Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Rakousko zvažuje otevřít zemi Čechům. V Rusku rychle přibývá nakažených

  15:34aktualizováno  18:16
Počet lidí infikovaných koronavirem v Rusku překročil padesátitisícovou hranici, přičemž pondělní denní nárůst byl téměř dvanáctiprocentní. V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace a země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty z Česka a Německa. Slovensko od středy umožní plošné otevření menších prodejen.

Rakušané se vydali nakupovat do některých obchodů, které vláda otevřela v rámci uvolňování karanténních opatření. (14. dubna 2020) | foto: Reuters

Celosvětově se podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo už více než 2,5 milionu lidí, téměř 172 000 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.

V Rusku se pondělí ve srovnání s nedělí opět zvýšil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem, nicméně je nižší než sobotní rekord 6 060 pozitivních testů. Za uplynulých 24 hodin zemřelo o sedm více infikovaných pacientů než bylo nedělních 44 úmrtí. Vyplývá to z údajů zveřejněných v pondělí na webu ruského operačního štábu.

Koronavirus ve světě

Indický lékař měří teplotu matce s dítětem v rezidenční čtvrti v Novém Dillí....
Egyptské pyramidy v Gíze se vzkazem „zůstaň doma“. (18. dubna 2020)
Zaměstnanci specializované firmy rozstřikují dezinfekční prostředek na...

Za uplynulých 24 hodin přibylo v zemi dalších 5 642 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a úřady tak celkem aktuálně registrují 52 763 infikovaných. Zemřelo dalších 51 pacientů a úmrtí je dosud v zemi dohromady 456.

Na druhé straně se také zvýšil počet lidí, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, kterou koronavirus vyvolává. Během pondělí přibylo 427 uzdravených a celkem je jich tak aktuálně registrováno 3 873.

Hlavním ohniskem šíření infekce je nadále Moskva, kde od pondělí přibylo 3 083 pozitivních testů, což je o tisíc víc než během neděle. Celkem je nyní v metropoli evidováno 29 433 potvrzených případů nákazy.

Zdrojem koronaviru jsou netopýři, v laboratoři nevznikl, tvrdí WHO

V Británii v posledních dnech sílí debata o tom, zda by si měli lidé jako v jiných zemích včetně Česka zakrývat na veřejnosti ústa a nos. O tomto opatření v boji proti koronaviru budou v úterý jednat i vědci z poradního týmu britské vlády, informovala zpravodajská stanice BBC. Ředitelé nemocnic ale varují, že by široké užívání roušek mohlo ohrozit jejich dostupnost pro zdravotníky.

„Potřebujeme jasný důkaz, že nošení roušek bude mít v kombinaci s dalšími opatřeními dostatečně velký přínos, abychom mohli zrušit celostátní karanténu,“ uvedl zástupce státního zdravotnického systému NHS Chris Hopson.

Obává se, že nařízení o zakrývání úst a nosu na veřejnosti by mohlo ohrozit zásoby ústenek pro zdravotníky, jejichž ochrana je v boji proti koronaviru klíčová.

Kromě Česka zavedlo podobná opatření týkající se nošení roušek Slovensko, Polsko, Turecko či Izrael. V určitých případech je zakrytí nosu a úst povinné také ve Slovinsku či v Rakousku. Německo minulý týden občanům nošení roušek „naléhavě“ doporučilo, některé spolkové země, například Bavorsko či Sasko, se ale rozhodly jít přímo cestou nařízení.

USA: jak zavést masky v zemi, kde je zákon zakazuje?

Skupina více než stovky britských lékařů, kteří se podle BBC přidali k původem české iniciativě Masks4all, prosazuje nošení podomácku vyrobených roušek. 

V Británii od počátku epidemie zemřelo s nemocí covid-19 celkem 17 337 lidí. Britské zdravotnické úřady nyní evidují 129 044 případů nákazy koronavirem.

Na Slovensku od středy budou moci znovu otevřít všechny obchody s prodejní plochou do 300 metrů čtverečních mimo obchodních center, stejně jako poskytovatelé služeb, dále prodejny automobilů a autobazary, poskytovatelé dlouhodobého ubytování, venkovní tržiště a s omezeními také vnější sportoviště. Restaurace a další podniky veřejného stravování budou moci prodávat jídlo přes okénko.

