Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Se smlouvou o likvidaci raket je oficiálně konec. Vypověděli ji Rusové i USA

  • 202
Rusko v pátek oficiálně potvrdilo právní zánik smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) platné od roku 1987. Ministerstvo zahraničí to oznámilo na svých webových stránkách. Dohodu už formálně vypověděly i Spojené státy.

Smlouva mezi tehdejším SSSR a USA zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2 692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu. 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek uvedl, že „Spojené státy nezůstanou součástí smlouvy, kterou Rusko záměrně porušuje“. „Ze zániku smlouvy je výhradně odpovědné Rusko,“ prohlásil.

Porušování dohody Moskvou „ohrožuje ty nejvyšší zájmy Spojených států, protože vývoj a rozmísťování raketových systémů porušujících dohodu je přímou hrozbou pro USA a jejich spojence a partnery,“ konstatoval ministr.

Moskva v pátek rovněž zopakovala závazek prezidenta Vladimira Putina z letošního února, že pokud s rozmisťováním nových raket středního doletu nezačne Washington, Rusko to neudělá. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v prohlášení uvedl, že k tomuto moratoriu by se měly připojit USA a NATO. 

„Navrhli jsme USA a zemím NATO zvážit možnost vyhlášení stejného moratoria na rozmístění raket středního a krátkého doletu, jaké vyhlásil Vladimir Putin,“ uvedl po formálním ukončení platnosti smlouvy Rjabkov. „Dokud se v tom či onom regionu neobjeví tyto americké prostředky, Rusko se zdrží rozmístění svých systémů,“ konstatoval.

Nové rakety vyrábíme, ale nerozmístíme je, slibuje Rusko

Prezident Donald Trump na zánik smlouvy INF ve čtvrtek reagoval vyhýbavě. „Uvidíme, co se stane,“ řekl novinářům. „Řekl bych, že Rusko chce s jadernou smlouvou něco udělat, což je v pořádku. Oni chtějí něco udělat, stejně jako chceme něco udělat my,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Spojené státy smlouvu INF s Ruskem vypověděly na začátku února s tím, že  Rusko dohodu porušuje výrobou a rozmisťováním nové střely s plochou dráhou letu SSC-8. To Moskva odmítla a jen o pár hodin později oznámila, že od smlouvy rovněž odstupuje

V tu chvíli se rozběhla šestiměsíční výpovědní doba, která nyní skončila.