Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Ruský manifest proti pokrokářům: Západ se vykastroval a řítí se do pekel

  20:00
Kulturní války zuří i v Rusku. Poslední velkou bitvu odstartoval divadelní režisér Konstantin Bogomolov, který ve svém manifestu srovnal progresivní hnutí na Západě s totalitními režimy minulosti. Evropa se podle něj nachází v hluboké etické krizi a Rusko by se nemělo na její současné hodnoty orientovat.

Skandální film Mechanický pomeranč natočil Stanley Kubrick v roce 1971. Podle Konstantina Bogomolova současný Západ připomíná jeho hrdinu, kterému byl v rámci experimentu vymyt mozek, aby se zbavil agresivity. | foto: Profimedia.cz

„Současný západní svět nabývá podoby Nového etického rajchu, který má i svoji ideologii - ‚novou etiku‘. Národní socialismus je minulostí, budoucností je etický socialismus. Queer socialismus,“ tvrdí v eseji nazvaném Únos Evropy 2.0 Konstantin Bogomolov. 

„Siemens, Boss a Volkswagen vystřídal Google, Apple a Facebook. Místo nácků tu máme mix queer aktivistů, feministických fanatiků a ekopsychopatů, kteří jsou stejně tak agresivní a touží po totálním přeformátování světa,“ napsal v manifestu, který minulý týden zveřejnil nezávislý deník Novaja Gazeta.

Text moskevského režiséra explodoval mezi ruskou inteligencí jako tříštivá bomba. Přečetlo si ho přes půl milionu lidí a na sociálních sítích vyvolal zuřivé hádky. Jedni jeho autorovi vyčítají, že papouškuje propagandistická hesla putinovského režimu o úpadku Západu, druzí ho chválí za odvážnou formulaci nestandardních názorů.

Potřebu vyjádřit se k manifestu pocítil i mluvčí Kremlu: Konstantin Bogomolov je podle něj zasloužilý umělec a má právo na svůj úhel pohledu. Zkrátka: kdo manifest nečetl a nezaujal k němu názor, jako by nebyl. 

Ruský divadelní režisér Konstantin Bogomolov

Čím to? Bogomolov podle rusisty Libora Dvořáka svým textem oživil téma, které Rusko periodicky řeší už dvě stě let. Střetávaly se v něm dva principy: na jedné straně stáli zapadnici, kteří podobně jako Petr Veliký hledají, co by západní kultura mohla Rusku dát. Na druhé straně byli slavjanofilové vzývající bytostné hodnoty ruského života.

„Po slavjanofilech přišli sovětští kritici prohnilého Západu a teď tady máme novou vlnu. Patří k ní nejen Konstantin Bogomolov, ale také světoznámý filmař Nikita Michalkov, jenž už před lety napsal velký esej Jsme Eurasie. Pro ruské intelektuály je to vyloženě archetypální téma, a právě proto Bogomolovova stať vzbudila takový zájem,“ uvedl pro iDNES.cz komentátor Českého rozhlasu. 

Mechanický pomeranč

Umělecký šéf známého moskevského divadla Na Malé Bronné ke svojí kritice „hroutícího se Západu“ využil kulturních válek, které v posledních letech zmítají západní společností. 

Konstantin Bogomolov

Divadelní herec a režisér, umělecký šéf moskevského divadla Na Malé Bronné. Jeho inscenace jsou často kontroverzní, postavy v nich například pojídají exkrementy. Širší veřejnosti je znám především jako manžel televizní celebrity Ksenije Sobčakové, která před třemi lety kandidovala na prezidentku. Podle kritiků však byla jen nastrčenou figurkou, která měla rozdělit opozici. 

Takzvaná cancel culture, kácení pomníků, hnutí Black Lives Matter, neustále se rozšiřující spektrum genderových kategorií - to vše mu slouží jako důkaz, že západně od Ruska se šíří nová totalita progresivistů.

Jak se k tomu Západ dopracoval? Podle Bogomolova se Evropa po druhé světové válce vyděsila běsů skrytých v lidském nitru a rozhodla se destruktivní energii člověka spoutat. Zničila tím však složitost člověka, vytvořenou v průběhu staletí působením křesťanství.

