Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál
Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje Kosmoděmjanské, kterou za druhé světové války popravili němečtí vojáci. Ačkoli se od rozpadu SSSR spekuluje nad tím, co přesně předcházelo Zojině smrti, stále platí za jednoho z největších národních hrdinů, vypráví další díl seriálu Slavné fotografie.
Ruská partyzánka Zoja Kosmoděmjanská na snímku fotografa Sergeje Strunnikova....

Ruská partyzánka Zoja Kosmoděmjanská na snímku fotografa Sergeje Strunnikova. (leden 1942) | foto: Sergej StrunnikovProfimedia.cz

Píše se ráno 29. listopadu 1941. Vojáci z německé 197. pěší divize vedou ruskou obcí Petriščevo mladou partyzánku, aby ji na náměstí před zraky vesničanů oběsili. Osmnáctiletá Zoja Kosmoděmjanská jde po zledovatělé cestě jen v ponožkách. Tělo má plné ran a podlitin poté, co ji wehrmacht hodiny mučil ve snaze získat informace.

Za to, že vypálila domy užívané Němci se jí na krku houpe cedule s nápisem „žhářka“. Vše zaznamenává fotograf nacistické armády.

Zavelel do útoku a padl. Nejslavnějšího rudoarmějce vyfotil rodák z Krymu

Když okupanti Zoje navlékají přes hlavu oprátku, naposledy promluví. „Soudruzi, nebuďte zamračení. Buďte stateční, bojujte, poražte Němce. Já se smrti nebojím, ráda zemřu za náš národ,“ říká rozhodně Kosmoděmjanská a otočí se ke svým katům. „Mě dnes zabijete, ale nejsem sama. Je nás dvě stě milionů. Všechny nás nepověsíte. Pomstí mě. Vítězství bude naše. Ať žije soudruh Stalin,“ pokračuje partyzánka, zatímco k ní přistoupí jeden z popravčích a kopne do beden pod jejíma nohama.

Ať už se tak scéna přesně odehrála či nikoliv, tak ji v dalších letech líčila sovětská propaganda, která Zojin příběh obratem využila ve vlastní prospěch.

Zoja podpálila Němcům velitelství

Přestože Moskva ráda vyzdvihovala dívčin rolnický původ, ve skutečnosti se narodila roku 1923 v rodině učitelů a duchovních. Kosmoděmjanská nicméně vyrostla v přesvědčenou stalinistku a ve svých patnácti letech vstoupila do komunistické mládežnické organizace Komsomol.

Když nedlouho poté odstartovala druhá světová válka, respektive když Adolf Hitler v červnu 1941 porušil smlouvu o přátelství se Sovětským svazem a otevřel východní frontu, žila Zoja se svou ovdovělou matkou a bratrem v Moskvě. Zatímco se Němci blížili k ruské metropoli, Kosmoděmjanská se v říjnu přidala k partyzánům.

Dívku obratem přidělili k diverzní skupině do lesnaté oblasti mezi Mohajskem a Moskvou, hluboko za německými liniemi. Zoja, jež si nechávala říkat Tanja, společně s dalšími odbojáři ničila silnice, útočila na ubikace nepřítele, pokládala miny a působila jako průzkumnice.

„A ženy čekají.“ Fotka návratu zajatců ze SSSR mu zajistila skvělou kariéru

V noci na 27. listopadu dostala Kosmoděmjanská za úkol podniknout operaci v Petriševu, kde sídlil německý jízdní pluk. Společně s dvojicí partyzánů, Vasilem Kljubkovem a Borisem Krajnevem, okupantům údajně přerušila polní telefonní linku, zapálila velitelství a zlikvidovala koňskou stáj.

Když se do obce Zoja následující noci vrátila s cílem podpálit další budovy, Němci ji ale už vyhlíželi a zajali ji.

Přestože dívku v následujících hodinách bili, týrali a pálili na kůži se záměrem získat podrobnosti o jménech a akcích partyzánů, Zoja nic neprozradila. Druhého dne padlo rozhodnutí, že Kosmoděmjanská skončí na šibenici. Tam německá armáda její tělo ponechala pro výstrahu ostatním.

První hrdinka Sovětského svazu v historii

Když obec 12. ledna 1942 znovu získali Rusové, nalezli tu Zojino polonahé zmrzlé tělo s provazem okolo krku a uříznutým levým ňadrem. Hrůzný pohled zachytil fotograf Sergej Strunnikov doprovázející Rudou armádu.

Snímek jako první otiskl 27. ledna 1942 deník Pravda, jenž Zojin příběh sestavil z vyprávění obyvatel Petriščeva. V tu chvíli ale nikdo neznal dívčino celé jméno, protože se Němcům představila jen jako Tanja.

