Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Diktatura padne, říká dcera ruského senátora. Z exilu protestuje proti válce

  19:03
Dcera ruského politika, který navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině do Donbasu k odklízení trosek, vystoupila proti válce a diktatuře – a v pátek přistála v zahraničí, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Demonstrace ruských občanů žijících v Česku proti ruské vojenské intervenci na Ukrajině. (26. března 2022) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Jsem proti této válce! No War! Dá se říci, že jsem nevolila tuto vládu, ale přitakávala jsem jí svým mlčením, nečinností a strachem o svůj život, i když jsem věděla o její krutosti a nemorálnosti. Teď kvůli naší vládě trpí nejen náš národ, ale i sousední,“ napsala pětadvacetiletá Diana Isakovová. Otcem dívky je Eduard Isakov, senátor za Chantymansijský autonomní okruh.

Příslib, že bude vyprávět o uplynulých pěti měsících, dala ještě na letišti. „Ve vlasti jsem nemohla říkat, co si myslím,“ uvedla Isakovová, která v pátek ráno přistála v blíže neupřesněné „nové zemi“.

„Je velmi těžké hovořit o emocích, které jsem prožívala, když 24. února začala válka. Pocítila jsem hrozný odpor a silný příliv empatie,“ řekla BBC. „Člověk zabíjí člověka – a dělá to Rusko, ve kterém žiji. V prvních dnech jsem hodně plakala, propadala smutku, jako kdyby umíral někdo blízký z rodiny,“ dodala dcera senátora z prvního manželství.

Ukrajinští vojáci nakládají pásy ze zničeného obrněného transportéru, kteří Rusové zanechali u osvobozeného města Izjum. (24. září 2022)

Isakov figuruje v sankčních seznamech Velké Británie, Evropské unie a Kanady. Na jednání Rady federace, horní komory ruského parlamentu, nyní přichází s velkým písmenem Z, symbolem invaze, na saku. Minulý měsíc navštívil rodinu zabitého ruského rozvědčíka. „Jsem hrdý, že tak mladí kluci brání naši zemi a bojují proti nacistům,“ řekl.

V dubnu navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině obnovovat Donbas. „Neměli by platit pokuty, ale vlastníma rukama, jimiž píšou hnusné příspěvky na sociálních sítích, by měli něco udělat pro vlast. Ať jdou čistit ulice od odpadu, natírat ploty. Měli by je odeslat do Doněcké a Luhanské lidové republiky obnovovat města a obce,“ prohlásil.

Diana je učitelkou jógy, zpěvu a meditace. BBC řekla, že dávno byla na straně uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného a zakázaného serveru Meduza, ale raději zůstávala zticha. Předloni potají – aby se to otec nedozvěděl – šla v Soči na demonstraci po otrávení Navalného. S bývalým manželem na toto téma často vedla „kuchyňské řeči“ (jak se říká v Rusku namísto „hospodských řečí“ - pozn. red.).

Krvavá červená musí pryč. Symbolem odporu proti Putinovi je bílo-modrá vlajka

Další neshoda s otcem se týkala práv sexuálních menšin (LGBT). „Když v Čečensku zabíjeli homosexuály, strašně mě to ranilo, snažila jsem se vyjádřit na toto téma. Ale on mi zavolal a řekl, ať to smažu. A bylo jasné, že jestli neposlechnu, tak sbohem,“ dodala. Sama Isakovová se cítí být bisexuální, což i potvrdila BBC.

Letos v březnu přišla v Soči na protiválečnou demonstraci, k jejichž uspořádání vyzýval Navalnyj, ale přišlo jen málo lidí, a tak se rozhodla vymyslet vlastní akci. Sedmnáctého dubna v nenápadném oblečení, roušce přes obličej a v rukavicích šla rozdávat vlastnoručně zhotovené protiválečné letáky. Rychle ji zadrželi policisté v civilu. Šest hodin byla na strážnici, ale odmítla odpovídat na otázky především kvůli „dětinskému“ strachu z přísného otce, z jeho odsouzení a zavržení.

Když si policisté uvědomili, že zatkli senátorovu dceru, pokusili se s ní manipulovat slibem, že otci nic neřeknou, když s nimi bude spolupracovat. Protokol podepsala, aniž by si jej přečetla, až později se přes známé pokoušela zjistit, zda není trestně stíhána, ale nic takového nevypátrali. „Myslím, že kvůli otci to zametli pod koberec,“ předpokládá.

Rus stydící se za operaci na Ukrajině není správný Rus, soudí Kreml

Následující den si ji předvolala k výslechu tajná služba FSB a večer se o všem dozvěděl otec, kterému telefonovalo „neskutečné množství hodnostářů“ a nakonec i předsedkyně horní komory Valentina Matvijenková. „Pociťovala jsem nerozumný strach,“ řekla dívka, které otec vynadal, že je „nepřítel rodiny, nepřítel lidu, zločinec“ a že už není jeho dcera. Když se odmítla kát a omlouvat, žádal, aby opustila dům v Soči, ve kterém žila posledních pět let.

Diana měla konflikty s přísným otcem již v dětství, trpěla kvůli tomu depresemi, šestkrát se pokusila o sebevraždu. „Byla jsem zlomená v důsledku přísné výchovy, kdy se vše točilo kolem potřeb mých rodičů,“ uvedla. V Rusku se podle ní uplatňuje výchova zavrhující city a emoce.