„Zničila člověka, kterého popsal Dostojevský: zároveň ušlechtilého i bídného, anděla i ďábla, milujícího i nenávidějícího, věřícího i pochybujícího, hloubavého i fanatického. Evropu vyděsil člověk - zvíře a nepochopila, že to zvířecí v něm je přirozená a organická část člověka, stejně jako to andělské. Evropa nebyla schopná intelektuálně a duchovně překonat dědictví nacismu, a proto se rozhodla složitého člověka vykastrovat. Vykastrovat jeho temnou přirozenost, navždy uvěznit jeho běsy.“

Západní člověk podle Bogomolova připomíná hrdinu Kubrickova filmu Mechanický pomeranč - mladého chuligána, kterému během experimentální terapie vymyjí mozek, aby ho zbavili agresivity. Ve výsledku je z něj troska, která nesnese poslech hudby ani pohled na nahé ženské tělo. Když ho někdo udeří, olíže mu boty.  

„Moderní Západ je jako kriminálník po chemické kastraci a lobotomii. To je ten falešný úsměv dobré vůle a všeobecné vstřícnosti na tváři západního člověka. Není to úsměv Kultury. Je to úsměv degenerace.“

„Říše nové etiky“, která dnes vládne na Západě, jde podle Bogomolova dokonce dál než totalitarismy 20. století. Zatímco nacismus či komunismus omezovaly svobodu myšlení, progresivisté chtějí kontrolovat lidské emoce.

Napálený agent poškodil i Putina, ale Navalnyj není idol mas, říká rusista

„V nacistické společnosti byli lidé cvičeni jako psi, aby se navzájem nenáviděli. V Novém etickém rajchu člověka cvičí k lásce a upírají mu právo svobodně nenávidět. Už nemůžeš říci ‚já nemám rád‘, ‚nelíbí se mi to‘, ‚bojím se‘. Jsi nucen přizpůsobit své emoce veřejnému názoru a společenským hodnotám.“

Ministerstvo pravdy

Progresivní společnost se podle Bogomolova stala novým božstvem, u kterého si každý nešťastný nebo uražený jedinec může vymodlit zvláštní společenský status, finanční fondy nebo zřízení kvót ve všech sférách veřejného života. 

Každý, kdo s tím nesouhlasí, se stane obětí mocné represivní mašinérie - veřejného mínění. Funkce soudců, vyšetřovatelů i bachařů tak byla státem delegována na společnost.

Ideálním instrumentem této mašinérie se staly sociální sítě a ochotnými služebníky represivního aparátu „spořádaní“ občané, kteří jsou aktivní na Facebooku či Twitteru a dovedně využívají odvěkého strachu člověka být vyštván z lidského společenství.

Konstantin Bogomolov s manželkou, televizní moderátorkou Ksenijí Sobčakovou

„Ve světle posledních událostí v USA je zřejmé, že to není jen tlupa, která se na sítích sama organizuje. Jsou podporováni úřady, novým Ministerstvem pravdy představovaným vedením internetových gigantů,“ argumentuje divadelní režisér.

Podle něj v současné globální společnosti není před novým totalitarismem pokrokářství úniku: „Impérium nové etiky touží po expanzi a unifikaci různých společností. Vzniká nová globální vesnice, v níž se disident před strážci etické čistoty neschová.“

Vlak do pekla

V závěru svého manifestu Bogomolov rozjímá nad situací Ruska, které bylo vinou bolševické revoluce témě sto let izolováno od světa. Když v devadesátých letech spěchalo zpět do Evropy, snilo podle Bogomolova o hodnotách předválečné Evropy, v níž se lidé posuzovali podle toho, jak mysleli a tvořili  - a ne podle toho, jestli se nechali přeoperovat a kolik nových genderových kategorií vymysleli. 

Takovým panoptikem by se Rusko stát určitě nechtělo. Autor statě přiznává, že pohled ruských zapadniků na jeho vlast je v lecčems správný: Rusko je stále „zemí fízlů a otroků“. 

Protesty proti policejní brutalitě, na jejíž následky zemřel zatýkaný černoch...

„I mně se hnusí atmosféra strachu a násilí. Ale to neznamená, že chci, aby se tato země fízlů a otroků změnila v zemi, kde vás mlátí ne ze strachu, ale z lásky. Kde vás neděsí tmářství, ale osvícenství. Kde komsomolci různé barvy pleti (včetně bělochů) z BLM nutí profesory pokleknout, podělit se o byt a darovat peníze na pomoc hladovějícím Floydům.“

Ve Spojených státech, Evropě i Rusku podle Bogomolova dnes žije řada lidí, kteří se proti diktatuře nové etiky bojí zvednout hlas. Bojí se morálního teroru, bojí se, že přijdou o práci. V tajnosti doufají, že tyto „zvláštní a temné časy“ jednou pominou. Ti si zasluhují podporu, a proto nastal nejvyšší čas formulovat novou pravicovou ideologii, která by hájila hodnoty „komplexního světa založené na vnitřní složitosti člověka“. 

