Dělal jsem, co jsem musel. Nešlo o hrdinství, řekl kapitán ruského letadla

  11:57aktualizováno  11:57
Oslavují ho jako hrdinu. Kapitánovi letadla společnosti Uralskyje avialinii Damiru Jusupovi se podařil husarský kousek, když ve čtvrtek se selhávajícími motory úspěšně přistál se strojem v kukuřičném poli. Až na jednu důchodkyni se nikomu nic vážného nestalo. Poté, co se stroj zastavil, posádce taky všichni vděčně tleskali a div ji nezulíbali.

Ruský kapitán Damir Jusupov, který úspěšně přistál v kukuřičném poli s více než 230 lidmi na palubě. | foto: AP

„Udělal jsem, co jsem udělat musel – zachránit letadlo, cestující a posádku,“ reagoval Jusupov na dotírající novináře. „Jen jsem konal svou povinnost,“ řekl.

Fotogalerie

Kapitán byl pod obrovským tlakem. Sotva vzlétli, střetli se s hejnem racků, což by nebyl pro konstrukci letadla žádný problém, kdyby oba motory nenasály ptáky do svých gondol.

Nejprve přestával táhnout levý motor, pak začal selhávat i ten pravý.„Chtěl jsem nabrat výšku. Myslel jsem, že bychom to mohli otočit a na letiště Žukovskij se vrátit,“ vyprávěl kapitán ruským médiím. 

Letoun se ale moc vysoko nedostal a navzdory veškerému úsilí o stabilizaci letu s pomocí kopilota Georgije Murzina naopak rychle klesal. „Když oba motory selhaly a letadlo zamířilo dolů, došlo mi, že náraz na zem je nevyhnutelný. Tak jsem zkusil přistát, jak jen nejjemněji to šlo,“ řekl Jusupov.

Řeka v nedohlednu, muselo stačit pole

Pak už bylo nutné vybrat co nejvhodnější terén. Vodní hladina, jak se například ukázalo při zfilmovaném dramatu Zázrak na řece Hudson, by byla nejvhodnější. Jusupovovi se ale jako nejrovnější plocha ukázaly jen lány kukuřice.

Přistál, aniž vysunul podvozek. “Přistát bez podvozku je bezpečnější, jinak by se stroj mohl převrátit a důsledky by pak byly vážnější,“ vysvětlil.

Ruský airbus s 234 lidmi nouzově přistál v poli, srazil se s hejnem ptáků

Jeho rozhodnutí ocenil v rozhovoru s iDNES.cz i ing. Ladislav Keller, bývalý kapitán Boeingu 737. „To, že přistáli bez podvozku, bylo naprosto v pořádku. Kdykoliv letadlo přistává v terénu, tak musí přistávat bez podvozku. Přistání s vysunutým podvozkem by letadlo zničilo a rozdělilo na části. Takto zůstalo letadlo v celku a i když je pravděpodobně na odpis, nejsou tam vážně zranění,“ ocenil český autor řady knih a odborných článků po ukončení kariéry pilota pracoval na Úřadu pro civilní letectví a v současné době přednáší na ČVUT.

Srovnání se Zázrakem na Hudsonu se nabízí, vyzdvihuje ruské piloty expert

Po přistání po letu trvajícím pouhé tři minuty začala evakuace, kterou řídily letušky. Jusupov jejich profesionalitu vysoce ocenil: „Udělaly toho hodně, spustily a nechaly nafouknout záchranné skluzavky a evakuovaly cestující do bezpečné vzdálenosti.“

Dojatí a vděční byli i cestující. „Letuška volala, ať nikdo nepodléhá panice,“ přiblížil jeden z pasažérů situaci ještě před přistáním. „Když jsme přistáli, z celého letadla zněl potlesk. Šli jsme k členům posádky a letuškám a líbali je,“ doplnila jedna z cestujících, Olga Šavrovová.

Jusupov se i tak do evakuace zapojil, když z megafonu lidem postávajícím mezi kukuřičnými klasy dával pokyny k tomu, aby se pro jistotu vzdálili od stroje a vyčkali příjezdu záchranářů. Zasahující požárníci preventivně postříkali motory, které během letu začaly doutnat, hasící pěnou.

Že přistání bylo „měkké“ dosvědčuje i to, že z více než 230 lidí na palubě se vážněji zranila jen 69letá důchodkyně. Třetina lidí byla po ošetření ještě tentýž den z nemocnice propuštěna.

Ruská státní televize o čtvrtečním nouzovém přistání informovala jako o „zázraku nad Ramenským“ s odkazem na jméno města Ramenskoje, poblíž něhož pilot přistál. Připodobnila tak situaci letounu Airbus A-320 se 155 lidmi na palubě, který před deseti lety nouzově přistál na hladině řeky Hudson v New Yorku. Brzy po vzletu se letadlo střetlo s husím hejnem. Všichni pasažéři přežili.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Najdete na iDNES.cz