Rusko posílá nad Sýrii těžké bombardéry, baštu IS chce vymazat z mapy

  18:47aktualizováno  18:47
Nad Sýrii už více než týden zalétávají ruské strategické bombardéry. Jeden z nich si zde odbyl svou bojovou premiéru. Kreml se k tomuto kroku odhodlal zřejmě v rámci odvety za teroristický útok na letoun ruských aerolinek. Zároveň tak v politicky napjaté době demonstruje svou vojenskou sílu.

Ruské letectvo již více než měsíc sype bomby na pozice Islámského státu a povstaleckých skupin v Sýrii. Minulé úterý se však stalo v dosavadním zapojení Kremlu milníkem. Nad Sýrii totiž poprvé vzlétly více než dvě desítky ruských bombardérů. „Podnikli jsme velký letecký útok na Islámský stát v Sýrii,“ ohlásil ministr obrany Sergej Šojgu (kompletní tiskovou zprávu k operaci v angličtině najdete zde)

Válka v Sýrii

Údernou letku tvořily stroje Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3, píše server The National Interest. Zajímavé je zejména nasazení stroje typu Tu-95, který se stal součástí výzbroje ruského letectva už v roce 1956, bojové premiéry se však dočkal až nyní. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra je na útoku pozoruhodný zejména počet bombardérů, které se akce zúčastnily.

„Rusové poslali do akce celkem 25 letounů všech tří typů, což je opravdu enormní počet, když uvážíme, že Američané většinou posílají jednu či dvě dvojice svých bombardérů. Zkoordinovat nálety tolika strojů opravdu není jednoduché a ukazuje to, že Rusové udělali opravdu velký krok vpřed, pokud jde o schopnosti dálkového letectva,“ uvedl pro iDNES.cz Visingr.

Demonstrace síly

Proč se Rusové rozhodli pro nasazení těžkých bombardérů zrovna v této době? Podle Visingra byl zlomovým okamžikem teroristický útok na letoun ruských aerolinek nad Sinajským poloostrovem (vše o něm se dočtete zde).

„Vyslání bombardérů bylo ve skutečnosti odvetou proti Islámskému státu. Celý styl náletů na město Rakká ukazuje, že se Rusové zřejmě rozhodli tuhle baštu islamistů takříkajíc vymazat z mapy. Vypadá to sice drasticky a brutálně, ale bohužel proti tomuto protivníkovi nic jiného než exemplární brutalita nefunguje,“ myslí si Visingr.

Nasazení bombardérů může mít i další důvody. Vzhledem k vyostřeným vztahům se Západem chce Kreml demonstrovat svou sílu, protože po stránce ekonomické se v posledních měsících nemá čím chlubit, píše píše server Vice News. Sýrie tak zemi postižené západními sankcemi skýtá ideální možnost, jak ukázat svaly.

Fotogalerie

„Rusové chtěli prostě ukázat, že umějí nasadit své strategické stroje přinejmenším stejně účinně jako Američané. Nesmíme také zapomínat, že se jedná o stroje schopné nosit rovněž jaderné zbraně, jaderné bomby a řízené rakety s jadernými hlavicemi, a tudíž jde i o zbraně pro odstrašování,“ vysvětluje Visingr.

Rusové podle něj dlouho považovali strategické bombardéry pouze za odstrašující nástroj a nepovažovali ho za konvenční bojový prostředek. Spojené státy však ukázaly, že tyto stroje mohou sloužit i jako nosiče konvenčních zbraní (zbraně, které neobsahují toxické a chemické složky nebo nepatří mezi jaderné zbraně, pozn. red.). Rusko si z toho podle všeho vzalo příklad a své letouny osadilo mimo jiné i střelami s plochou dráhou letu.

„Nasazení střel s plochou dráhou letu, a to i těch, které byly odpáleny z plavidel ruské Kaspické flotily dokládá, že Rusové do značné míry stáhli náskok USA v tomto oboru zbraní a že mají k dispozici střely, jež se přinejmenším vyrovnají těm obávaným americkým střelám typu Tomahawk,“ připomíná Visingr.

Dlouhý dolet a konvenční zbraně

Osazení ruských bombardérů konvenčními zbraněmi dokládá i jejich nasazení v Sýrii. Letouny typu Tu-22M3 pozice povstalců a Islámského státu zasypávaly velkým počtem neřízených bomb. Bombardéry Tu-95MS a Tu-160 pak v Sýrii použily dvojici podzvukových střel Ch-555 a Ch-101. „Pro oba tyto typy zbraní se jednalo také o první ostré bojové nasazení,“ připomíná Visingr.

Od letadel a dronů po obrněnce a tanky. Co nasadili Rusové v Sýrii

Pro využití bombardérů v Sýrii hraje také jejich extrémně dlouhý dolet. Tu-160 totiž může nést větší zásobu paliva, než sám váží a má dolet úctyhodných 15 tisíc kilometrů. Bombardéry tak mohou k náletům v Sýrii startovat ze základen v Rusku, například z poloostrova Kola. Při syrských misích stroje z této základny urazí až 13 tisíc kilometrů.

Podle Visingra však nasazení ruských bombardérů situaci v Sýrii zvrátit nemůže. „Alespoň ne přímo na bojišti, protože tyto bombardéry neslouží pro taktické údery na cíle na bojišti, ale pro strategické údery na cíle v týlu nepřítele. Z tohoto pohledu jde však o mimořádně účinné zbraně a ničivost jejich náletů to dokazuje,“ dodává.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trudeau míří v Kanadě k volebnímu vítězství, ztratí ale absolutní většinu

Liberální strana premiéra Justina Trudeaua má v Kanadě podle dosavadních výsledků nakročeno k volebnímu vítězství....

Prokremelská média kritizují BIS, je to nepodložený útok na Rusko, tvrdí

Za nepodložený útok na Rusko inspirovaný západními mocnostmi označují ruská média pondělní oznámení ředitele...

Ozbrojenec v Oslu srazil sanitkou několik lidí, policie ho zadržela

V norské metropoli Oslu policie v úterý zadržela ozbrojeného muže, který ukradl sanitní vůz a srazil několik lidí. O...

V Zimbabwe uhynulo 55 slonů žízní, někteří měli vodu takřka na dosah

Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz