Protestní akce začaly vzhledem k časovému posunu na Dálném východě a na Sibiři. Tisíce lidí vyšly do ulic Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země. Nejméně dvoutisícový protest se konal také v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandují „Svobodu Navalnému!“, „Svobodu politickým vězňům!“ či „Putin je lhář a zloděj!“.
Podle serveru OVD-Info policie zadržela více jak 3 134 lidí. Agentura Reuters odhaduje počet demonstrantů v Moskvě na 40 tisíc lidí, podle ruského ministerstva vnitra se jich účastní čtyři tisíce lidí. Protesty se konaly ve skoro sedmdesáti městech. Blízký Navalného spojenec Leonid Volkov řekl, že plánuje protesty i na další víkend.
Mezi zadrženými byla i manželka Navalného Julija. Podle serveru MBKh Media ji úřady už ale propustily. Zadržená byla i blízká Navalného spolupracovnice Ljubov Sobolová. Ta byla s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce zatčena již v pátek, následně ale byla tato žena, která má malé dítě, propuštěna. Rovněž zadržená Navalného mluvčí Kira Jarmišová byla odsouzena k devíti dnům vězení.
Manželka Alexeje Navalného Julija zveřejnila fotku z policejního antonu:
Na některých místech podle serveru Moscow Times propukly boje mezi policií a demonstranty. V Jekatěrinburgu protestující házeli na policisty sněhové koule a dýmové granáty. Podle státní zpravodajské agentury RIA Novosti protestující v Moskvě napadli vozidlo náležející bezpečnostním službám. Řidič skončil v nemocnici s těžce poraněným okem.
Aktivisté podle AFP zveřejnili videonahrávky z Vladivostoku, na nichž je vidět, jak policisté při zásazích pronásledují a bijí demonstranty obušky a nakládají je do policejních antonů. Na mnoha místech museli demonstranti čelit také mrazivým teplotám, které například v Jakutsku klesaly až k minus 50 stupňům Celsia.
V Moskvě též byli alespoň čtyři novináři byli zraněni. Americká ambasáda v Rusku odsoudila zadržování „mírumilovných“ novinářů jako pokus o „potlačení svobody projevu.“ Mluvčí amerického ministerstva zahraničí také volal po bezpodmínečném propuštění Navalného. Šéf diplomacie EU Josep Borrell vyjádřil politování nad „masivním zatýkáním“ a „neúměrným použitím síly“.
Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo USA, že zasahuje do vnitřních záležitostí Ruska údajnou podporou demonstrací. Tvrdí, že zpráva americké ambasády v Rusku o přesných místech a časech několika demonstrací nebyla jen určená pro americké občany v Rusku, ale měla za cíl podpořit protesty v souladu s „provokativními doktrinálními pravidly Washingtonu o povzbuzování protestů v zemích s nechtěnými vládami“.
„Jakékoliv pokusy o ‚pokrytí’ těchto nepovolených demonstrací budou chápány jako hrubé vměšování do našich domácích záležitostí a setkají se s odpovídající reakcí,“ uvedlo podle agentury TASS ministerstvo. Hodlá si předvolat americké diplomaty.
Británie vyzvala Rusko, ať zadržené demonstranty propustí. „Žádáme ruskou vládu, aby respektovala a dodržovala své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv a uvolnila občany zadržené během pokojných demonstrací.“
Podle serveru downdetector.ru se Rusové potýkají s výpadky mobilních a internetových služeb. Úřady zasahují do komunikačních sítí, aby ztížily demonstrantům komunikaci a zabránily jim sdílet videa a fotky z protestů online.
Moskevská policie varovala, že jakákoli nepovolená shromáždění „bez prodlení potlačí“, a kolem Puškinova náměstí postavila zátarasy. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin odsoudil plánování „nepřijatelných“ demonstrací v době, kdy se země potýká s epidemií koronaviru.
Navalného, který je pokládán za nejvýznamnějšího Putinova odpůrce na domácí scéně, zadržela policie minulou neděli na moskevském letišti. Přiletěl z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru.
Navalnyj ve videu, zveřejněném v pondělí po soudním rozhodnutí o vazbě, vyzval Rusy, aby se nebáli a vyšli do ulic protestovat. Úřady se projevů případné velké podpory Putinova odpůrce obávají, a proto proti svolávaným protestům zahájily rozsáhlou kampaň. Některé sociální sítě jako TikTok už smazaly příspěvky, které k protestům vyzývají, píše Reuters.
17. ledna 2021 |
Navalnyj v pátečním videu své příznivce ujistil, že ve vězení je v dobrém fyzickém i psychickém stavu a nehodlá spáchat sebevraždu. „Pro všechny případy oznamuji. Nemám v plánu se oběsit na okenní mříži, nebo si podřezat žíly či hrdlo obroušenou lžící. Také velmi opatrně chodím po schodech. Každý den mi měří tlak - je jako u kosmonauta, takže náhlý infarkt je vyloučen,“ uvádí Navalnyj ve zprávě, která je publikována na jeho instagramovém účtu.
Muž beze jména je zpět. Teď se ukáže, kam je ruský režim ochoten zajít |
Ve vzkazu rovněž děkuje příznivcům za sdílení videa, které zveřejnil jeho tým tento týden, a v němž opoziční politik představuje výsledky vyšetřování svého Fondu boje s korupcí týkajícího se luxusní rezidence na pobřeží Černého moře, která podle něj patří ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
„Přišla advokátka a řekla, že už má 40 milionů zhlédnutí,“ konstatoval mimo jiné Navalnyj, jenž v současné době pobývá v moskevské vazební věznici Matrosskaja Tišina. „Vím jistě, že vně mého vězení je mnoho dobrých lidí a pomoc přijde,“ uvedl na závěr vzkazu.
Protestovalo se i v Česku
Zhruba dvě stovky lidí se sešly u ruského velvyslanectví v Praze, aby protestovaly proti zadržení opozičního předáka Alexeje Navalného v Moskvě. Na místo dorazili většinou mladí lidé. Na pořádek dohlížela policie.
Protestující si přinesli transparenty v ruštině a angličtině. Stálo na nich třeba „Svobodu Navalnému“, „Chceme demokracii, ne diktaturu“ či „Dost bylo bezpráví“. Zněla ruská populární hudba. Hloučky mladých zpívaly. Někteří měli ruskou vlajku.
Kolem celého areálu ruského velvyslanectví byly kovové zábrany. Na pořádek dohlížela policie. Protest byl poklidný.