Ruský divadelní režisér Konstantin Bogomolov

Pětačtyřicetiletý umělec svůj manifest uzavírá slovy:

„Ruští progresivisté a stoupenci západních hodnot tvrdí, že Rusko se ocitlo na chvostu pokroku. Ne. Shodou okolností se nacházíme v posledním vagonu šíleného vlaku řítícího se do boschovského pekla, v němž na nás čekají multikulturní, genderově neutrální čerti.“ 

„Musíme tento vagon odpojit, pokřižovat se a začít budovat vlastní svět. Znovu postavit naši starou dobrou Evropu. Evropu, o které jsme snili. Evropu, o kterou oni přišli. Evropu zdravého člověka.“

Nadčlověk v uniformě OMON

Reakce na manifest byla skutečně bouřlivá - mimo jiné i proto, že byl publikován krátce po masových protestech na podporu Alexeje Navalného, které provázelo bezprecedentní nasazení policie a zatýkání demonstrantů.

„Kritika evropské tolerance, která údajně dává vzniknout ‚novému etickému rajchu‘, se stává pozadím, na němž nadčlověk v uniformě OMON kope svoji oběť do břicha,“ napsal komentátor listu Novaja Gazeta Kirill Martynov.

Někteří čtenáři zareagovali s humorem. Novaja Gazeta zveřejnila jako odpověď na Bogomolovův manifest otevřený dopis, který sestával jen ze dvou slov: OK, Boomer. Do dnešního dne ho podepsalo přes třináct set lidí.  

Velký impresário se loučí. Vynálezce putinismu dostal v Kremlu výpověď

Objevily se i spekulace, že pravým autorem manifestu není Konstantin Bogomolov (někteří čtenáři upozorňovali, že se tak hlubokými otázkami nikdy nezabýval), ale Vladislav Surkov - někdejší poradce Vladimira Putina, který se výrazně podílel na formování ideologie současného režimu.

Muž považovaný svého času za nejschopnějšího politického operativce v Rusku je známý tím, že si rád pohrává s intelektuály, umělci a médii. Sám ostatně pod pseudonymem vydal satirickou knihu Na nule nabízející nekompromisní pohled do zákulisí moci. Surkov i Bogomolov ovšem tyto spekulace odmítli.

Také Libor Dvořák se domnívá, že slavný režisér své jméno nikomu nepropůjčil. „Jeho manifest je reakcí na fakt, že Rusko se ocitá v čím dál větší izolaci způsobené vojenským angažmá v Gruzii, na Ukrajině či v Sýrii. Dnes se objevuje názor, že současné Rusko se dostává do brežněvovských časů a já bych s tím souhlasil - Brežněvův Sovětský svaz na vnější expanzi nedoplatil jen izolací, ale i ekonomicky, což se nyní také víceméně děje.“

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finský vstup do NATO je na spadnutí. Proč je to pro Putina špatná zpráva

Očekává se, že Finsko oznámí svůj zájem o členství v NATO již tento týden poté, co parlamentní zahraniční výbor...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Obrat ve vztazích? Rusové vypálili v Sýrii rakety proti izraelským letounům

Ruská armáda v Sýrii poprvé použila svůj raketový systém S-300 proti izraelským letadlům. Uvedla to izraelská televize....

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Prezidentka Čaputová vyznamenala klerofašisty a teď se kaje. Hledá se viník

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přiznala chybu, které se dopustila minulý týden při udělování státních...

Na ruský nábor se jde s molotovem a na frontu se z dovolené nevrací

Ne všichni Rusové souhlasí s napadením Ukrajiny, ne každý má chuť se nechat kvůli tomu naverbovat do armády nebo se z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajina může vyhrát, tuší Západ. Začíná se bát možného kolapsu Ruska

Premium Úspěchy ukrajinské armády při zadržování ruské ofenzivy v Donbasu způsobily, že i nejvyšší politické šarže na Západě...

Slzy, bolest, zničený život. Obrazy civilistů zmrzačených ruskou agresí

Ruská válka na Ukrajině si od počátku vybírá krutou daň na civilistech. Zabity a zraněny byly tisíce nevinných lidí....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...