Putin ve čtvrtek 18 představitelům evropských zemí zaslal dopis, ve kterém varoval, že by mohl zastavit dodávky plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky. Dopis mimo jiné dostal i Miloš Zeman, Barack Obama však mezi adresáty nebyl.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová ve čtvrtek v komentáři k Putinově dopisu prohlásila, že Mosvka by neměla používat energetické suroviny k nátlaku na Kyjev.
"Je to divné, přinejmenším proto, že číst cizí poštu se nemá," řekl Putin k dopisu, jehož plný text ve čtvrtek zveřejnila agentura ITAR-TASS. "Nepsali jsme jim, ale evropským zákazníkům. Všichni už si ale zvykli na to, že američtí přátelé odposlouchávají a špehují. Není to nic pěkného," řekl šéf Kremlu.
Krize na UkrajiněNEPOKOJE: Separatisté zabrali úřady v Luhansku a Doněcku HROZBA: Rusko chce zastavit dodávky plynu na Ukrajinu KOMENTÁŘ: Tak si ten plyn, pane Putine, zavřete ANALÝZA: Čtyři scénáře ruského postupu na Ukrajině SATELITY: Snímky z kosmu odhaliliy ruské jednotky DIVERZANTKA: Agentka Moskvy se prozradila na internetu PUTINOVI NEJBLIŽŠÍ: Kolegové z KGB a kamarádi z dači ODPOSLECHY: Rusové plány dokázali utajit KLIČKO & SPOL.: Kdo se chopil moci v Kyjevě |
Dobrá slova Putin nenašel ani pro ukrajinskou vládu, která podle něj za dodávky ruského plynu neplatí. "Ani v prvním čtvrtletí, kdy byla v platnosti ta nejnižší cena, naši ukrajinští partneři nezaplatili. Sedmého dubna měli platit za březen, ale z 540 milionů dolarů nezaplatili ani dolar, ani rubl. Prostě nic, nula," prohlásil ruský prezident. "Je to absolutně nepřípustná situace," dodal.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům sdělil, že evropští politici na Putinův text dosud nereagovali.
Putin chce rozdělit Evropu, soudí analytici
Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger se domnívá, že kvůli ukrajinskému dluhu za ruský plyn není důvod panikařit. Oettinger prohlásil, že pracuje na plánu, jak Ukrajině pomoci se splátkami, napsala agentura Reuters.
"Jsme v úzkém kontaktu s Ukrajinou a její plynárenskou společností, abychom zajistili, že Ukrajina bude schopná platit a že dluh, který plynárenská společnost má vůči (ruskému) Gazpromu, nebude dále růst," řekl Oettinger. Dodal, že v pondělí se kvůli tomu chystá sejít s ukrajinskými ministry zahraničí a energetiky.
"Připravuji řešení, které je součástí balíku finanční pomoci, kterou Mezinárodní měnový fond, Evropská unie a Světová banka poskytuje Ukrajině," řekl eurokomisař. Ze zmíněného balíku bude podle Oettingera možné platby za plyn hradit. Dodávky plynu do Evropy tak prý nejsou ohroženy. "Není žádný důvod panikařit," řekl.
Gazprom tento týden uvedl, že dluh Ukrajiny za dodávky plynu se vyšplhal na 2,2 miliardy dolarů (43,8 miliardy Kč). Ruská monopolní firma zvýšila ceny plynu pro Ukrajinu o 81 procent na 485,50 dolaru (9 700 Kč) za 1000 metrů krychlových z předchozích 268,5 dolaru. Evropští zákazníci Gazpromu platí za ruský plyn v průměru 370 až 380 dolarů za 1000 metrů krychlových.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům sdělil, že evropští politici na Putinův text dosud nereagovali. Moskva na jejich odpověď čeká. Podle západních analytiků se Kreml vysokou cenou plynu kromě nátlaku na Ukrajinu snaží odčerpat do ruského státního rozpočtu podstatnou část finanční pomoci, kterou hodlá Kyjevu poskytnout Západ.
Putin chce podle AP zároveň rozdělit Evropskou unii. Svůj dopis adresoval hlavně do zemí východní a střední Evropy, ze západoevropských států do Německa, Francie a Itálie, ale nikoli do Británie, Nizozemska nebo severských států.