Jde o první ze čtyř plánovaných fází uvolnění karanténních opatření v souvislosti s pandemií způsobenou koronavirem, kterou v úterý schválil ústřední krizový štáb, oznámil premiér Igor Matovič.

Jako poslední by měly být otevřeny například školy, koupaliště, kina, divadla, obchodní centra. Postupné otevírání jednotlivých provozů bude záviset na vývoji počtu infikovaných koronavirem, který zůstává na Slovensku ve srovnání s některými jinými zeměmi nízký.

Na pětimilionovém Slovensku testy dosud zjistily 1 199 nakažených a 14 lidí s koronavirem zemřelo. Slovensko již zmírnilo povinné nošení roušek či šátků na veřejnosti, které se nově nevztahuje například na pohyb lidí v přírodě při dodržení dvacetimetrového odstupu od cizích osob.

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. V zemi za posledních 24 hodin přibylo jen 78 potvrzených případů nákazy koronavirem. 

„Tolik svobody, kolik bude možno, a tolik omezení, kolik bude nutno,“ popsal kancléř Kurz heslo, kterým se v příštích týdnech hodlá v boji s koronavirem jeho vláda řídit.

Země také uvažuje o postupném otevírání svých hranic pro zahraniční turisty. Jednání podle kancléře Kurze vede zatím s Českem a Německem.

„Jsme tu v kontaktu obzvlášť se zeměmi, které jsou (v boji s koronavirem) podobně úspěšné jako my, jako například s našimi německými a českými sousedy,“ uvedl Kurz. Podle něj tento postup odpovídá pokynům Evropské komise, podle které by měly členské země EU o otevření hranic nejdříve jednat se svými sousedy.

V Rakousku v posledních dnech klesá počet nově nakažených. Od počátku epidemie se v zemi infikovalo 14 873 lidí. Ve srovnání s pondělními daty je to ale jen o 78 více. S koronavirem v Rakousku zemřelo celkem 491 lidí. V pondělí to bylo ještě 470.

Z celkových téměř 15 000 infikovaných se už téměř 11 tisíc uzdravilo. Nemocných je tedy v současnosti podle statistik 3411 lidí. V nemocnici jich je 756, z toho 196 na jednotkách intenzivní péče.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Také ve Švýcarsku počet nových případů nákazy klesá. Za posledních 24 hodin se jich podle Spolkového zdravotního úřadu (BAG) potvrdilo jen 119. V druhé polovině března hlásila země za den i více než 1 300 infikovaných. Celkem je tak od počátku epidemie potvrzených 28 063 případů.

Za posledních 24 hodin ve Švýcarsku zemřelo 45 pacientů. Celkem tak po nakažení koronavirem v zemi zemřelo již 1 187 lidí. Podle dat jednotlivých kantonů, které shromáždil server 20minuten, je ale mrtvých již 1 433.

Ve Španělsku, které je po Spojených státech zemí s nejvíce potvrzenými případy nákazy na světě, za posledních 24 hodin zemřelo 430 pacientů s nemocí covid-19, což je více než o den dříve. V pondělí země evidovala 399 nových obětí. Mírně naopak klesl počet nově nakažených, testy koronavirus ukázaly u 3 968 lidí. V pondělí se nákaza potvrdila u 4 266 lidí. S odvoláním na španělské úřady o tom informoval list El País.

Celková bilance obětí v téměř 47milionové zemi činí 21 282, nakažených je 204 178. Z tohoto počtu se již přes 82 tisíc pacientů uzdravilo.

Ve Španělsku od poloviny března platí nouzový stav s omezením volného pohybu osob. Španělé podobně jako obyvatelé jiných zemí mohou z domu vycházet jen v nejnutnějších případech, tedy do práce či na nákup léků a potravin.

Běhat v parku či jít na vycházku s dětmi nesmí. Po sílící kritice ze strany rodičů a výzvách odborníků vláda o víkendu oznámila, že od 27. dubna budou moci rodiče s dětmi ven na krátkou procházku.

Itálie do konce tohoto týdne představí plán, který by měl detailně stanovit, jak bude země od začátku května postupně uvolňovat karanténní opatření kvůli koronaviru. Informoval o tom premiér Giuseppe Conte. 

