„Předtím jsme měli jen cvičení, ale v den invaze jsme měli zbraně v plné pohotovosti. Byli jsme připraveni je vypustit na cíle na moři i ve vzduchu a provést jaderný útok,“ popsal stanici BBC Anton, někdejší důstojník ruských jaderných sil, který skrývá svou pravou identitu.
Anton uvedl, že jeho jednotka byla v plné pohotovosti uzamčena uvnitř základny. „Jediné informace zvenku, které jsme měli k dispozici, byla ruská státní televize. Nevěděli jsme, co to všechno znamená. Automaticky jsem plnil své povinnosti,“ popsal.
Ukrajina se může uchýlit k jaderným zbraním do několika měsíců, míní vědci |
Personálu základny nehrozí povolání na bojiště – jeho povinností je střežit, udržovat a obsluhovat atomový arzenál. „Stav pohotovosti zrušili po dvou až třech týdnech,“ podotkl Anton, jehož svědectví nabízí pohled do přísně tajného fungování jaderných sil v Rusku.
26. září 2024 |
„Probíhá tam striktní výběrové řízení. Každý je profesionální voják – žádní branci. Všichni musí neustále procházet kontrolami a testováním na detektoru lži. Plat je vyšší než jinde. Vojáci mají za úkol odrazit nebo provést jaderný útok,“ konstatoval Anton.
Válka na Ukrajině |
Armáda hlídá i život místních zaměstnanců. „Je to uzavřená společnost, dovnitř se nedostane nikdo zvenčí. Pokud chcete, aby vás navštívila rodina, musíte si podat žádost u FSB tři měsíce předem,“ pokračoval.
Podle BBC velel Anton jedné z bezpečnostních jednotek základny, která střežila jaderné zbraně. „Naše reakční doba byla dvě minuty,“ uvedl.
Rusko má podle odhadů amerických expertů 4 400 funkčních jaderných hlavic, z nichž asi 1 700 je rozmístěno či připraveno k použití. Všechny členské státy NATO dohromady mají podobný počet.
Rusko ukazuje jaderné zbraně. Testujeme připravenost, vzkázala armáda |
Ruský prezident Vladimir Putin v minulém týdnu svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může jaderné zbraně použít.
Už v září přitom Kreml varoval, že podle nové doktríny by Moskva mohla použít jaderné zbraně v případě „rozsáhlého napadení“ konvenčními zbraněmi ze strany nejaderné země podporované jadernou mocnosti, což by Rusko považovalo za společný útok. „Doktrína umožňuje jadernou odvetu v případě použití západních konvenčních raket Ukrajinou proti Rusku,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
Cílem nové doktríny je podle Kremlu dát potenciálním nepřátelům na srozuměnou, že je nevyhnutelně postihne odplata, pokud by na Rusko či jeho spojence zaútočili. Na ukrajinský útok raketami ATACMS a Storm Shadow však Moskva reagovala jen použitím střely Orešnik.
Podepsání doktríny podle agentury Reuters odráží Putinovu připravenost hrozit použitím jaderného arzenálu země, aby donutil Západ ustoupit, zatímco Moskva tlačí na Ukrajinu pomalu postupující ofenzívou ruských vojsk.
Ruské zbraně jsou funkční, tvrdí dezertér
Někteří analytici spekulují nad tím, jak velká část ruského jaderného arzenálu je skutečně funkční. Zbraně většinou pocházejí ze sovětských dob a nemusí být v provozuschopném stavu.
Anton ale takovou možnost vyloučil. „V některých oblastech mohou být některé staromódní druhy zbraní, ale země má obrovský jaderný arzenál, velké množství hlavic, které jsou připravené k boji,“ uvedl.
Nedlouho po začátku války dostal rozkaz, který odmítl splnit – pořádat přednášky pro podřízené podle pokynů Kremlu.
Jaderné zbraně použijeme při „kritické“ hrozbě, mění Putin ruskou doktrínu |
„Měli jsme říkat, že ukrajinští civilisté jsou bojovníci a zaslouží si smrt. To pro mě byla červená linie,“ popsal s tím, že velení ho za trest přeložilo k útočné brigádě v jiné části země, odkud měl být poslán na bojiště.
Tehdy se rozhodl uprchnout. Pomohla mu s tím organizace Iditě lesom (Jděte lesem), která asistuje ruským dezertérům při opuštění vlasti.
Přeložení mu přišlo paradoxně vhod. „Kdybych utekl ze základny jaderných sil, FSB by reagovala okamžitě, asi bych se nedostal ze země. Protože jsem ale byl u běžného oddílu, bezpečnostní systém selhal,“ uvedl Anton, jenž nyní žije v cizině.