Když ji otec zase jednou zavolal, aby se vysmál jejím pocitům, poslala jej kamsi – a pak spolu dva roky nemluvili. Poté se však usmířili: „Otec mě pozval na týden a zůstala jsem pět let.“ Žila v domě v Soči, kam Eduard Isakov jezdil s druhou manželkou a mladšími dětmi na prázdniny.

Putin je vrah! Tisíce Rusů demonstrovaly v centru Prahy proti válce

Po protiválečné akci v dubnu 2022 se na ni otec snažil svalit vinu, udělat z ní zrádkyni. Dalo jí práci, aby si uvědomila, že postupovala správně, když se postavila proti vraždění, které pokládá za nemorální a nesprávné. „Nepřijímám žádnou odpovědnost za otcova rozhodnutí. Vím, že se podepsal pod papír svolující k vpádu. Nestydím se, necítím se vinná. Je dospělý, nese odpovědnost za své činy,“ řekla.

„Možná se trápím kvůli tomu, co s ním v budoucnu bude, protože jsem přesvědčena, že diktatura dříve či později padne. Bohužel tak vysoce postavení lidé, jako je můj otec a jako je naše vláda, podceňují druhé a o sobě si myslí příliš. Mají pocit, že to, co se teď děje, je navždy, že Putin je navždy. Ale z dějin lidstva mohu usuzovat, že lidé se probudí, vzpomenou si, že mají hlas a vůli. Stoprocentně věřím, že až se režim změní, bude více demokratický, slušnější a váleční zločinci stanou před soudem,“ dodala.

Isakovová se v létě rozhodla odjet z Ruska a co nejhlasitěji vyjádřit své postoje proti válce. Interview nabídla BBC a serveru Meduza. „Mám právo to udělat, mám právo promluvit,“ uvedla.

Dívčin otec se na sítích rozčiluje nad protiruskými sankcemi:

Сегодня, в так называемом прогрессивном, толерантном западном мире, происходят чудовищные вещи, дискриминационные санкции, призывы к насилию, гонения на людей по национальному признаку, в том числе и на спортсменов из России.
Международный Паралимпийский комитет нарушив все принципы Олимпийской Хартии, отстранил наших атлетов от Паралимпийских игр в Пекине.
Наши ребята с инвалидностью ехали в Китай с надеждой достойно выступить и показать свои достижения, но под давлением МОК, в лице президента Томаса Баха, Международный Паралимпийский комитет украл у них эту надежду, поправ все возможные правовые нормы и ценности.
В Олимпийской Хартии прямо сказано, что «Каждый должен иметь возможность заниматься спортом, не подвергаясь дискриминации», а ещё то, что «Права и свободы хартии должны быть, обеспечены отсутствием какой-либо формы дискриминации, в том числе политического характера, по признаку национального или социального происхождения, наличия иного мнения». Однако эти, с позволения сказать руководители, легко забыли о незыблемых принципах своих организаций.
Но ничего у них не выйдет! Наша страна вернёт людям с инвалидностью надежду, надежду на равные возможности, надежду на равные права, проведя открытые соревнования «Зимние Игры Паралимпийцев «Мы вместе» в Ханты-Мансийске с 18 по 21 марта.
Несмотря на то, что руководители вышеобозначенных организаций забыли о своей миссии, Россия её возьмёт на себя и выполнит ее за Томаса Баха и за Эндрю Парсонса.
Лишив российских спортсменов возможности выступить на играх, они лишили себя сильнейших спортсменов, тем самым понизив статус своих игр и обесценив свои медали, проведя свой междусобойчик.
Мы даем возможность приехать в Югру и участвовать смелым спортсменам из других стран, кто хочет принять участие в честной борьбе за медали, приехать в Югру и померяться силами с нашими настоящими чемпионами.
#СоветФедерации
#МыВместе
#Zаравныевозможности
#ZаПаралимпийцев
#мненестыдно
#zaроссию
#zaмир
#ipc
#paralympics
#paralympicgames
#internationalparalympiccommittee

11. března 2022 v 13:33, příspěvek archivován: 19. srpna 2022 v 16:13
Autoři: ,

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

Kalhousová: Hamás bude za rukojmí žádat propuštění i těch nejhorších vrahů

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Oscarová herečka Sarandonová se omluvila za svůj výrok o Židech v USA

Za svůj výrok, že Židé ve Spojených státech se kvůli nárůstu antisemitismu v zemi obávají o svou bezpečnost a...

LGBT v hledáčku ruských policistů. Podnikli razie na jejich noční kluby

Ruská policie v noci na sobotu provedla na základě „výnosu o extremismu“ razie v moskevských nočních klubech mimo jiné...

Dva polští strážníci jsou po střelbě v kritickém stavu, policie chytla pachatele

V noci na sobotu došlo ve polské Vratislavi ke střelbě, po níž byli hospitalizováni dva policisté. V současné době jsou...

Senegal odjíždí na Kanáry. Co stojí za novou a nečekanou migrační vlnou

Premium Z terasy restaurace pozoruji za slunečného dne vlny na oceánu, usrkávám senegalské pivo Flag a přemýšlím o tom, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...