V Itálii karanténa platí od první půlky března a Conte předpokládá, že řada opatření zejména v oblasti společenského života bude muset zůstat v platnosti až do doby, kdy bude dostupná vakcína na nemoc covid-19.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

„Rád bych řekl, pojďme všechno otevřít, a hned. Takový krok by ale byl neodpovědný. Znamenal by, že křivka počtu nakažených začne nekontrolovaně růst, čímž bychom ohrozili všechno, co se nám dosud podařilo,“ napsal Conte na Facebooku.

Současná přísná karanténní opatření budou Italové dodržovat minimálně do 3. května, poté zřejmě země vstoupí do druhé fáze, kdy se bude snažit některé restrikce postupně uvolňovat. Podle italských médií se dá počítat s tím, že zmírnění se bude prioritně týkat průmyslu a výroby.

V úterním projevu v Senátu Conte řekl, že vláda hodlá „znovu nahodit ekonomický motor strukturovaným programem“ a že na pomoc podnikům, lidem bez práce a živnostníkům uvolní dalších minimálně 50 miliard eur.

Za den v zemi zemřelo 534 lidí na koronavirus, o 80 více, než v pondělí. Je to nejvyšší denní bilance od pátku. Stoupl i počet nově nakažených.

Italská mafie za pandemie vzkvétá. Investuje v pohřebnictví, nabízí půjčky

Více úmrtí pacientů s koronavirem registrovalo také Německo, za posledních 24 hodin zde zemřelo 194 lidí, což je o 84 více než v neděli. Počet potvrzených infekcí se nadále zvyšuje výrazně pomalejším tempem než v předchozích týdnech, za pondělí stoupl o 1 785 na celkem 143 457.

Od vypuknutí epidemie Německo registruje 4 598 úmrtí infikovaných, podle úřadů však nelze říct, zda kvůli nákaze ve spolkové republice stoupla celková úmrtnost. Kvůli nákaze bavorské úřady zrušily největší pivní festival světa Oktoberfest, jež se pravidelně koná na podzim v Mnichově.

V Belgii za poslední den přibylo 170 případů úmrtí lidí nakažených koronavirem a je jejich celkem 5998. Úřady evidují 40 950 nakažených, z toho 973 jich přibylo za posledních 24 hodin.

V sousedním Nizozemsku se počet obětí nákazy zvýšil o 165 na celkových 3916. Nakazilo se celkem 34 134 lidí, 729 z nich za poslední den. Odborníci, kteří radí nizozemské vládě, podle tamních médií doporučují, aby otevřela školky a základní školy.

Podle rozhlasové a televizní společnosti NOS vládní poradní tým došel k závěru, že otevření těchto typů škol po květnových prázdninách s sebou nese „zvládnutelné“ riziko. Školáci mají volno naplánované do 3. května, některé školy ale prázdniny prodloužily až do 11. května, informuje agentura Reuters.

V Íránu za minulých 24 hodin přibylo 88 zemřelých s nemocí covid-19 a počet infikovaných koronavirem se zvýšil téměř o 1 300.

Ministerstvo zdravotnictví nyní v zemi eviduje 5 297 úmrtí a 84 802 nakažených. Několik minulých dní přibývá v Íránu denně kolem 90 mrtvých a zhruba 1 300 nakažených.

Přes tyto údaje vláda začala obnovovat provoz některých podniků a služeb. Nejprve se opatření začala uvolňovat v provinciích, o víkendu pak také v Teheránu. Stále ale platí uzávěra restaurací, škol i tělocvičen.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Americká potrubní síť pro přepravu ropy je znovu v provozu. Musí ji ovládat manuálně

Provoz části potrubní sítě pro přepravu ropných produktů americké společnosti Colonial Pipeline je po pátečním...

Ne politice. Nový orgán USA má zajistit, aby se vláda řídila vědou

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena formálně vytvořila zvláštní skupinu, jejímž úkolem bude dohlížet na...

Brazilští indiáni se vydali na očkování, plavba jim trvala dvanáct dnů

Skupina amazonských indiánů se vydala do nejbližšího města, aby dostala vakcínu proti koronaviru. Musela proto...

Ve škole v Kazani se střílelo. Nejméně jedenáct obětí, většina byly děti

Nejméně jedenáct mrtvých si vyžádala střelba, kterou v úterý rozpoutali dva ozbrojenci ve škole v Kazani v ruském...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...