Zpráva uvádí, že útoky na ubytovací zařízení pro novináře byly zpočátku sporadické. V průběhu minulého roku se ale posunuly „z ojedinělých událostí k trvalé hrozbě“.
Od počátku války Rusko provedlo nejméně 31 úderů na 25 hotelů využívaných novináři u frontové linie. Akce uskutečňovalo převážně v noci, přičemž využívalo balistické a řízené rakety.
„Tyto útoky se zdají být součástí širší ruské strategie zaměřené na zastrašování novinářů a potlačování nezávislého mediálního pokrytí ruských akcí na Ukrajině,“ uvádí zpráva.
Rusko tvrdí, že hotely jsou legitimním cílem, protože v nich pobývají ukrajinští vojenští hosté nebo zahraniční žoldnéři. Podle reportérů ale jde o dezinformaci a Rusové velmi dobře vědí, že na frontové linii nejsou žádní turisté a zařízení nyní využívají takřka výhradně novináři. Uvádí, že jen v jednom případě byl v hotelu i vojenský personál.
Chyběl mozek, oči i hrtan. Rusko vrátilo tělo umučené ukrajinské novinářky![]() |
Zpráva zjistila, že 13 procent mediálních organizací v souvislosti s útoky zastavilo nebo omezilo cesty na frontu, protože je považovaly za příliš nebezpečné a logisticky komplikované. Někteří novináři buď cestují z bezpečnějších míst, které jsou ale i osm či deset hodin cesty daleko od fronty, nebo si pronajímají byty na frontové linii.
„Mnoho novinářů se nyní vyhýbá hotelům v blízkosti fronty, někteří přerušují práci v terénu a většina z nich se potýká s logistickými problémy. To ztěžuje zpravodajství,“ uvádí zástupkyně Reportérů bez hranic pro Ukrajinu Pauline Maufraisová.