Krajina posetá mrtvolami. Hrůzná fotka z Krymu se vedení SSSR nehodila

Neboť Kreml v čele s Josifem Stalinem vycítil, že příběh skýtá příležitost k vykreslení hrdinství Rusů a barbarství Němců, bylo třeba dívku rychle identifikovat. Za svou dceru ji 13. února 1942 prohlásila Zojina matka a záhy o svém dítěti promluvila v rozhlase. Její výpověď pohnula národem.

Stalin poté Kosmoděmjanskou jako první ženě v historii udělil titul Hrdina Sovětského svazu a její jméno záhy dostalo několik ulic a kolchozů. O dívce rovněž vznikl v roce 1944 film. „SSSR si rychle uvědomil hodnotu Zojina obrazu a začal ho utvářet k vlastním záměrům. Zoja se stala nejuctívanější sovětskou hrdinkou. Na její oslavu vyrostla řada památníků a muzeí po celé zemi,“ uvádí americká historička Adrienne Harrisová.

Byla to skutečně Zoja?

V desetiletích po válce někteří vyslovili pochybnosti o tom, zda se příběh skutečně odehrál tak, jak se oficiálně tradovalo.

Slavné fotografie

Badatel Pjotr Lidov v roce 1999 na základě svého výzkumu uvedl, že Němci zřejmě zajali Zoju v Petriščevu poté, co jim partyzánku předali místní obyvatelé, kterým se nezamlouvalo vypalování jejich majetku.

Po odtajnění válečných spisů se v roce 2000 zase objevila informace, že nepřítele na Zoju upozornil Kljubkov, jehož Němci zadrželi během partyzánského útoku z 27. listopadu 1941. „Projevil jsem zbabělost a řekl jsem Němcům, že jsme tři, já, Krajnev a Kosmoděmjanská. Německý důstojník vydal rozkaz a vojáci za chvíli přivedli Zoju,“ uvedl Kljubkov podle protokolu o výslechu z 11. března 1942. Ačkoli Kljubkov z německého zajetí uprchl, v dubnu 1942 ho za zradu zastřelila ruská armáda.

Jestli byl protokol s jeho výpovědí pravý anebo jestli ho sovětská propaganda uměle vytvořila s úmyslem vhodně vysvětlit zajetí Kosmoděmjanské, dosud není jasné. „Sovětská vláda informaci o Kljubkově zradě tajila, aby nezastínila počin Kosmoděmjanské,“ napsala státní agentura RIA.

Tajemství slz Hitlerjugend. Brečícího vojáčka zvěčnil fotograf celebrit

Rovněž se spekulovalo nad tím, jestli se dívku podařilo správně identifikovat. Žen, které tvrdily, že na slavném snímku je jejich dcera, bylo mnoho. Režim vybral Zojinu matku kvůli nejpřesvědčivější výpovědi.

Mimo jiné zaznívala domněnka, že ve skutečnosti jde o partyzánku Liliju Azolinovou. „Když jsem uviděla tu fotografii, okamžitě jsem v ní poznala Liliju. Před válkou jsem s ní studovala na Geologickém ústavu. Poznaly ji také další spolužačky,“ popsala roku 1999 deníku Argumenty a fakta válečná veteránka Galina Romanovičová. Že jde o Azolinovou, si mysleli také sousedé dívčiny rodiny.

Slavné fotografie

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

Když jinak nedáte. Putin bude opět kandidovat na prezidenta

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je druhá půlka? Britové jsou v rozpacích z vánočního stromu z Norska

Norské Oslo do Londýna každoročně posílá vánoční strom jako poděkování Británii za její pomoc během druhé světové...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Nechali jste uprchnout vraha, bouří Turci po nehodě syna somálského prezidenta

Syn somálského prezidenta Mohammed Hassan Sheikh Mohamud v Turecku srazil kurýra na motorce, který později zemřel. A...

Invaze do Galileje? Izraelce straší speciální jednotka Hizballáhu

Premium Zatímco izraelská armáda dál bombarduje Gazu, napětí roste i na severní frontě. Izrael varuje, že už nebude dále...

OBRAZEM: Město v oblacích. Kuvajtské mrakodrapy se prodíraly mlžným příkrovem

Hlavní město Kuvajtu se o víkendu ponořilo do mlhy. Působila komplikace v dopravě, ale zároveň zapříčinila jedinečnou...

Ve Francii zatkli 80 mužů kvůli sexuálnímu zneužívání, většina pracovala s dětmi

Francouzští kriminalisté v průběhu minulého týdne zatkli 80 mužů podezřelých ze sexuálního zneužívání dětí nebo...

Mražený špenát nebo smažák? Jak vykouzlit večeři za pár minut
Mražený špenát nebo smažák? Jak vykouzlit večeři za pár minut

Patříte mezi milovníky špenátu, ale nechcete si dávat ten mražený, protože bývá bez chuti? Jste příznivcem smaženého sýru s hranolkami, ale nechce...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...