Ruský airbus s 234 lidmi nouzově přistál v poli, srazil se s hejnem ptáků

  • 429
Se zataženým podvozkem a hořícím motorem přistál ve čtvrtek nouzově v kukuřičném poli u Moskvy ruský dopravní letoun s více než 230 lidmi na palubě. Stroj společnosti Uralskyje avialinii se podle zpráv moskevských médií krátce po startu srazil s hejnem racků. Nikdo nepřišel o život. Lehce zraněno bylo 23 lidí, z toho pět dětí.

Letadlo Airbus A321 startovalo z letiště Žukovskij jihovýchodně od Moskvy, cílem bylo krymské město Simferopol. Asi kilometr od startovací dráhy musel stroj nouzově přistát, protože do motorů se dostali ptáci. Na palubě bylo 226 cestujících a osm členů posádky.

Fotogalerie

Na místě zasahovalo podle webu Gazeta.ru 20 sanitkových posádek. Po přistání bylo do nemocnice převezeno 23 lidí s lehkými zraněními. Až na jednoho byli všichni propuštěni domů, oznámil resort zdravotnictví Moskevské oblasti. Ostatní cestující byli dopraveni na mezinárodní letiště Domodědovo, odkud budou na Krym cestovat jiným letadlem.

Ruská média pilota letounu Damira Jusupova označují za hrdinu a jeho výkon srovnávají s nouzovým přistáním amerického letadla na řece Hudson před deseti lety. Pilot letounu společnosti U.S. Airways tehdy západně od Manhattanu přistál na řece po srážce letadla s hejnem hus. I tehdy se incident obešel bez obětí na životech.

„Zázrak nad Ramenským“

Ruská státní televize o čtvrtečním nouzovém přistání informovala jako o „zázraku nad Ramenským“ s odkazem na jméno města Ramenskoje, poblíž něhož pilot přistál. Racci, s jejichž hejnem se ruský letoun srazil, podle ruských médií vyřadili z provozu oba motory. „Pilot mistrovsky přistál bez vysunutého podvozku s vynechávajícími motory přímo na kukuřičném poli,“ napsal v komentáři list Komsomolskaja pravda.

Piloti Damir Jusupov a Georgij Murzin, kteří s letounem úspěšně přistáli:

Podle jednoho z cestujících, který nehodu popsal televizi RT, se krátce po startu letoun začal otřásat. „Po pěti vteřinách začala světla na pravé straně letadla svítit a bylo cítit zápach ohně. Pak jsme přistáli a každý utíkal pryč,“ řekl cestující.

„Letadlo nabralo rychlost a pak došlo k explozi. Motor začal selhávat,“ sdělil jiný pasažér. „Letuška volala, ať nikdo nepodléhá panice,“ doplnil.

Za dravce dá letiště milion ročně. Loví ptáky, které mohou letadla nasát

„Během přistání zazněly dvě ostré rány a hned všechny vyhnali ven,“ sdělila webu Gazeta.ru jedna z cestujících. Podle ní se ptáci dostali do pravého motoru stroje, ze kterého vycházel pak velký hluk.

Tleskali a líbali je

„Když jsme přistáli, z celého letadla zněl potlesk. Šli jsme k členům posádky a letuškám a líbali je,“ dodala Olga Šavrovová.

„Posádka Uralskyje avialinii vykázala fantastické schopnosti a vytrvalost,“ reagoval na sociiálních sítítch guvernér Sverdlovské oblasti. „Kapitánem letadla byl Damir Jusupov. On a jeho tým zachránili 233 životů. Hrdinové,“ dodal.

Podle západních expertů, na které se odvolává agentura Reuters, se ruské civilní letectví po rozpadu Sovětského svazu potýkalo s výpadky v bezpečnostním zajištění letů. V posledních letech se ale zejména na mezinárodních linkách situace výrazně zlepšila.

Místní obyvatelé rozhlasové stanici Govorit Moskva řekli, že hejno racků nejspíše pocházelo z nelegální skládky v okolí letiště. Místní úřady vzápětí tuto hypotézu popřely, skládku prý už před lety uzavřely. Server Newsru.com připomněl, že podle místních médií u uzavřené skládky předloni vznikla skládka nelegální a takových jsou v daném okrese stovky. Ministerstvo přírodních zdrojů slíbilo situaci se skládkami prověřit. 

Jusupov také vydával pokyny pasažérům do příjezdu záchranářů: