Plakát v ruské vesnici Ňonoksa, který připomíná, že jde o oblast, kde se provádějí raketové zkoušky. (7. října 2018) | foto: AP

Ruské senzory se po výbuchu rakety odmlčely, řekl šéf monitorovacího systému

  • 220
Ruské úřady po explozi testovací rakety u Severodvinska zřejmě vypnuly čtyři senzory zařazené do mezinárodní sítě, která monitoruje dodržování smlouvy o zákazu jaderných zkoušek. Oznámil to v pondělí ve Vídni šéf mezinárodního monitorovacího systému CTBTO Lassina Zerbo. Při dosud ne zcela objasněném incidentu zahynulo podle ruských úřadů sedm lidí.

Ve vojenském prostoru u severoruského Severodvinska vybuchlo před necelými dvěma týdny při nevydařeném testu rakety zřejmě jaderné zařízení, které bylo součástí jejího pohonu. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu, na jejímž vývoji podle oficiálních informací z Kremlu pracuje ruská armáda nejméně od loňského roku.

Fotogalerie

Ruské úřady krátce po explozi informovaly o krátkodobém, ale až šestnáctinásobném zvýšení radioaktivity v okolí incidentu. Tři lidé byli hospitalizováni na specializovaném zdravotnickém zařízení v Moskvě, zřejmě kvůli nemoci z ozáření.

Zerbo v pondělí novináře informoval, že se po výbuchu u Severodvinska odmlčely dvě ruské monitorovací stanice ležící nejblíže místa exploze. Poté signál ustal u dvou dalších.

První stanice, které ustaly 10. a 11. srpna v pravidelném vysílání dat, jsou u měst Kirovo a Dubna. První je od Severodvinska vzdálená 840, druhá 880 kilometrů. Další dvě monitorovací zařízení přestala fungovat 13. srpna. Stojí u obcí Bilibino and Zalesovo.

Stanice jsou součástí systému pro sledování radioaktivity v ovzduší, který vznikl po přijetí smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek.

Podle ruských úřadů výpadek způsobily „komunikační a síťové problémy“. Západní experti, na které se odvolává agentura Reuters, událost považují za neobvyklou a poukazují na ruskou tradici zamlčování podobných incidentů.

Podle Zumby měly radioaktivní částice uvolněné při testu rakety dosáhnout Kirovo a Dubnu právě v době, kdy je postihl výpadek. Zachytily je ale zřejmě stanice v jiných zemích. Analýzu vzorků odborníci teprve zkoumají.

Testy moderních raket zahájily také Spojené státy: