřebnictví kvete korupce a mafiánské praktiky

Ačkoli reportáž řeší problematiku samoobslužných márnic, lidé si na korupci a nefunkčnost v ruském pohřebnictví stěžují podle Rádia Svobodná Evropa dlouhodobě. Problémem jsou také války mezi jednotlivými pohřebními ústavy, které se snaží získat v dané lokalitě monopol na své služby.

Minulý měsíc se na titulní strany ruských médií dostala Anna Plotnikovová, která umístila rakev s ostatky svého muže před radnici ve volgogradské oblasti, protože se ho dva týdny pokoušela neúspěšně pohřbít. Plotnikovová neměla na zaplacení padesáti tisíc rublů (18 tisíc korun), které požadovala právě pohřební služba s monopolním postavením.

Přestože televizní reportáž vyvolala kritiku veřejnosti, pro obyvatele regionu nejsou samoobslužné márnice novinkou. Na ruských sociálních sítích se objevily tisíce rozhořčených vzkazů. „Ve všech regionech je to stejné. Hlavně, že máme mezikontinentální střely a ponorky,” reagoval jeden z uživatelů na příspěvek televize Bira na Instagramu. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

Premiérka Theresa Mayová v pátek rezignuje, oznamují britská média

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Najdete na iDNES.cz