Ruské dezinformace podporovaly republikány, potvrdila podrobnější analýza

  21:18aktualizováno  21:18
V USA se dostává na veřejnost dosud nejpodrobnější analýza nekalého ovlivňování lidí před volbami pomocí internetu. Zevrubný výzkum milionů textových vzkazů, fotografií a videí na sociálních sítích potvrzuje i předchozí dedukce, že dezinformace šířilo Rusko, a to ve prospěch republikánů a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Podrobnou analýzu ruské dezinformační kampaně během prezidentské volby v USA z roku 2016 si nechal vypracovat Senát amerického Kongresu. Podklady mu poskytly mimo jiné společnosti Twitter, Facebook, a Google.

Fotogalerie

Podle listu The Washington Post, který se seznámil s hlavními body analýzy, zveřejní senátoři zprávu v týdnu. Její detaily vypracovala univerzita v britském Oxfordu ve spolupráci s analytickou firmou Graphika. Informuje o praktikách ruské Agentury pro výzkum internetu (AII), největší ruské trollí farmy šířící demagogickou propagandu. 

Analýza se zabývá obdobím několika let až do poloviny loňského roku, kdy sociální sítě začaly proti cílené propagandě aktivně zasahovat.

Podle informací listu zpráva uvádí, že úsilí AII bylo v době kolem amerických voleb jednoznačně zaměřeno na podporu republikánů a zejména jejich kandidáta Donalda Trumpa. Propaganda namířená do opačného tábora měla voliče zmást, měla odvrátit jejich pozornost a odradit je od hlasování. Někteří republikáni, navzdory zásahům ze strany sociálních sítí, ruský vliv zpochybňovali. 

Rusko chtělo zaktivizovat konzervativní americké skupiny, například bojovníky za právo na držení zbraní a odpůrce migrace. Levicově orientovaní voliči a Afroameričané byli naopak zásobováni matoucími informacemi o volební proceduře, ruští trollové mezi nimi šířili nedůvěru k volbám. Propaganda se zaměřila i na Hispánce, muslimy, příslušníky sexuálních menšin, liberály nebo válečné veterány.

Sociální média jsou prostředkem sociální kontroly

Předmětem analýzy jsou data ze sociální sítě YouTube, kterou vlastní Google, komunitní sítě Instagram, která patří Facebooku, ale i dalších platforem jako Google+, Tumblr, Yahoo nebo Pinterest.

„Sociální média se vyvinula z přirozeného nástroje občanské angažovanosti v počítačový prostředek sociální kontroly, kterým manipulují protřelé konzultační firmy a který mají k dispozici politici jak v demokratických, tak v diktátorských zemích,“ citoval washingtonský list z analýzy.

Senátoři Richard Burr z Republikánské strany a Demokrat Mark Warner se k uniklým informacím odmítli vyjádřit. 

Zpráva dále kritizuje spolupráci ze strany sociálních sítí. Facebook dodal data z desítek stránek, chyběly v nich však komentáře uživatelů. Twitter zase dostatečně nespolupracoval s externími výzkumníky. Ani Google neposkytl všechna relevantní data. Ta si museli vědci nalézt sami. Společnosti se k těmto obviněním zatím nevyjádřily.

Zástupci Facebooku, Google a Twitteru loni potvrdili, že na svých stránkách identifikovali pokusy o šíření ruského vlivu. Jejich kritici tvrdí, že tato identifikace trvala příliš dlouho. Rusko mělo mezitím vyvinout jinou strategii, jak své zájmy na sociálních sítích šířit. Společnosti se na tyto formy 

kybernetické války zaměřily, zejména Facebook, který vytvořil zvláštní jednotku proti těmto uživatelům. Stalo se tak kvůli listopadovým volbám do amerického Kongresu. Ty Rusko údajně neovlivnilo.

Vědci také zjistili, že trollové po sobě zanechali velké množství citlivých informací, které je může pomoci dopátrat. Jsou to třeba rubly, kterými platili za reklamu nebo telefonní čísla a další kontaktní informace. Některé z nich vedou i do bývalé základny IRA  v Petrohradě.

Další informace o analýze budou dostupné po jejím zveřejnění v průběhu tohoto týdne.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Eurovolby v Británii drtivě vyhraje Farage, konzervativci zažívají debakl

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal zásah mléčným koktejlem,...

Strana pro brexit Nigela Farage získala v eurovolbách podle předběžných výsledků 31,6 procenta hlasů a v europarlamentu...

Největší park v Paříži. Okolí Eiffelovky se dočká revitalizace

Eiffelova věž – dominanta Paříže

V Paříži má kolem Eiffelovy věže vzniknout největší park ve městě. Plán přitom počítá s razantním rozšířením pěších zón...

Nejsilnější frakce v europarlamentu oslabí, posílí zelení a populisté

Volební štáb pravicové strany Vlámský zájem sleduje průběžné výsledky voleb do...

Oslabení dvou hlavních politických frakcí v Evropském parlamentu a vzestup ekologických a nacionalistických či...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz