„Jednotný energetický systém východu (energetický systém propojující Chabarovský kraj, Přímořský kraj, Amurskou oblast, Židovskou autonomní oblast a jih Jakutska, pozn. red.) znovu ukazuje, že energetické kapacity vytvořené za SSSR jsou vyčerpány,“ prohlásil ministr v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS na ekonomickém fóru ve Vladivostoku.
Za hlavní důvod úbytku ruských energetických kapacit označil nedostatečné prostředky pro financování modernizace zařízení a jejich udržování ve standardním stavu. Kvůli odložení oprav řady tepelných elektráren tak energetická soustava Dálného východu vstupuje do podzimního a zimního období bez potřebné rezervy výrobní kapacity, dodal Civiljov.
„Už jsme označili subjekty Dálného východu jako oblasti s vysokými riziky v elektroenergetice. Zavádíme opatření ke snížení nehodovosti a zvýšení spolehlivosti výroby tepla,“ řekl ministr.
Rusové opravovali ropovod. Požár zabil dva dělníky a čtyři zranil |
Problémy na ruském Dálném východě přiznal i prezident Vladimir Putin. Podle něj některé oblasti čelí nedostatku elektřiny a musejí čekat na nové energetické stanice.
„Již jsem pověřil vládu, aby společně s našimi významnými energetickými společnostmi a podnikatelskými kruhy připravila dlouhodobý program rozvoje energetických kapacit na Dálném východě a zajistila mechanismy jeho financování,“ prohlásil šéf Kremlu.
Demonstrace v Krasnodaru
Potíže zasahují i jih evropského Ruska. V Krasnodaru se v červenci konal kvůli výpadkům elektřiny vzácný veřejný protest. Okolo 200 až 300 lidí si stěžovalo, že během léta jim světlo nejdříve nefungovalo jednou týdně, pak třikrát týdně a nakonec nešlo 12 až 15 hodin v kuse, uvedla stanice Rádio Svobodná Evropa.
Demonstrace se po zahájení ruské invaze na Ukrajinu staly v Rusku nebezpečnějšími a ojedinělými. Bezpečnostní orgány velmi tvrdě zasahují proti jakékoliv známce disentu. Protest v Krasnodaru měl převážně pokojný průběh, několik lidí ale policisté zadrželi.
Už na počátku roku se s výpadky elektřiny a tepla potýkali obyvatelé Moskevské oblasti, Petrohradu, Rostova na Donu či Voroněže. Někteří se ocitli bez elektřiny, vody a topení při teplotách minus 25 stupňů Celsia. V Moskevské oblasti výpadek ochromil na 100 tisíc lidí. Jejich kritika mířila na ruské vedení, Putin tehdy slíbil nápravu.
Obří propad ruského uhelného průmyslu
Civiljov též přiznal, že ruský uhelný průmysl se potýká s výrazně nižšími zisky. Zisk před zdaněním klesl v prvním pololetí o 97 procent a do konce roku se oproti loňsku může snížit patnáctkrát až sedmnáctkrát.
Portál The Moscow Times už v červnu uvedl s odkazem na ruské federální statistiky, že v prvních čtyřech měsících roku 2024 byl zisk těžařů uhlí pouze 14,3 miliardy rublů (přes tři miliardy korun), o skoro 200 miliard rublů méně (přibližně 50 miliard korun) v porovnání se stejným obdobím loni, kdy zisk uhelných společností dosáhl 212,7 miliardy rublů (přes 54 miliard korun). Zisk uhelného průmyslu v prvních čtyřech měsících 2024 tedy poklesl o 93 procent.
Ministr to přičítá exportním clům. Čína na počátku roku obnovila dovozní poplatky na uhlí a kvůli ceně se též začala poohlížet po levnějších alternativách. V prvním pololetí letošního roku tak ruský vývoz uhlí do Číny klesl o osm procent.
Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany |
Civiljov neskrývá, že kvůli západním sankcím se Rusko muselo ve vývozu uhlí přeorientovat na Asii a Afriku. Nyní s menším zájmem Číny vnímá jako hlavního odběratele Indii. Příležitost vidí těž v Thajsku a dalších asijských zemích.