Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Putin řeší Modrou velrybu. Hru, která údajně nabádá děti k sebevraždě

  • 106
Až dvanáct let vězení by mělo v Rusku hrozit lidem, kteří na internetu navádí děti k sebevraždě. Média přinášejí zprávy o školácích, kteří upadli do spárů „skupin smrti“ a dobrovolně se rozhodli odejít ze života. Situaci řeší i Vladimir Putin. Otázkou zůstává, nakolik je hrozba reálná a nakolik jde o společenskou hysterii.

„Tito zločinci - jinak je nazvat nemohu, protože hovořím na veřejnosti, ale přinejmenším to jsou zločinci - se zaměřují především na mládež a adolescenty, na děti s narušenou psychikou nebo na ty, které se nacházejí ve složité životní situaci,“ prohlásil podle serveru newsru.com Putin na zasedání kolegia ministerstva vnitra. Weby propagující sebevraždu podle něj představují závažnou hrozbu.

Ruský prezident proto podpořil přísné tresty pro zakladatele takzvaných skupin smrti. Skupina poslanců v čele s Irinou Jarovou z vládní strany Jednotné Rusko podle ruského vysílání BBC navrhuje zákon o „nabádání k sebevraždě“, za což by hrozilo až 12 let vězení.

Články o takzvaných skupinách smrti plní ruská média téměř každý den. Zprávy o dětech, které se na sociálních sítích zapojily do tajemné hry zvané Modrá velryba, přichází i z Ukrajiny, Běloruska, Kazachstánu či Kyrgyzstánu. Internet v zemích bývalého Sovětského svazu zaplavily hashtagy jako „Modrá velryba“, „moře velryb“, „vzbuď mě v 4:20“ nebo „F58“.

Tyto kódy mají signalizovat, že uživatel je součástí smrtící hry. Podle médií zlomyslní manipulátoři své oběti přes internet navádí, aby se poškozovaly - například si mají do kůže vyřezávat výše uvedené hashtagy. Nakonec jim sdělí, že nadešel čas, aby skončily se životem. Vyšetřovací výbor Ruské federace loni v listopadu uvedl, že napočítal celkem 15 takových případů.

Dílo ukrajinských nacionalistů?

Psychologové proto nyní nabádají rodiče, aby své děti více hlídali. Tajná služba FSB sestavila databázi informací o dětských sebevraždách a policie už zadržela několik podezřelých. Před Modrou velrybou varoval čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a ve Státní dumě padají obvinění, že smrtící fenomén vymysleli ukrajinští nacionalisté, aby oslabili ruskou mládež.

BBC upozorňuje, že trestnímu stíhání čelí pouze jeden člověk, jednadvacetiletý Filip Budějkin z Moskevské oblasti. „Dosud byl obviněn pouze v jednom případě navádění k sebevraždě. Můj klient s tímto obviněním nesouhlasí,“ prohlásil Budějkinův advokát Rostislav Guběnko.

Guběnko přiznává, že jeho klient byl administrátorem skupiny, kde se debatovalo o sebepoškozování a sebevraždách. „Administrátor samozřejmě musí sledovat, co se v jeho skupině děje. Ale on se vznášel kdesi v oblacích. Gothici a příslušníci jiných subkultur často řeší téma sebevražd, to ale nikdo nebere vážně. A takle k tomu asi přistupoval i on,“ říká Guběnko.

Šťastné dítě k sebevraždě nenavedeš, míní psycholožka

Ruští vyšetřovatelé loni napočítali 720 dokonaných dětských sebevražd, podle šest let staré statistiky UNICEF Rusko je v počtu sebevražd nezletilých třetí na světě. Hlavním motivem sebevražd je neopětovaná láska, rodinné potíže či psychické problémy.

Podle serveru Rádia Svobodná Evropa se však ještě ani u jednoho případu zatím neprokázalo našeptávání internetových trollů. S internetem podle odborníků souvisí pouhých 0,6 procenta dětských sebevražd. „Nemyslím si, že tyto skupiny dokážou natolik ovládnout mysl dítěte, pokud je v jeho životě všechno v pořádku,“ zpochybňuje vliv „skupin smrti“ psycholožka Marina Slinková.

Někteří odborníci soudí, že hysterie kolem skupin smrti má sloužit k utužení dohledu nad internetem. Problémy kvůli údajným návodům k sebevraždě měl v Rusku v minulosti i Facebook.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video