„Slzící“ busta Mikuláše II. na Krymu (6. března 2017)

„Slzící“ busta Mikuláše II. na Krymu (6. března 2017) | foto: AP

Šéf Krymu je pro obnovení monarchie. Demokracie pro Rusy není, říká

  • 355
V Rusku by měla být opět zavedena monarchie. V předvečer 100. výročí abdikace posledního ruského cara Mikuláše II. to prohlásil šéf krymské vlády Sergej Aksjonov. Vyjádřil rovněž podporu myšlence, aby byl Vladimir Putin doživotním prezidentem Ruska.

„Bez jednotného vedení nastupuje kolektivní nezodpovědnost. Takže pokud stát čelí vnějším výzvám, vnějším ohniskům odporu, je nutné přijmout ty nejtvrdší opatření. Podle mého názoru Rusko potřebuje monarchii,“ prohlásil Aksjonov v rozhovoru pro místní televizní stanici.

Aksjonov vyjádřil přesvědčení, že Rusové si pletou demokracii s anarchií. „Demokracie je podle mě za dnešních podmínek, kdy čelíme vnějšímu nepříteli, zbytečná... Demokracii, jak nám ji prezentují západní média, nepotřebujeme. Máme své tradiční, pravoslavné hodnoty a spiritualitu. Demokracie může fungovat jen v určitých hranicích,“ domnívá se Aksjonov.

Podle jeho slov by mandát současného prezidenta měl být časově neomezený. „Přejeme si, aby byl naším prezidentem až do konce svých dní. Já tady prostě nikoho jiného nevidím,“ zhodnotil osobnost Vladimira Putina jeden ze strůjců odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho přičlenění k Rusku.

Aksjovnova v jeho snech o znovuzavedení monarchie brzdí ústava, podle níž je Ruská federace demokratický stát s republikánskou formou vlády. „Zkusme nejdříve žít podle naší ústavy, a teprve poté můžeme přemýšlet nad jejími změnami. S monarchií jsme se rozloučili před sto lety a její návrat by byl krokem zpět,“ vzkázal podle webu newsru.com na Krym předseda prezidentského Výboru pro lidská práva Michail Fedotov.

Ani Vladimir Putin, zdá se, není ideou nového samoděržaví příliš nadšen. „K podobným nápadům nepřistupuje s optimismem,“ tlumočil postoj svého nadřízeného mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Za poslední roky se ho na to nejednou ptali a on na to v různém kontextu musel odpovídat. Je dobře známo, že k těmto debatám se staví zcela chladně,“ dodal Peskov.

Socha cara ronila slzy?

Rusko si v těchto dnech připomíná 100. výročí únorové revoluce, která svrhla cara Mikuláše II. U ruské pravoslavné veřejnosti nedávno vyvolala značný rozruch zpráva z krymského Simferopolu, kde prý začala ronit slzy busta Mikuláše II.

Sto let od abdikace cara

Rusko si připomíná 100. výročí únorové revoluce, která svrhla cara Mikuláše II. a odstartovala krátkou epizodu demokracie.

„Zázrak“ oznámila veřejnosti poslankyně ruské vládní strany Jednotné Rusko Natalja Poklonská, bývalá krymská prokurátorka. K zázračné bustě podle Poklonské přicházejí rodiče s nemocnými dětmi v naději, že se jejich ratolesti uzdraví. Zpráva o simferopolském „zázraku“ měla velký ohlas na ruských sociálních sítích. Část uživatelů netajila své nadšení, jiní si z posvátných slz, ale především z poslankyně Poklonské, tropili žerty.

Případ ukazuje, že část Rusů stále cítí k někdejšímu impériu nostalgii. Mnoho příznivců carského zřízení je mezi voliči nacionalistické Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského. Ta nedávno v dolní komoře parlamentu navrhla změnu státních symbolů, které by se vrátily k vlajce a státní hymně z dob ruského impéria (psali jsme zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video